20
1 2 3 4 
pier-lom-nov-chlen-na-klubot-na-velikanite-na-festivalot-braka-manaki

Р.С. Европа

Пиер Лом нов член на Клубот на Великаните на Фестивалот „Браќа Манаки“

пред 9 часа - Р.С. Европа

Францускиот и светски кинематографер Пиер Лом, снимателот за чиј креативен врв се смета адаптацијата на антологиската...

koj-ke-docni-na-pretstava-nema-da-prisustvuva

Актуелно24

Кој ќе доцни на претстава – нема да присуствува

пред 7 часа - Актуелно24

Новиот директор на МНТ, Драган Спасов – Дац, вчера преку својот профил на „Фејсбук“ напиша дека со почетокот на...

debati-za-programata-kreativna-evropa-na-eu-vo-ramki-na-makedoks-i-svp

Сител

Дебати за програмата „Креативна Европа“ на ЕУ во рамки на Македокс и СВП

пред 13 часа - Сител

Канцеларија на Креативна Европа - Култура и МЕДИА при Министерството за култура и Агенцијата за филм на Република...

miljenko-jergovik-vecherva-gostuva-vo-skopje

Start.mk

Миљенко Јерговиќ вечерва гостува во Скопје

пред 14 часа - Start.mk

Вечерва, на 22 август, вторник, во кафе барот Ла Кања во Скопската чаршија со почеток од 21 часот ќе се одржи промоција...

utre-pochnuva-leten-muzichki-kamp-vo-strumica

Start.mk

Утре почнува летен музички камп во Струмица

пред 7 часа - Start.mk

Струмица од утре ќе биде домаќин на седмиот Летен музички камп за дувачки инструменти и камерна музика, кој по...

sheleva-pretsedatel-na-uo-na-svp-dimkovska-i-duracovski-chlenovi

Start.mk

Шелева - претседател на УО на СВП, Димковска и Дурацовски - членови

пред 16 часа - Start.mk

Одлуката ја донел министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, а членовите и претседателот...

vrencovska-jas-go-odlozhiv-pochetokot-na-pretstavata-toa-e-akademski

Актуелно24

Вренцовска: Јас го одлoжив почетокот на претставата, тоа е академски

пред 6 часа - Актуелно24

По скандалот што се случи на затворањето на „Охридско лето“, каде што од вербална расправија дошло до физичка пресметка...

veteranite-na-ilinden-od-kocho-topuzoski

Start.mk

„Ветераните на Илинден" од Кочо Топузоски

пред 12 часа - Start.mk

Неговото долгогодишно истражување низ архивите на Балканските држави е посветено на сите учесници на македонските...

shesti-pat-internacionalen-djez-vikend-vo-prilep

Денар

Шести пат Интернационален џез-викенд во Прилеп

пред 17 часа - Денар

И годинава шести пат на 24, 25 и 26 август во Прилеп ќе се одржи Интернационалниот џез-викенд на кој учество ќе...

megjunarodna-likovna-kolonija-skopje-2017

Cooltura

Меѓународна ликовна колонија „Скопје 2017“

пред 19 часа - Cooltura

Десет академски ликовни уметници од Македонија и странство ќе учествуваат на Меѓународната ликовна колонија „Скопје...

otvorena-likovna-kolonija-mihajlovo-kavadarci-2017

Cooltura

Отворена ликовна колонија „Михајлово Кавадарци 2017”

пред 17 часа - Cooltura

Ликовна колонија „Михајлово-Кавадарци 2017”, годинава посветена на прерано починатиот кавадаречки уметник Ристо...

nasmevki-emocii-aplauzi-i-burni-ovacii-predizvika-prezentacijata-na-makedonskiot-dokumentaren-film-so-ljubov-posveten-na-penzioniraniot-profesor-po-biologija-od-negotino-dionis-pashlakov

Канал 77

Насмевки, емоции, аплаузи и бурни овации, предизвика презентацијата на Македонскиот документарен филм „Со љубов“,посветен на пензионираниот професор по биологија од Неготино, Дионис Пашлаков

пред 17 часа - Канал 77

Насмевки, емоции, аплаузи и бурни овации, предизвика презентацијата на Македонскиот документарен филм „Со љубов“...

vtor-konkursen-rok-na-noviot-kulturen-bran

Start.mk

Втор конкурсен рок на Новиот културен бран

пред 15 часа - Start.mk

Манифестацијата "Нов културен бран", велат од Министерството има цел да обезбеди деметрополизација, деконцентрација...

goran-papaz-so-nastap-na-svp

Денар

Горан Папаз со настап на СВП

пред 17 часа - Денар

По исполнетото лето со настапи во државата и на Балканот, Горан Папаз оваа година ќе ја има честа да настапува...

programa-na-bit-fest-za-22-avgust-2017

Cooltura

Програма на Бит Фест за 22 август 2017

пред 20 часа - Cooltura

Денес, (вторник, 22 август 2017) на програмата на БИТ ФЕСТ во Битола... ВТОРНИК 22 август 2017 на БИТ ФЕСТ 12:00...

1 2 3 4