20
ФИФА попушти под политички притисок

ФИФА попушти под политички притисок

пред еден месец - Start.mk - Спорт

ФИФА на последниот состанок во Цирих донесе едногласна одлука според која, Мундијалот во 2026 година, се проширува за осум...

ФИФА попушти под политички притисок

ФИФА попушти под политички притисок

пред еден месец - Вечер - Спорт

ФИФА на последниот состанок во Цирих донесе едногласна одлука според која, Мундијалот во 2026 година, се проширува за осум...

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити но не и Македонија

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити, но не и Македонија

пред еден месец - Start.mk - Спорт

Иако Мундијалот во 2026 година е многу далеку, од денешна гледна точка, интересно е да се види, кои репрезентации би избориле...

Мундијал со 48 репрезентации е политичка а не спортска одлука

Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука

пред еден месец - Дневник - Спорт

Поделени се мислењата за одлуката на ФИФА завршницата на Светското фудбалско првенство во 2026 година да се одржи со 48 репрезентации наместо со досегашните 32.

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити но не и Македонија

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити, но не и Македонија

пред еден месец - Вечер - Спорт

Иако Мундијалот во 2026 година е многу далеку, од денешна гледна точка, интересно е да се види, кои репрезентации би избориле...

ЕКА реагира на одлуката на ФИФА Мундијал со 48 репрезентации е политичка а не спортска одлука

ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука

пред еден месец - Дневник - Без катеторија

Поделени се мислењата за одлуката на ФИФА завршницата на Светското фудбалско првенство во 2026 година да се одржи со 48 репрезентации наместо со досегашните 32.

Мундијалот во 2026 година ќе биде со 48 селекции

Мундијалот во 2026 година ќе биде со 48 селекции

пред еден месец - Идивиди - Фудбал

Светскиот фудбал доби ново поглавје. Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) одлучи да се зголеми бројот на учесници на Светското првенство.

Потврдено тоа што беше најавено Мундијалот во 2026 г со 48 репрезентации

Потврдено тоа што беше најавено: Мундијалот во 2026 г. со 48 репрезентации

пред еден месец - Start.mk - Спорт

Светската фудбалска федерација (ФИФА) и официјално потврди дека рекорден број на репрезентации, вкупно 48, ќе бидат дел од Светско првенство во 2026 година.

Потврдено тоа што беше најавено Мундијалот во 2026 г со 48 репрезентации

Потврдено тоа што беше најавено: Мундијалот во 2026 г. со 48 репрезентации

пред еден месец - Република - Фудбал

Новиот формат има цел да им даде поголема шанса на помалите репрезентации кои до сега само сон можеле да бидат дел од еден...

48 тимови на Светското Првенство за повеќе компетенција или за повеќе пари

48 тимови на Светското Првенство, за повеќе компетенција, или за повеќе пари?

пред еден месец - Фаланга - Спорт

Зошто ФИФА одлучи да го зголеми бројот на тимови ???. Како што сите знаеме ФИФА одлучи бројот на тимови на светското првенство во 2026, да го зголеми од 32 на 48, што би знечело дека сега ќе има 16 групи по 3 тимови.

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

пред еден месец - Актуелно24 - Спорт

Светската фудбалска федерација (ФИФА), во вторникот одлучи да го прошири Светското првенство на 48 репрезентации. Рекорден број на репрезентации прв пат ќе учествуваат на Мундијалот во 2026 година, чиј домаќин сѐ уште не е одреден.

ФИФА одлучи На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

пред еден месец - Утрински - Спорт

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички.

ФИФА изгласа завршница на СП со 48 репрезентации од 2026 година

ФИФА изгласа завршница на СП со 48 репрезентации од 2026 година

пред еден месец - Дневник - Спорт

Најавата дека завршниците од фудбалските мундијали во иднина ќе бидат со 48 репрезентации веќе е реалност откако раководството на Светската асоцијација (ФИФА) ги изгласа измените со кои ќе стартува во 2026 година.

Дел од навивачите во светот бесни  Го убивте фудбалот

Дел од навивачите во светот бесни – Го убивте фудбалот!

пред еден месец - Македонија Денес - Фудбал

На Светското првенство во 2026 година ќе учествуваат 48 екипи наместо досегашните 32, беше одлучено на состанокот на ФИФА во Цирих, Швајцарија.

На Светското првенство во 2026 година ќе има 48 земји учеснички

На Светското првенство во 2026 година ќе има 48 земји учеснички

пред еден месец - За забава - Спорт

ФИФА денес донесе одлука од Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи во 2026 година да играат дури 48 репрезентации.

Европските клубови незадоволни од одлуката за проширување на мундијалите Форматот со 32 тима беше совршен

Европските клубови незадоволни од одлуката за проширување на мундијалите: Форматот со 32 тима беше совршен

пред еден месец - Дерби - Фудбал

Асоцијацијата на европски клубови (ЕЦА), во која членуваат и Реал, Барселона, Баерн, Манчестер Јунајтед и Арсенал, го осуди проширувањето на Светското првенство.

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

пред еден месец - Бркај работа - Фудбал

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска донесе одлука да го прошири Светското првенство на 48 репрезентации. Рекорден број на репрезентации прв пат ќе учествуваат на Мундијалот во 2026 година, чиј домаќин сѐ уште не е одреден.

Официјално Светско првенство со 48 репрезентации

Официјално: Светско првенство со 48 репрезентации

пред еден месец - Тип - Фудбал

ФИФА го прифати денеска во Цирих предлогот на претседателот Џани Инфантино за продолжување на Светското првенство на 48 репрезентации во 2026.

ФИФА одлучи На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

пред еден месец - Дневник - Без катеторија

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички.

Мундијал со 48 селекции ќе го зголеми профитот за 600 милиони евра

Мундијал со 48 селекции ќе го зголеми профитот за 600 милиони евра

пред еден месец - Вест - Спорт

Светско фудбалско првенство со 48 учесници ќе стане реалност од 2026 година и за првиот револуционерен потег на новиот претседател на ФИФА, Џани Инфантино, и официјално ќе се гласа денеска, во Цирих.

Готово е Од 2026 година на СП ќе гледаме 48 репрезентации  Шанса за Македонија

Готово е! Од 2026 година на СП ќе гледаме 48 репрезентации – Шанса за Македонија

пред еден месец - Македонија Денес - Фудбал

ФИФА едногласно изгласа проширување на Светското првенство во фудбал на 48 репрезентации од 2026 година. СП ќе се игра во формат од 16 групи со по три тимови, а одлуката е голем успех за новиот претседател Џани Инфантино.

ФИФА одлучи во 2026 сите на Мундијал

ФИФА одлучи во 2026 сите на Мундијал!!!

пред еден месец - Сител - Фудбал

Светската фудбалска федерација (ФИФА), во вторникот одлучи да го прошири Светското првенство на 48 репрезентации. Рекорден број на репрезентации прв пат ќе учествуваат на Мундијалот во 2026 година, чиј домаќин сѐ уште не е одреден.

ФИФА одлучи На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

пред еден месец - Утрински - Спорт

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички.

Фудбалскиот Мундијал се проширува на 48 репрезентации

Фудбалскиот Мундијал се проширува на 48 репрезентации

пред еден месец - DW - Живот

Советот на ФИФА едногласно изгласа проширување на Светското првенство во фудбал на 48 репрезентации од 2026 година, со формат од 16 групи со по три тимови Веста прво беше објавена на официјалниот Твитер-профил на светската фудбалска организација.

ПОТВРДЕНО 48 репрезентации на СП 2026

ПОТВРДЕНО: 48 репрезентации на СП 2026

пред еден месец - Македонски Спорт - Фудбал

Членовите на ФИФА гласаа за проширување на Мундијалот Очекувано на денешниот состанок во Цирих Светската фудбалска федерација (ФИФА) изгласа голема промена на Светските првенства, а  тоа е зголемување на бројот на учесници.

ФИФА денеска гласа за нов формат на мундијалите

ФИФА денеска гласа за нов формат на мундијалите

пред еден месец - Утрински - Спорт

На маса се ставени пет предлози кои се однесуваат на проширување на бројот на учесници од 32 на 40, но и за останување како...

Мундијалот во 2026 година дефинитивно со 48 репрезентации

Мундијалот во 2026 година, дефинитивно со 48 репрезентации!

пред еден месец - Вечер - Спорт

Ваквиот нов формат има за цел да им даде поголема шанса на помалите репрезентации кои до сега само сон можеле да бидат дел...

ФИФА потврди На Мундијалот во 2026 ќе учествуваат 48 репрезентации

ФИФА потврди: На Мундијалот во 2026 ќе учествуваат 48 репрезентации

пред еден месец - Курир - Фудбал

Тоа значи дека неговата замисла е веќе остварлива и  на мундијалот кој ќе се одржи во 2026 година ќе учествуваат 48 репрезента и ќе се одиграат над 80 натпревари.

ФИФА СО НОВА ИДЕЈА На СП 2026 ќе играат 48 селекции

ФИФА СО НОВА ИДЕЈА: На СП 2026 ќе играат 48 селекции

пред еден месец - Телеграф - Фудбал

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, и понатаму заговара остварување на својата идеја за зголемување на бројот на репрезентации на светските првенства.

Мундијалот во 2026 година дефинитивно со 48 репрезентации

Мундијалот во 2026 година, дефинитивно со 48 репрезентации!

пред еден месец - Start.mk - Спорт

Ваквиот нов формат има за цел да им даде поголема шанса на помалите репрезентации кои до сега само сон можеле да бидат дел...

Времеплов
x