20
Средба на Ахмети со шпанскиот амбасадор

Средба на Ахмети со шпанскиот амбасадор

пред 10 месеци - Телеграф - Македонија

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети и амбасадорот на Шпанија во Македонија, Рамон Абароа...

Коха Заев се согласил на промена на химната и знамето

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето

пред 10 месеци - Вечер - Македонија

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, албанскиот весник Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Ахмети ДУИ нема да брза со одлуката

Ахмети: ДУИ нема да брза со одлуката

пред 10 месеци - Макфакс - Без катеторија

ДУИ нема да брза во однос на донесување одлука без анализа и без да биде сигурна дека тоа е правилна одлука која ќе и служи на граѓаните и на очекувањата на нашите гласачи, но и на стабилноста и безбедноста на земјата.

Села Досегашните предлози за употреба на албанскиот јазик се неприфатливи

Села: Досегашните предлози за употреба на албанскиот јазик се неприфатливи

пред 10 месеци - +Инфо - Македонија

Предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик, за кои се зборува во јавноста, се неприфатливи за Зијадин Села. Претседателот...

Средба на Ахмети со шпанскиот амбасадор

Средба на Ахмети со шпанскиот амбасадор

пред 10 месеци - Канал 5 - Македонија

Ахмети, како што соопшти ДУИ, се осврнал на политичкиот напредок до изборите од минатата година и резултатите од нив кои, како што стои, создале внатрешнопартиска дебата за петте можни опции на ДУИ.

Ахмети  Нема договор за законот за албански јазик

Ахмети - Нема договор за законот за албански јазик

пред 10 месеци - Р.С. Европа - Без катеторија

ДУИ нема да брза во однос на донесување одлука без анализа и без да биде сигурна дека тоа е правилна одлука која ќе им служи...

Средба на Ахмети со шпанскиот амбасадор

Средба на Ахмети со шпанскиот амбасадор

пред 10 месеци - ТВ Нова - Македонија

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети и амбасадорот на Шпанија во Македонија, Рамон Абароа...

Ахмети Уште нема договор за албанскиот јазик

Ахмети: Уште нема договор за албанскиот јазик

пред 10 месеци - +Инфо - Македонија

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети му пренел на шпанскиот амбасадор Рамон Абароа Каранза дека партијата нема да брза за донесување...

Ахмети имаше сребда со амбасадорот на Шпанија ДУИ го достави предлог законот за албанскиот јазик

Ахмети имаше сребда со амбасадорот на Шпанија: ДУИ го достави предлог-законот за албанскиот јазик

пред 10 месеци - Прес 24 - Македонија

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети денес во Тетово се сретна со Амбасадорот на Шпанија во Македонија, г.

ДУИ реши да ја преземе иницијативата за нова влада и Ахмети прати свој предлог за двојазичноста до СДСМ

ДУИ реши да ја преземе иницијативата за нова влада, и Ахмети прати свој предлог за двојазичноста до СДСМ

пред 10 месеци - Сител - Македонија

Embedded video for ДУИ реши да ја преземе иницијативата за нова влада, и Ахмети прати свој предлог за двојазичноста до СДСМ Заев чека потписи, Ахмети двојазичност.

Зоран Заев по повеќе од 15 часа не стигнал да го види писмото од ДУИ

Зоран Заев по повеќе од 15 часа не стигнал да го види писмото од ДУИ

пред 10 месеци - Алфа - Македонија

Албанската платформа и барањата на партиите се уште на отворена маса пред ДУИ и СДСМ. Но проблемот не е во тоа што се уште...

Ахмети на средба со Каранза Нема да брзаме сакаме да донесеме правилна одлука

Ахмети на средба со Каранза: Нема да брзаме, сакаме да донесеме правилна одлука

пред 10 месеци - A1on - Македонија

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети и амбасадорот на Шпанија во Македонија, Рамон Абароа...

Ахмети бара проширена употреба на албанскиот јазик

Ахмети бара проширена употреба на албанскиот јазик

пред 10 месеци - Утрински - Без катеторија

Според непотврдени информации предлогот на ДУИ е сконцентриран на проширување на употребата на албанскиот јазик во институциите...

Јазикот пречка во преговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Јазикот пречка во преговорите меѓу СДСМ и ДУИ

пред 10 месеци - 24 вести - Македонија

Ќе ги сопне ли преговорите меѓу Зоран Заев и Али Ахмети новиот предлог закон за албанскиот јазик што лидерот ан ДУИ го испорача до Бихаќка.

 Коха  Заев се согласил на промена на химната и знамето ДУИ побарала гаранции

„Коха“: Заев се согласил на промена на химната и знамето, ДУИ побарала гаранции

пред 10 месеци - Start.mk - Македонија

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

 Коха  Заев се согласил на промена на химната и знамето ДУИ побарала гаранции

„Коха“: Заев се согласил на промена на химната и знамето, ДУИ побарала гаранции

пред 10 месеци - Република - Македонија

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Фрчат преписки на релација Бихаќка  Мала Речица

Фрчат преписки на релација Бихаќка - Мала Речица

пред 10 месеци - Start.mk - Македонија

Наместо потписи, Заев доби ново барање од Ахмети. Од Мала Речица до "Бихаќка# стигна документ со конкретен предлог за измени во Законот за јазиците.

Фрчат преписки на релација Бихаќка  Мала Речица

Фрчат преписки на релација Бихаќка - Мала Речица

пред 10 месеци - Вечер - Македонија

Наместо потписи, Заев доби ново барање од Ахмети. Од Мала Речица до "Бихаќка# стигна документ со конкретен предлог за измени во Законот за јазиците.

Шабан Зендели од Беса Платформата е црвена линија

Шабан Зендели од Беса: Платформата е црвена линија

пред 10 месеци - Start.mk - Македонија

Албанските партии потписници на платформата повторуваат дека веќе нема да чекаат македонските партии да им предлагаат идеи за албанскиот јазик, што всушност и се потврди откако доцна синоќа ДУИ достави предлог до СДСМ.

Шабан Зендели од Беса Платформата е црвена линија

Шабан Зендели од Беса: Платформата е црвена линија

пред 10 месеци - Start.mk - Македонија

Албанските партии потписници на платформата повторуваат дека веќе нема да чекаат македонските партии да им предлагаат идеи за албанскиот јазик, што всушност и се потврди откако доцна синоќа ДУИ достави предлог до СДСМ.

Заев За нас е се прифатливо во рамките на Уставот

Заев: За нас е се прифатливо во рамките на Уставот

пред 10 месеци - За Се - Забава

Претседателот на СДСМ Зоран Зоран Заев коментирајќи ги материјалите што ги добиле синоќа од ДУИ од каде бараат потписи за...

Коха Заев се согласил на промена на химната и знамето  ДУИ побарала гаранции дека ќе го исполни

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето - ДУИ побарала гаранции дека ќе го исполни

пред 10 месеци - Сител - Македонија

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Шабан Зендели од Беса Платформата е црвена линија

Шабан Зендели од Беса: Платформата е црвена линија

пред 10 месеци - Република - Македонија

Албанските партии потписници на платформата повторуваат дека веќе нема да чекаат македонските партии да им предлагаат идеи за албанскиот јазик, што всушност и се потврди откако доцна синоќа ДУИ достави предлог до СДСМ.

СДСМ го разгледува одговорот од ДУИ

СДСМ го разгледува одговорот од ДУИ

пред 10 месеци - МТВ 1 - Македонија

Наместо потписи како одговор на испратениот документ кои ќе им овозможат формирање парламентарно мнозинство и влада, СДСМ од ДУИ доби предлог- решенија за Законот за употреба на јазиците.

Шабан Зендели од БЕСА Платформата е црвена линија

Шабан Зендели од БЕСА: Платформата е црвена линија

пред 10 месеци - Курир - Македонија

Шабан Зендели од Движењето БЕСА вели дека не требало некој друг да им пдоготвел Закон за употреба на јазиците, туку тие како албански партии требало самите да го направат тоа.

Заев за материјалите од ДУИ Прифатливо се што е во рамки на Уставот

Заев за материјалите од ДУИ: Прифатливо се што е во рамки на Уставот

пред 10 месеци - Вест - Македонија

Претседателот на СДСМ Зоран Зоран Заев коментирајќи ги материјалите што ги добиле синоќа од ДУИ од каде бараат потписи за...

АЛБАНСКИ КОХА СО ДЕТАЛИ ЗА БАРАЊАТА ДУИ барале промена на химна име знаме и двојазичност и гаранции од Заев

АЛБАНСКИ „КОХА“ СО ДЕТАЛИ ЗА БАРАЊАТА: ДУИ барале промена на химна, име, знаме и двојазичност и гаранции од Заев!

пред 10 месеци - Infomax - Македонија

Иако одговорите на СДСМа кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Ахмети ДУИ нема да брза со одлуката

Ахмети: ДУИ нема да брза со одлуката

пред 10 месеци - Точка - Македонија

ДУИ нема да брза во однос на донесување одлука без анализа и без да биде сигурна дека тоа е правилна одлука која ќе и служи на граѓаните и на очекувањата на нашите гласачи, но и на стабилноста и безбедноста на земјата.

Заев се надева на усогласување на барањата со ДУИ

Заев се надева на усогласување на барањата со ДУИ

пред 10 месеци - Макфакс - Без катеторија

Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, Рената Дескоска и неколку експерти ги разгледуваат материјалите кои ноќеска на полноќ Демократската унија за интеграција ги доставила до СДСМ, по однос на прашањето за употреба на јазиците на малцинствата.

Како лаже грдото лице на Македонецот Заев се изјасни за промена на Уставот

Како лаже грдото лице на Македонецот: Заев се изјасни за промена на Уставот

пред 10 месеци - Start.mk - Македонија

За нас е прифатливо сѐ што е во рамките на Уставот и потребите на граѓаните Албанци или од било која малцинска заедница,...

Времеплов
x