20
На атлетското СП во Лондон  Фара остана без златото на 5 000 метри

На атлетското СП во Лондон: Фара остана без златото на 5.000 метри

пред 2 месеци - Start.mk - Спорт

Мо Фара не успеа да се збогува со британските фанови со победа откако вечерва го освои сребрениот медал во трката на 5.000 метри на атлетското Светско првенство (СП) кое се одржува во Лондон.

пред 2 месеци - Република - Спорт

Разочарувачко простување  Фарах остана без златен медал на 5 000 метри

Разочарувачко простување: Фарах остана без златен медал на 5.000 метри

пред 2 месеци - Дерби - Спорт

Мо Фарах не успеа да се збогува со британските фанови со победа откако го освои само сребрениот медал на трката на 5.000 метри на СП во Лондон.

Вечерва во 22 50 часот последен дуел меѓу Болт и Гетлин

Вечерва во 22.50 часот последен дуел меѓу Болт и Гетлин

Вечерва во 22.50 часот (МТВ пренос) е последниот дуел меѓу светскиот рекордер Јусаин Болт од Јамајка и новиот светски шампион на 100 метри Џастин Гетлин.

Лондон подготвен за збогувањето на Јусеин Болт

пред 2 месеци - Sportmedia - Спорт

Атлетиката вечерва ќе одбележи крај на една ера, кога Јусеин Болт ќе излезе за последната конкурентна трка како дел од 4х100...

Турчинот Гулиев е наследникот на Усеин Болт

Натурализираниот Турчин со азербејџанско потекло Рамил Гулиев е изненадувачки нов светски првак на 200 метри и човек кој ќе ја наследи титулата од Болт, кој во Лондон не се пријави на оваа делница.

Турчинот Гулиев светски првак на 200 метри во Лондон

пред 2 месеци - Идивиди - Спорт

Рамил Гулиев од Турција е нов светски првак на 200 метри, откако синоќа во финалето на Светското првенство во атлетика, што се одржува во Лондон, истрча најдобро време 20.

пред 2 месеци - Канал 5 - Спорт

Тој за две стотинки беше побрз од Вејд Ван Никерк од Јужна Африка и Џерем Ричардс од Тринидад и Тобаго. Дваесет и седумгодишниот Гулиев на Турција и го донесе првиот златен медал од светските првенства.

Рамил Гулиев е нов светски шампион на 200 метри

Турскиот атлетичар Рамил Гулиев е нов светски шампион на 200 метри, откако во финалето на Светското првенство во Лондон, истрча најдобро време од 20.

пред 2 месеци - Вечер - Спорт

Гулиев сензационален победник на 200 метри

пред 2 месеци - Денар - Спорт

Азербејџанацот кој трча за Труција Рамил Гулиев (27) го наследи легендарниот Јусен Болт на светскиот трон на 200 метри. Гулиев го освои златото на 200 метри пред Ван Микерк од Јужна Африка и Џереми Ричардс од Тринидад и Тобаго.

Гулиев светски првак на 200 метри

пред 2 месеци - Сител - Спорт

Турскиот атлетичар Рамил Гулиев е новиот светски шампион на 200 метри. Тој во отсуство на светскиот рекордер Усеин Болт победи на „двестотката“ одржана синоќа на СП во Лондон.

пред 2 месеци - A1on - Спорт

Рамил Гулијев го изненади Ван Никерк на 200 метри

пред 2 месеци - Екипа - Спорт

Турскиот атлетичар Рамил Гулијев успеа да стигне до златниот медал во трката на 200 метри на Светското првенство во Лондон.

Гулиев приреди турска сензација на 200 метри

Рамил Гулиев го освои првиот златен медал за Турција на Светските првенства во атлетика, откако победи во конкурентната трка...

СП во атлетика  Турчинот Гулијев ги шокираше фаворитите на 200 метри

СП во атлетика: Турчинот Гулијев ги шокираше фаворитите на 200 метри

Рамил Гулијев е атлетичар роден во Азербејџан, но од 2011 година настапува како турски репрезентативец. Вечерва тој го направи најголемиот успех во кариерата, откако победи во финалето на трката на 200 метри на Светското првенство во Лондон.