20
Костоски Една победа многу менува подобри сме и од Естонија

Костоски: Една победа многу менува, подобри сме и од Естонија

пред 4 дена - Екипа - Кошарка

Триумфот над Косово значително ја подобри атмосферата во редовите на македонската кошаркарска репрезентација. Нашите кошаркари...

Давитков Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам на негова помош

Давитков: Не сме фрлале кон Господ со камења, се надевам на негова помош

пред 4 дена - Курир - Кошарка

Со оглед на огромната важност и можноста со евентуален пораз да ги загубиме сите шанси за пласман во квалификациите за Мундијалот, Давитков искрено посака помош и од Господ.

Македонските кошаркари му се реваншираа на Косово

Македонските кошаркари му се реваншираа на Косово

пред 4 дена - Курир - Кошарка

Во натпревар од четвртата рунда Македонија го победи Косово со 87:74 по четвртини 19-22, 21-19, 23-13, 24-20. Во првиот дел, повторно црвено-жолтите не беа на посакуваното ниво, па затоа противникот по 20.

КОСТОСКИ Покажавме дека можеме дека знаеме

КОСТОСКИ: Покажавме дека можеме, дека знаеме

пред 4 дена - Sportmedia - Кошарка

„Во овој момент не сме во ситуација да зборуваме за некоја убавина во играта. Ова се натпреварувачки мечеви во кои се бара резултат.

Давитков Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам на негова помош

Давитков: Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам на негова помош

пред 4 дена - +Инфо - Спорт

По победата над Косово прва за македонската кошаркарска репрезентација во предквалификациите за Светското првенство, селекторот...

Македонските кошаркари му се реваншираат на Косово

Македонските кошаркари му се реваншираат на Косово

пред 4 дена - +Инфо - Спорт

Кошаркарската репрезентација на Македонија ja оствари првата победа во претквалификациите за Светското прветсвентво 2018 година.

Македонските кошаркари му се реваншираат на Косово

Македонските кошаркари му се реваншираат на Косово

пред 4 дена - Канал 5 - Кошарка

Во натпревар од четвртата рунда Македонија го победи Косово со 87:74 по четвртини 19-22, 21-19, 23-13, 24-20. Во првиот дел, повторно црвено-жолтите не беа на посакуваното ниво, па затоа противникот по 20.

Македонските кошаркари му се реваншираат на Косово

Македонските кошаркари му се реваншираат на Косово

пред 4 дена - A1on - Кошарка

Кошаркарската репрезентација на Македонија ja оствари првата победа во претквалификациите за Светското прветсвентво 2018 година.

Давитков Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам на негова помош

Давитков: Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам на негова помош

пред 4 дена - A1on - Кошарка

По победата над Косово прва за македонската кошаркарска репрезентација во предквалификациите за Светското првенство, селекторот...

Македонија остана во игра за квалификации го победи Косово во претквалификациите

Македонија остана во игра за квалификации, го победи Косово во претквалификациите

пред 4 дена - 24 вести - Спорт

Македонија остана со реални шанси за пласман во квалфикациите за светскиот куп. Триумфираше против Косово на вчерашниот меч...

Македонија го совлада Косово

Македонија го совлада Косово

пред 4 дена - Вистина - Без катеторија

Македонската кошаркарска репрезентација ја заблежа првата победа во претквалификациите за пласман во квалификацискиот турнир за СП во 2019 година.

Македонските кошаркари му се реваншираа на Косово

пред 4 дена - Нетпрес - Спорт

Кошаркарската репрезентација на Македонија ja оствари првата победа во претквалификациите за Светското прветсвентво 2018 година.

Давитков знаел како да ги мотивира своите играчи пред дуелот со Косово

Давитков знаел како да ги мотивира своите играчи пред дуелот со Косово

пред 4 дена - Дерби - Кошарка

Македонскиот кошаркарски селектор, Јорданчо Давитков беше задоволен по победата на нашата селекција над Косово во натпревар од претквалификациите за Светското првенство во Кина.

Давитков Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам на негова помош

Давитков: Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам на негова помош

пред 4 дена - Локално - Спорт

По победата над Косово прва за македонската кошаркарска репрезентација во предквалификациите за Светското првенство, селекторот...

Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам дека ќе славиме во Естонија

Не сме фрлале кон Господ со камења, се надевам дека ќе славиме во Естонија

пред 4 дена - Start.mk - Спорт

До сега премногу промашувавме на изминатите натпревари, но искрено верувам дека среќата на последниот меч ќе не посака, дека ќе имаме добра реализација на шутевите, па едноставно не сме фрлале кон Господ со камења.

Не сме фрлале кон Господ со камења се надевам дека ќе славиме во Естонија

Не сме фрлале кон Господ со камења, се надевам дека ќе славиме во Естонија

пред 4 дена - Вечер - Спорт

До сега премногу промашувавме на изминатите натпревари, но искрено верувам дека среќата на последниот меч ќе не посака, дека ќе имаме добра реализација на шутевите, па едноставно не сме фрлале кон Господ со камења.

Давитков Одиме чекор по чекор на ред е Естонија

Давитков: Одиме чекор по чекор на ред е Естонија

пред 4 дена - Сител - Кошарка

Македонската кошаркарска селекција во дуел од 4.коло од претквалификациите за СП ја постигна првата победа совладана е селекцијата на Косово со 87:74.

Прва победа за Македонија совладана селекцијата на Косово

Прва победа за Македонија, совладана селекцијата на Косово

пред 5 дена - Сител - Кошарка

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја постигна првата победа во претквалификациите за СП 2019 откако вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ ја победи селекцијата на Косово со 87:74 (19:22; 21:19; 23:13; 24:20).

Прва победа во претквалификациите Кошаркарите му се реваншираа на Косово

Прва победа во претквалификациите: Кошаркарите му се реваншираа на Косово

пред 5 дена - Start.mk - Спорт

Македонската кошаркарска репрезентација со триумфот од 87-74 над Косово остана во игра за пласман во квалификациите за СП 2019.

Македонија на крајот е подбра од Косово

Македонија, на крајот, е подбра од Косово

пред 5 дена - Македонски Спорт - Кошарка

Македонија одигра одлично второ полувреме за да го совлада Косово со 87:74, за прва победа во претквалификациите за Светското...

Прва победа во претквалификациите Кошаркарите му се реваншираа на Косово

Прва победа во претквалификациите: Кошаркарите му се реваншираа на Косово

пред 5 дена - Република - Спорт

Македонската кошаркарска репрезентација со триумфот од 87-74 над Косово остана во игра за пласман во квалификациите за СП 2019.

Македонија со победа над Косово во претквалификациите за СП

Македонија со победа над Косово во претквалификациите за СП

пред 5 дена - Курир - Кошарка

Избраниците на Давитков ги победија косовските кошаркари со 87:74, триумф од 13 разлика, доволен ни беше и од пет разлика.

Македонија го совлада Косово со 13 сега сама ќе си ја крои судбината

Македонија го совлада Косово со +13, сега сама ќе си ја крои судбината

пред 5 дена - Start.mk - Спорт

Со оваа победа македонските кошаркари ги вратија надежите за пласман на Мундијалот во Кина и сега се се поблиску до пласман во квалификацискиот циклус.

Македонија го совлада Косово со 13 сега сама ќе си ја крои судбината

Македонија го совлада Косово со +13, сега сама ќе си ја крои судбината

пред 5 дена - Вечер - Спорт

Со оваа победа македонските кошаркари ги вратија надежите за пласман на Мундијалот во Кина и сега се се поблиску до пласман во квалификацискиот циклус.

МЛАДЕНОВСКИ Горд сум на мојата игра одиме во Естонија да победиме

МЛАДЕНОВСКИ: Горд сум на мојата игра, одиме во Естонија да победиме!

пред 5 дена - Sportmedia - Кошарка

„Се виде од првиот момент се виде дека сме максимално мотивирани, знаевме дека сме подобри од Косово. Игравме како што треба“- изјави најпријатното изненадување на дуелот против Косово.

Давитков На Бога камења не сме фрлале

Давитков: На Бога камења не сме фрлале…

пред 5 дена - Екипа - Кошарка

Селекторот Јорданчо Давитков имаше причина за задоволство откако македонскиот национален тим од трет обид конечно стигна до првата победа во претквалификациите за СП 2019.

Остануваме во игра одиме во Естонија да се обидеме да победиме

Остануваме во игра, одиме во Естонија да се обидеме, да победиме

пред 5 дена - Sportmedia - Кошарка

„Се извинувам за минатиот пат, моја грешка, што не стигнав на прес-конференцијата“... Вака ја почна прес-конференцијата Јорданчо Давитков, по победата над Косво (87:74, прва за Македонија во претквалификациите.

Останавме живи  квалификацискиот сон трае

Останавме „живи", квалификацискиот сон трае...

пред 5 дена - Sportmedia - Кошарка

Второ полувреме како што треба да играме постојано. „Трилингот" Костоски-Стојановски-Теодор, плус изненадувањето Младеновски, ни го донесе првиот триумф во претквалификациите, против Косово (87:74).

Прва радост  Косово падна на ред е Естонија

Прва радост – Косово падна, на ред е Естонија

пред 5 дена - Екипа - Кошарка

Македонија ја забележа првата победа во претквалификациите за СП 2019 откако вечерва во Скопје нашите кошаркари славеа над Косово со резултат .

Македонија го надигра Косово за прва победа во претквалификациите за СП

Македонија го надигра Косово за прва победа во претквалификациите за СП

пред 5 дена - Дерби - Кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација го совлада Косово со 87:74 во предквалификациите за Светското првенство во 2019 година, со што останува во игра за место кое води во следната квалификациска фаза.

Времеплов
x