20
Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник против одлуката на Трамп за Ерусалим

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник против одлуката на Трамп за Ерусалим

пред 6 дена - Алфа - Свет

Лидерот на Хезболах, шеикот Хасан Насрала повика денеска на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Реакции на социјалните мрежи откако Трамп го призна Ерусалим Арапите немоќни и безнадежни

Реакции на социјалните мрежи откако Трамп го призна Ерусалим: Арапите немоќни и безнадежни

пред 6 дена - Сител - Свет

Корисниците на социјалните мрежи велат дека Арапите го наведоа Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главниот град на Израел.

Лидерот на Хезболах повика на голем протест против одлуката на Трамп

Лидерот на Хезболах повика на голем протест против одлуката на Трамп

пред 6 дена - A1on - Свет

Шеикот Хасан Насрала повика на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Протести во Палестина Најмалку 38 повредени еден во критична состојба

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба

пред 6 дена - Сител - Свет

Најмалку 38 лица се повредени кога израелските војници пукаа денеска во демонстранти во Појасот Газа и на Западниот Брег, кои се собраа по одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел.

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник

пред 6 дена - Нова ТВ - Свет

Лидерот на Хезболах, шеикот Хасан Насрала повика денеска на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Војна за Јерусали во Витлеем се пука

Војна за Јерусали, во Витлеем се пука

пред 6 дена - Start.mk - Свет

Улиците на Витлеем наликуваат на бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците. Ова се случува откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

Војна за Јерусали во Витлеем се пука

Војна за Јерусали, во Витлеем се пука

пред 6 дена - Вечер - Свет

Улиците на Витлеем наликуваат на бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците. Ова се случува откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

Трудо Амбасадата на Канада во Израел останува во Тел Авив

Трудо: Амбасадата на Канада во Израел останува во Тел Авив

пред 6 дена - A1on - Свет

Амбасдата на Канада во Израел ќе остане во Тел Авив, изјави денеска канадскиот премиер Џастин Трудо. Со тоа тој изрази несогласување со одлуката на Доналд Трамп кој вчера објави дека американската амбасада ќе се сели во Ерусалим.

Протести во Палестина по одлуката на Трамп 38 лица повредени

Протести во Палестина по одлуката на Трамп, 38 лица повредени

пред 6 дена - A1on - Свет

По одлуката на САД за признавање на Ерусалим како главен град на Израел во Појасот Газа и на Западниот Брег се собраа демонстранти.

САД го крена на нозе светот со признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

САД го крена на нозе светот со признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

пред 6 дена - 24 вести - Свет

Жестоки реакции на арапските земји по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае  ерусалим за главен град на Израел.

ДОМИНО ЕФЕКТ И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

ДОМИНО ЕФЕКТ: И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

пред 6 дена - Start.mk - Свет

Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од Тел Авив во тој град по разговори со регионални партнери.

ДОМИНО ЕФЕКТ И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

ДОМИНО ЕФЕКТ: И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

пред 6 дена - Вечер - Свет

Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од Тел Авив во тој град по разговори со регионални партнери.

Американците го започнаа процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

Американците го започнаа процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

пред 6 дена - Start.mk - Свет

Откако американскиот претседател Доналд Трамп и официјално го призна Ерусалим за главен град на Израел, пристигнаа и најавите за преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Американците го започнаа процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

Американците го започнаа процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

пред 6 дена - Вечер - Свет

Откако американскиот претседател Доналд Трамп и официјално го призна Ерусалим за главен град на Израел, пристигнаа и најавите за преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

пред 6 дена - A1on - Свет

По вчерашното признавање на Ерусалим за главен град на Израел од страна на САД, денеска следи признавање и од страна на Чешка Република.

Москва загрижена поради одлуката на Трамп за преместување на амбасадата

Москва загрижена поради одлуката на Трамп за преместување на амбасадата

пред 6 дена - A1on - Свет

Москва е сериозно загрижена поради одлуката на САД да го премести седиштето на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, соопштија од руското Министерство за надворешни работи.

Протести во Палестина Најмалку 38 повредени еден во критична состојба

Протести во Палестина:Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба

пред 6 дена - Нова ТВ - Свет

Најмалку 38 лица се повредени кога израелските војници пукаа денеска во демонстранти во Појасот Газа и на Западниот Брег, кои се собраа по одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел.

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел

пред 6 дена - +Инфо - Свет

Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од Тел Авив во тој град по разговори со регионални партнери.

И Чешка го призна Ерусалим  Хамас повика на интифада

И Чешка го призна Ерусалим - Хамас повика на интифада

пред 6 дена - Канал 5 - Свет

- Одлука на САД го уби мировниот процес и е директна агресија насочена кон нас и кон светите места во Ерусалим. Почнуваме...

Хамас повика на нова интифада

Хамас повика на нова интифада

пред 6 дена - DW - Свет

Лутиот палестински протест против одлуката на американскиот претседател за Ерусалим го достигна својот прв зенит: лидерот на Хамас, Ханија, бара ништо помалку од трето арапско востание против Израел.

Вонредна седница на Советот за безбедност по одлуката на Трамп за Еурсалим

Вонредна седница на Советот за безбедност по одлуката на Трамп за Еурсалим

пред 6 дена - МТВ 1 - Свет

Советот за безбедност на Обединетите Нации свика вонредна седница откако американскиот претседател Трамп еднострано го призна Ерусалим за израелска престолнина.

Закажана вонредна седница за одлуката на Трамп да се признае Ерусалим за главен град на Израел

Закажана вонредна седница за одлуката на Трамп да се признае Ерусалим за главен град на Израел

пред 6 дена - Прес 24 - Свет

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

пред 6 дена - A1on - Свет

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град.

Прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел е црвената линија за муслиманите

Прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел е црвената линија за муслиманите

пред 6 дена - Репортер - Живот

Турција се заканува дека ќе ги прекине дипломатските односи со Израел доколку САД го признаат Ерусалим како нејзин главен град.

Контроверзната одлука на Трамп и очекуваниот сеизмички потрес во муслиманскиот свет

Контроверзната одлука на Трамп и очекуваниот сеизмички потрес во муслиманскиот свет

пред 6 дена - Алфа - Македонија

Исламистичката група Хамас повика на нова Интифада против Израел. Лидерот на Хамас Исмаил Ханија изјави дека одлуката на...

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

пред 6 дена - Сител - Свет

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание - Интифада против Израел, откако американскиот  претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град.

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

пред 6 дена - Сител - Свет

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“.

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

пред 6 дена - Курир - Свет

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот  претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град.

Авто нацрт

Авто нацрт

пред 6 дена - Курир - Свет

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот  претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град.

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

пред 6 дена - Алфа - Свет

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот.

Времеплов
x