20
Јункер Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

Јункер: Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

пред една недела - Start.mk - Македонија

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години.

Јункер Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

Јункер: Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

пред една недела - Вечер - Македонија

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години.

Јункер Да ја отвориме вратата за Западниот Балкан за да не се повторат 90 тите

Јункер: Да ја отвориме вратата за Западниот Балкан, за да не се повторат 90-тите

пред една недела - Канал 5 - Свет

Захариева изјави дека очекува Србија и Црна Гора да отворат уште поглавја во текот на бугарското претседавање со Европската унија, како и дека постои шанса Албанија и Македонија да ги започнат пристапните преговори.

Јункер Нема да има нови членки во следните 6 години

Јункер: Нема да има нови членки во следните 6 години

пред една недела - Сител - Македонија

Embedded video for Јункер: Нема да има нови членки во следните 6 години Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години.

Средба на Димитров со заменик генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

Средба на Димитров со заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

пред една недела - Сител - Македонија

Денеска, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Западен Балкан еден од приоритетите на бугарското претседателство со ЕУ

Западен Балкан еден од приоритетите на бугарското претседателство со ЕУ

пред една недела - МТВ 1 - Свет

Иднината на Западниот Балкан, дел од приоритетите на бугарското претседателство со Советот на ЕУ. „Историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото на Игра на троновите“- рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Јункер Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

пред една недела - Алфа - Балкан

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред.

Јункер Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

пред една недела - Вечер - Балкан

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред.

Шекеринска Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

Шекеринска: Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

пред една недела - Вечер - Македонија

Забележан е прогрес во реформите и Балканот повторно е во фокусот на Европската Унија, беше заклучено на денешната средба...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

пред една недела - +Инфо - Свет

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа.

Димитров се сретна со заменик генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

Димитров се сретна со заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

пред една недела - +Инфо - Македонија

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска оствари средба заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ (EEAS).

Шекеринска Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

Шекеринска: Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

пред една недела - Макфакс - Македонија

Забележан е прогрес во реформите и Балканот повторно е во фокусот на Европската Унија, беше заклучено на денешната средба...

Јункер Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

пред една недела - Макфакс - Балкан

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денес изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред.

Средба на Димитров со заменик генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

Средба на Димитров со заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Средбата се одржа во рамки на состанокот на политичките директори за еврoпски прашања на земјите од Западен Балкан, чиј домаќин беше Министерството за надворешни работи на Македонија.

Димитров Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

Димитров: Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

пред една недела - Start.mk - Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Димитров Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

Димитров: Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

пред една недела - Макфакс - Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Јункер Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат

Јункер: Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат

пред една недела - 24 вести - Балкан

Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат - порача претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер . Претседателот на Бугарија Бојко Борисов пак рече дека финансиските фондови се значајни за развој на Балканот.

Шекеринска Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

Шекеринска: Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

пред една недела - A1on - Македонија

Забележан е прогрес во реформите и Балканот повторно е во фокусот на Европската Унија, беше заклучено на денешната средба...

Средба на министерот Димитров со Жан Кристоф Белиард заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ

Средба на министерот Димитров со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ

пред една недела - A1on - Македонија

Денеска, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

пред една недела - Либертас - Македонија

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа.

Дали Бугарите го меркаат еврото

Дали Бугарите го меркаат еврото?

пред една недела - Денар - Економија

Бугарија сака да се приближи до еврозоната во наредните шест месеци од своето претседавање со ЕУ, изјави нејзиниот министер за финансии Владислав Горанов.

Јункер Бугарското претседавање со ЕУ може да помогне во нормализирање на односите со Турција

Јункер: Бугарското претседавање со ЕУ може да помогне во нормализирање на односите со Турција

пред една недела - A1on - Балкан

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер смета дека Бугарија, како претседател на Европскиот совет во следните шест месеци, може да има значајна улога во нормализирање на односите меѓу Турција и ЕУ.

Туск на Бугарски на свеченоста во Софија  Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен Балкан ГАЛЕРИЈА

Туск на Бугарски на свеченоста во Софија : Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен Балкан (ГАЛЕРИЈА)

пред една недела - Канал 5 - Свет

Вечерва во Софија се одржа свеченоста по повод преземањето на претседателотсвото на Бугарија со Европската Унија. Бугарски и Европски политичари изнесоа емотивни говори за иднината на Унијата .

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

пред една недела - +Инфо - Свет

Во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости.

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

пред една недела - Сител - Македонија

Eвропската перспектива на земјите од Западен Балкан и прашањата поврзани со Источното партнерство на Европската унија, беа...

Денеска почнува бугарското претседателство со ЕУ

Денеска почнува бугарското претседателство со ЕУ

пред една недела - МТВ 1 - Свет

Членови на Eвропската комисија и нејзиниот претседател Жан Клод Јункер денеска и утре ќе престојуваат во Софија, поради отпочнувањето на бугарското претседателство со Советот на ЕУ.

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

пред една недела - Start.mk - Македонија

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни...

Софија Свечена церемонија за претседавањето со ЕУ но и три протести на граѓаните

Софија: Свечена церемонија за претседавањето со ЕУ, но и три протести на граѓаните

пред една недела - Канал 77 - Балкан

Во Народниот театар во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска Унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости.

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

пред една недела - Вечер - Македонија

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни...

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

пред една недела - Прес 24 - Македонија

Eвропската перспектива на земјите од Западен Балкан и прашањата поврзани со Источното партнерство на Европската унија, беа...

Времеплов
x