20
Меркел се подготвува за четврти и последен мандат

Меркел се подготвува за четврти и последен мандат?

пред 6 дена - Канал 5 - Свет

Конзервативците на канцеларката и социјалдемократите по маратонски преговори вчера постигнаа договор за почеток на формални коалициски преговори, со што се зголемени изгледите за составување на нова германска влада и излез од политичката блокада.

Меркел се надева дека Германија ќе има нова влада до април

Меркел се надева дека Германија ќе има нова влада до април

пред 6 дена - Алфа - Свет

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА.

Земјите на ЕУ ќе добијат заеднички министер за финансии

Земјите на ЕУ ќе добијат заеднички министер за финансии

пред 6 дена - Алфа - Свет

Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД), денеска изјави дека очекува Европската унија да воспостави функција министер за финансии.

Меркел се надева дека новата влада ќе биде формирана во наредните неколку месеци

Меркел се надева дека новата влада ќе биде формирана во наредните неколку месеци

пред 6 дена - Макфакс - Свет

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден. Во својот изборен округ...

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

пред 6 дена - Сител - Свет

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен...

Германија  Мора да се постигне согласност за влада

Германија: Мора да се постигне согласност за влада

пред 6 дена - DW - Свет

Се разбира дека Унијата и СПД можат заедно. Но, тие всушност не го сакаат тоа. Затоа работите одат толку тешко. Клучна улога игра Сојузниот претседател, оценува Кристоф Штрак.

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

пред 6 дена - A1on - Свет

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен...

Меркел се надева дека Германија ќе има нова влада до април

Меркел се надева дека Германија ќе има нова влада до април

пред 6 дена - +Инфо - Свет

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот...

Меркел се подготвува за мачен и неизвесен четврти мандат

Меркел се подготвува за мачен и неизвесен четврти мандат

пред 6 дена - Нова ТВ - Свет

„Коалиција на губитници“ е името со кое во Германија веќе се нарекува владата која Ангела Меркел се подготвува да ја води во својот очигледно последен мандат.

Шулц  Ќе има европски министер за финансии

Шулц: Ќе има европски министер за финансии

пред 7 дена - Фаланга - Без катеторија

Лидерот на германските социјалдемократи, Мартин Шулц најави дека ЕУ наскоро ќе воспостави функција министер за финансии..

Земјите на ЕУ ќе добијат заеднички министер за финансии

Земјите на ЕУ ќе добијат заеднички министер за финансии

пред 7 дена - +Инфо - Свет

Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД), денеска изјави дека очекува Европската унија да воспостави функција министер за финансии.

Шулц и Меркел договориле формирање на европско Министерство за финансии

Шулц и Меркел договориле формирање на европско Министерство за финансии

пред 7 дена - 24 вести - Свет

Откако беше објавено дека е постигнат начелен договор за нова широка коалиција во Германија - лидерот на германските Социјалдемократи, Мартин Шулц најави дека Евроспката унија наскоро ќе воспостави функција министер за финансии.

Шулц вели дека со Меркел договориле формирање на европско Министерство за финансии

Шулц вели дека со Меркел договориле формирање на европско Министерство за финансии

пред 7 дена - Сител - Свет

Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД) денеска изјави дека очекува Европската унија да воспостави функција министер за финансии.

Шулц  Ќе има европски министер за финансии

Шулц: Ќе има европски министер за финансии

пред 7 дена - A1on - Свет

Лидерот на германските социјалдемократи, Мартин Шулц најави дека ЕУ наскоро ќе воспостави функција министер за финансии. Ова Шулц го најави откако беше објавено дека е постигнат начелен договор за нова широка коалиција во Германија.

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

пред 7 дена - Алфа - Свет

Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада. Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада.

Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада

Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

пред 7 дена - Сител - Свет

Loading Video... Конзерватиците на германската канцеларка Меркел и социјалдемократите на Шулц се договорија да почнат официјални преговори за состав на коалициска влада.

Постигнат договор во Берлин  почнуваат официјални преговори за влада

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

пред една недела - Вечер - Свет

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Постигнат договор во Берлин  почнуваат официјални преговори за влада

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

пред една недела - Макфакс - Свет

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Коалициски преговори  Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200 000 годишно

Коалициски преговори: Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно

пред 7 дена - +Инфо - Свет

Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува со договорот кој е постигнат утрово за почеток на официјални преговори за состав на коалициска влада меѓу конзервативците и социјалдемократите.

Бессона ноќ за Меркел   ја договори ли коалицијата

Бессона ноќ за Меркел – ја договори ли коалицијата ?

пред 7 дена - Канал 5 - Свет

По 24 часовни преговори , цела ноќ политичарите го усвојувале текстот на документот на 28 страници . Најтешко било усогласувањето на ставовите поврзани со мигрантите.

Германија на чекор до нова влада

Германија на чекор до нова влада

пред 7 дена - DW - Свет

Двете најголеми политички партии во Германија, ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел и СПД на Мартин Шулц се согласија да започнат преговори за формирање на коалициска влада, нивна втора едноподруго.

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова Влада

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова Влада

пред 7 дена - 24 вести - Свет

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија.

Постигнат договор во Берлин  почнуваат официјални преговори за влада

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

пред една недела - A1on - Свет

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Одборот на СПД одобри учество во нова широка коалиција со Меркел

Одборот на СПД одобри учество во нова широка коалиција со Меркел

пред 7 дена - A1on - Свет

Главниот одбор на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) денеска, со големо мнозинство гласови, го одобри учеството...

Германија на чекор до нова влада

Германија на чекор до нова влада

пред 7 дена - Либертас - Свет

„Нов почеток за Европа, и нов почеток за Германија“. Така германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени успешните сондирачки разговори на нејзината Христијанско-демократска унија со социјалдемократите околу формирањето на новата влада во Берлин.

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

пред 7 дена - Нова ТВ - Свет

Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада, при што разговорите траеја повеќе од 24 часа и се разработи документација од 28 страни.

Времеплов
x