20
1 2 3 4 5 6 7 
Средби на Хан со Груевски Ахмети Тачи Касами и Села

Средби на Хан со Груевски, Ахмети, Тачи, Касами и Села

пред 7 часа - Македонија

По средбитe во владата, еврокомесарот Јоханес Хан се сретна и со лидерите на политичките партии. Бара поддршка за реформите.

Еди Рама победник на изборите во Албанија

Еди Рама победник на изборите во Албанија

пред 8 часа - Балкан

Калициија „За албанија која ја сакаме“ предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на парламентарни избори во Албанија, покажуваат првичните неофицијални резултати.

Повторно запалена депонијата во Струга

Повторно запалена депонијата во Струга

пред 8 часа - Македонија

Попладнево повторно беше потпалена Струшката дива депонија, за среќа опопожарена е мала површина која веднаш е изгасена од страна на противпожарните екипи.

Груевски намерно не ги примал поканите на СЈО за Талир  за да нема обвинение

Груевски намерно не ги примал поканите на СЈО за „Талир“, за да нема обвинение

пред 8 часа - Македонија

Специјалното јавно обвинителство има врзани раце за затворање на истрагата за „Талир“ бидејќи екс премиерот Никола Груевски, Кирил Божиновски и Мартин Протогер, осомничени во случајот не ги примаат поканите за давање исказ во СЈО.

УХМР најавува локална нестабилност за попладне

УХМР најавува локална нестабилност за попладне

пред 8 часа - Македонија

Македонија зафатена од жолтата фаза – температури до 37 степени целзиусови. Сепак, во попладневните часови УХМР предвидува локални врнежи во текот на денешниот и утрешниот ден.

ТВ 24 на стадион Се работи на отстранување на пропустите

ТВ 24 на стадион: Се работи на отстранување на пропустите

пред 8 часа - Македонија

И денеска се санираат пропустите на стадионот. Се местат кабли, се фарбаат скали, се поставуваат столчиња.Ова е сликата што на терен ја регистрираше екипата на ТВ 24.

Продолжениот викенд го наполни Oхрид со туристи

Продолжениот викенд го наполни Oхрид со туристи

пред 9 часа - Македонија

Рамазанскиот продолжен викенд го исполни Охрид до последно место. Илјадници туристи домашни, соседи но и туристи дури од Скандинавија одмораат и се разладуваат во кафулињата на Охридската ривиера, во чаршијата или пак со кајче низ водите на езерото.

Почнува Астер фест во Струмица

Почнува „Астер-фест“ во Струмица

пред 9 часа - Култура

Во Струмица вечерва стартува 13-тиот интернационален филмски фестивал „Астер - фест“. Станува збор за фестивал на кусометражни играни и документарни филмови кои се добитници на повеќе фестивалски награди во светот.

Со зголемување на даноците СДСМ удира по џебот на граѓаните

Со зголемување на даноците СДСМ удира по џебот на граѓаните

пред 9 часа - Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе се  спротивстави на планот на СДСМ да ја менува даночната политика Тоа ќе биде на удар директно по џебот на граѓаните и пртиватниот сектор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Дојран не се откажува од референдум за рудникот Казандол

Дојран не се откажува од референдум за рудникот Казандол

пред 9 часа - Македонија

Откако минатата недела донесоа одлука за референдум со која дојранчани на 23. јули ќе се изјаснуваат за или против рудници,...

Добар сигнал за односите Македонија Бугарија е изјавата на шефицата на бугарската дипломатија

Добар сигнал за односите Македонија-Бугарија е изјавата на шефицата на бугарската дипломатија

пред 9 часа - Македонија

Изјавата на шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева за признавањето на македонскиот јазик кој е дел од уставот...

Владата му го презентираше акцискиот план за реформи на еврокомесарот Јоханес Хан

Владата му го презентираше акцискиот план за реформи на еврокомесарот Јоханес Хан

пред 9 часа - Македонија

По посетата на Хан, Македонија отвора важен процес за евроатланските интеграции - ова е заклучок од денешната посета на еврокомесарот во Македонија.

Надвор од животна опасност е лицето кое беше повредено во крвавата трагедија во Глумово

Надвор од животна опасност е лицето кое беше повредено во крвавата трагедија во Глумово

пред 9 часа - Македонија

Повредениот од вчерашното грозоморно убиство во Ѓорче Петров бил исто така внук на убиецот. Со брза помош бил донесен во ГОБ „8 септември“, со куршум во левата рака.

ВМРО ДПМНЕ СДСМ преку пратениците порачува дека е спремна на партизација во државата

ВМРО –ДПМНЕ: СДСМ преку пратениците порачува дека е спремна на партизација во државата

пред 9 часа - Македонија

Скандалозна е изјавата на пратеникот на СДСМ, Курто Дудуш, кој посочува дека законите нема да важат за оние што имаат членска книшка на СДСМ, а ќе важат за сите останати – реагираа од ВМРО-ДПМНЕ.

Први неофицијални резултати Рама освои 76 Баша 41 и Мета 20 пратенички места

Први неофицијални резултати: Рама освои 76, Баша 41 и Мета 20 пратенички места

пред 12 часа - Балкан

Левата коалициија „За Албанија која ја сакаме“ предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потврдуваат првичните неофицијални реултати.

1 2 3 4 5 6 7