20
1 2 3 4 5 6 7 
Обичаи и верувања од Охрид и охридско

Обичаи и верувања од Охрид и охридско

пред 4 часа - Култура

Извадок од записите на Кузман Шапкарев на тема: Обичаи и верувања од Охрид и охридско... 1. Одење со леб. Кога некој оди...

Изложба на Мирослав Масин во Љубљана

Изложба на Мирослав Масин во Љубљана

пред 5 часа - Култура

Во галеријата Кос во Љубљана вечер (20 ноември 2017) ќе биде отворена самостојна изложба на македонскиот академски сликар Мирослав Масин.

 Срце од камен најдобар филм на Синедејс  фестивалот затворен со Исцелител

„Срце од камен“ најдобар филм на „Синедејс“, фестивалот затворен со „Исцелител“

пред 5 часа - Култура

„Срце од камен“ – исландско-данска копродукција на режисерот Гудмундур Амар Гудмундсон е најдобар филм на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, беше соопштено на синоќешното затворање на фестивалот во кино „Милениум“.

Лесново ќе биде прогласено за прв Гео парк

Лесново ќе биде прогласено за прв Гео парк

пред 11 часа - Култура

Лесново ќе биде првиот Гео парк во земајва под заштита на УНЕСКО. Националниот експерт за туризам Ивица Милевски вели дека иницијативата е во почетна фаза, а се турка заедно со Центарот за развој на Источно-планскиот регион и општина Пробиштип.

Доделени наградите на 8 от Мобил фестивал

Доделени наградите на 8-от Мобил фестивал

пред 20 часа - Култура

Четиричлено жири ги избра најдобрите автори во пет категории. За наградите одлучуваа режисерите Марија Џиџева, Саша Станишиќ, Лабеата Рамизи и Блерина Гоче од Албанија.

Домашна премиера на Исцелител и доделување награди за крај на Синедејс

Домашна премиера на „Исцелител“ и доделување награди за крај на „Синедејс“

пред еден ден - Култура

Со македонската премиера на „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески и доделување награди за најдобри филмови од двете натпреварувачки селекции – Официјалната и СинеБалкан, вечерва во кино „Милениум“ ќе заврши 16.

Тиквешијата во минатото  1900 година  Пречекот на г г Герасим во Кавадарци

Тиквешијата во минатото / 1900 година – Пречекот на г.г. Герасим во Кавадарци

пред еден ден - Култура

(раскажува Христо Поп Антов) Во февруари 1898 година дојде наредба, дојде писмо од архијерејското намесништво во Струмица дека за нов назначен бугарски владика е Неговото величество г.

Проекција на документарниот филм Барајќи ги сликите

Проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“

пред еден ден - Култура

Во Кинотека на Македонија вечерва, недела 19 ноемв., ќе се одржи проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“ на...

Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун

Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун

пред еден ден - Култура

Монашкиот хор на Бигорскиот манастир и монахинските хорови „Свети Георгиј Победоносец“ од дебарското село Рајчица и манастирот Пречиста кај Кичево, денес ќе настапат на 8-от Меѓународен хорски фестивал, што викендов се одржува во Солун.

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква мајка

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква-мајка

пред еден ден - Култура

Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија испратил писмо до Бугарската православна црква во кое бара од нив да бидат нивна црква-мајка ако ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА, јавува МИА.

Почина Малколм Јанг гитарист и основач на AC DC

Почина Малколм Јанг, гитарист и основач на AC/DC

пред еден ден - Култура

Легендарниот гитарист и основач на групата AC/DC Малколм Јанг почина во 64-та година од животот, по тригодишна борба со деменција поради што беше приморан да се повлече од бендот.

Струмичко велешко поетско матине во Струмица

Струмичко-велешко поетско матине во Струмица

пред еден ден - Култура

Во ЛУБ „Благој Јанков Мучето“ во Струмица се одржа струмичко-велешко поетско матине, на кое учествуваа осум поети од двата града.

Вечер на шведска музика на Есенските музички свечености

Вечер на шведска музика на Есенските музички свечености

пред еден ден - Култура

Во фоајето на Македонската опера и балет од 20 часот ќе се одржи вечер на шведска музика „Музика на кралското семејство Бернадот од Шведска“ во рамки на 18.

Отворена уметничката инсталација 365 килограми живот

Отворена уметничката инсталација „365 килограми живот“

пред еден ден - Култура

Во ликовната галерија „Борко Лазески“ во домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп, синоќа беше отворена изложбата - уметничка инсталација насловена „365 килограми живот“ од уметникот Перо Кованцалиев од Гевгелија кој живее и работи во Скопје.

Доделување награди за најдобрите филмови на Мобил фестивал

Доделување награди за најдобрите филмови на „Мобил фестивал“

пред еден ден - Култура

Во Кинотеката на Македонија од 20 часот ќе се одржи финална вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола.

1 2 3 4 5 6 7