20
1 2 3 4 5 6 7 
МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ ЈА СЛЕДАТ ИНАУГУРАЦИЈАТА НА 45 АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП

МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ ЈА СЛЕДАТ ИНАУГУРАЦИЈАТА НА 45. АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП!

пред еден ден - Без катеторија

СВЕТСКИ МАКЕАДОНСКИ КОНГРЕС Â МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ ЈА СЛЕДАТ ИНАУГУРАЦИЈАТА НА 45. АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП!...

Во земјата на Колумбо и Кастро

Во земјата на Колумбо и Кастро

пред 2 дена - Колумни

ОД ПАТУВАЊАТА ПО СВЕТОТ – КУБА  (2) Условите за туризам во Куба се врвни. Хотелите се првокласни. Услугата најчесто е “ол инклузив”, или народски речено “за џабе”.

Списанието Искра од Аделаид  значајно македонско информативно гласило 16

Списанието „Искра“ од Аделаид - значајно македонско информативно гласило (16)

пред 2 дена - Колумни

НИЗ СТРАНИЦИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ПЕЧАТ ВО АВСТРАЛИЈА Едно од позначајните македонски тласила во Австралија и општо меѓу иселеништвото беше списанието „Искра“ од Аделајд, Јужна Австралија.

МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ ЈА СЛЕДАТ ИНАУГУРАЦИЈАТА НА 45 АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП

МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ ЈА СЛЕДАТ ИНАУГУРАЦИЈАТА НА 45. АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП!

пред 3 дена - Без катеторија

СВЕТСКИ МАКЕАДОНСКИ КОНГРЕС Â МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ ЈА СЛЕДАТ ИНАУГУРАЦИЈАТА НА 45. АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП!...

Обичаи и верувања од Божик до Водици

Обичаи и верувања од Божик до Водици

пред 4 дена - Култура

Ако го донесла работата чоека за да одит на туѓина на Божик, дури не поминат Водици, не чинело да се оди, оти било за неарно.

Богојавление  Водици во Битола

Богојавление - Водици во Битола

пред 4 дена - Култура

Прославата на големиот христијански празник Богојавление -Водици во Битола има речиси една и полвековна традиција. Битолчани под ропство или на слобода секогаш го прославувале празникот Св.

Од Божик до Богојавление шетаат лошите духови

Од Божик до Богојавление шетаат лошите духови

пред 4 дена - Култура

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума и колера.

Водици или Богојавление

Водици или Богојавление

пред 4 дена - Култура

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница, Јован, Јованка.

РАЗЛИКАТА ВО МИСЛА Е ДЕМОКРАТИЈА АМА ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА Е ВЕЛЕПРЕДАВСТВО

РАЗЛИКАТА ВО МИСЛА Е ДЕМОКРАТИЈА, АМА ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА Е ВЕЛЕПРЕДАВСТВО

пред 5 дена - Без катеторија

РАЗЛИКАТА ВО МИСЛА Е ДЕМОКРАТИЈА, АМА ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА Е ВЕЛЕПРЕДАВСТВО, СЕГА И ЗАСЕКОГАШ! Пишува Тодор ПЕТРОВ...

Избришаното интервју на Сорос повторно достапно  Јас сум Бог имам многу силни фантазии дека сум луд соработував со нацистите против Евреите

Избришаното интервју на Сорос повторно достапно: „Јас сум Бог, имам многу силни фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

пред 5 дена - Без катеторија

Џорџ Сорос е роден во Унгарија, во богато и образувано еврејско семејство. Кога нацистите ја окупирале Будимпешта во 1944...

КРАЈ НА ЕУ И НАТО

КРАЈ НА ЕУ И НАТО!

пред 5 дена - Без катеторија

Пишува Тодор ПЕТРОВ Европа може да се спаси само со распаѓањето на Европската Унија, а светот може да се спаси само со распаѓањето...

И млади и стари не покажавме сила за државност и развој

И млади и стари, не покажавме сила за државност и развој

пред 5 дена - Без катеторија

Катерина Климоска Република Македонија иако историски постои многу одамна, со своја држава може да се пофали дури во последниве 25 години.

Отец Јосиф Верата и религијата не се фолклорно наследство

Отец Јосиф: Верата и религијата не се фолклорно наследство

пред 5 дена - Без катеторија

Тетовскко гостиварскиот митрополит Јосиф, во интервју за Прес24, оценува дека отпорот што се јавува кај граѓаните кога станува...

Обичаи за Водици во Зубовце под Шара и како младите го чуствуваат Зубовце

Обичаи за Водици во Зубовце под Шара и како младите го чуствуваат Зубовце

пред 5 дена - Без катеторија

Во Јордање крештајусја Тебја Господи, Троическое јависја Поклонение. Родителе со глас  Свидетелство ваше тебје,  Возљубљенога тја сина Именуја.

ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ 7 дел

ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ (7. дел)

пред 5 дена - Без катеторија

Автор: МАРТИН ТРЕНЕВСКИ На 22 фебруари 1943 година германскиот амбасадор во Софија Теодоро Данекер и комесарот за еврејски...

1 2 3 4 5 6 7