20
1 2 3 4 5 6 7 
Празнување на Богојавление Водици   Денот кога Св Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан

Празнување на Богојавление (Водици)... Денот кога Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан

пред 13 часа - Живот

Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Текстуална порака што може да ви ги уништи компјутерот и телефонот

Текстуална порака што може да ви ги уништи компјутерот и телефонот

пред 14 часа - Техно

Фото: Reuters „Текстуални бомби“ можат да го паднат кој било ајфон или компјутер на „Епл“, барем така тврдат експертите од подрачјето на сајбер-безбедноста.

Откриено зошто некои луѓе одеднаш стануваат гении

Откриено зошто некои луѓе одеднаш стануваат гении

пред 14 часа - Техно

Фото: Alamy Фото: Alamy нормален живот

Денеска геомагнетна бура ќе ја погоди Земјата

Денеска геомагнетна бура ќе ја погоди Земјата

пред 14 часа - Техно

Фото: YouTube/Screenshot геомагнетните бури

Најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании во светот

Најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании во светот

пред 14 часа - Култура

( Фото: Thinkstock ) Летањето никогаш не било побезбедно – 2017 беше година со најмал број авионски несреќи. Зголемувањето на безбедноста стана врвен приоритет во воздушниот сообраќај, а за тоа секако се заслужни и авиокомпаниите.

Еве зошто ставот е поважен од интелигенцијата

Еве зошто ставот е поважен од интелигенцијата

пред 14 часа - Живот

( Фото: Pixabay ) Влијателниот автор и познавач на емоционалната интелигенција, доктор Тревис Бредбери, е доста активен на „ Линкдин “.

Нов опасен вирус ги напаѓа паметните телефони

Нов опасен вирус ги напаѓа паметните телефони

пред 14 часа - Техно

камератa

Добро бре Македонци гдје сте  не мислите ваљда да ќу вас ја спашавати

Добро, бре Македонци, гдје сте... не мислите ваљда да ќу вас ја спашавати?

пред 14 часа - Култура

Никаде ве нема. На Грците им оставате празен простор. Си шират секакви памфлети со неточни содржини во кои пишуваат дека сте вештачка творба на Јозеф Тито, дека вашиот јазик е исто така вештачки.

Ризван Бела директор на БРО Наставниците мора да се стимулираат со повисоки плати за да ги учат децата во 21 век

Ризван Бела, директор на БРО: Наставниците мора да се стимулираат со повисоки плати за да ги учат децата во 21 век

пред 14 часа - Живот

Уште првиот ден кога дојдов им кажав на моите колеги дека кога ќе одиме по училиштата, наставниците треба да се радуваат штом ќе нѐ видат, а не да се плашат од нас Ризван Бела Раководите со една од најважните образовни институции.

Во Државниот просветен инспекторат за три години има само еден пријавен случај на сексуално вознемирување во училиште

Во Државниот просветен инспекторат за три години има само еден пријавен случај на сексуално вознемирување во училиште

пред 14 часа - Живот

Се работи за случај во средно училиште и за него сѐ уште се води постапка од страна на друг надлежен државен орган, вели директорот на ДПИ, Томе Спировски, во изјава за Факултети мк.

 Фејсбук со промената на Њузфид придонесе за ширењето на лажните вести

„Фејсбук“ со промената на „Њузфид“ придонесе за ширењето на лажните вести!

пред 14 часа - Култура

( Фото: Getty images ) Со воведувањето на промените во начинот на функционирање на „Њузфид“ кои се однесуваат на намалување...

Научниците со ново откритие за Месечината Пронајдена мрежа од таинствени тунели

Научниците со ново откритие за Месечината: Пронајдена мрежа од таинствени тунели

пред 14 часа - Техно

потврдиме

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

пред 14 часа - Живот

Интелигентните луѓе имаат целосна слобода во својот говор, мислите и акциите. Немаат време за долги и бесмислени разговори.

Топ листа на градови со највисоки месечни трошоци за живот во светот

Топ-листа на градови со највисоки месечни трошоци за живот во светот

пред 14 часа - Економија

( Фото: Pixabay ) Дали некогаш сте се прашале колку би вредела вашата плата ако живеевте на друго место? Како што моментално...

Оглас за вработување во Македонско Село

Оглас за вработување во Македонско Село

пред еден ден - Без катеторија

Кликнете на фотографијата за поголема резолуција Активен до: 25.01.2018

1 2 3 4 5 6 7