20
1 2 3 4 5 6 7 
Американските агенции повикуваат на претпазливост со биткoинот

Американските агенции повикуваат на претпазливост со биткoинот

пред 14 часа - Економија

Виртуелната валута биткоин, чија што вредност порасна од почетокот на годината, како и напорите на претприемачите да ја користат...

 Fitch Ratings  и  Standard Poor s  го зголемија кредитниот рејтинг на Србија

„Fitch Ratings” и “Standard&Poor’s” го зголемија кредитниот рејтинг на Србија

пред 15 часа - Економија

Агенцијата за рангирање “Standard&Poor’s” ја подобри проценката на кредитниот рејтинг на Република Србија на ниво “ББ”, со стабилни изгледи за подобрување на кредитниот рејтинг.

Воздух сега  Граѓаните побараа итно решавање на проблемот со загадениот воздух

Воздух сега! Граѓаните побараа итно решавање на проблемот со загадениот воздух

пред 15 часа - Економија

Власта конечно да ги пронајде главните загадувачи и да ги казни. Да ги засили контролите и да го реализира ветеното пред изборите.

Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

пред 15 часа - Економија

Шест провокативно облечени вечерва од 17 часот од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани им нудат сексуални услуги.

Уникатно осветлување на новогодишната елка во Скопје Сити Мол

Уникатно осветлување на новогодишната елка во Скопје Сити Мол

пред 24 часа - Економија

Единствена и уникатна можност имаа посетителите на Скопје Сити Мол да видат како изгледа палењето на светилките од Новогодишната елка.

 И оваа година безбедноста има предност   2018 најбезбедна до сега    нова кампања на РСБСП

„И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

пред еден ден - Економија

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) започна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“.

ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

пред еден ден - Економија

Градовите во Европа можат да аплицираат од вчера до април 2018-та година за европско финансирање за адаптација кон климатските...

BMW создава траса за автономни возила во Чешка

BMW создава траса за автономни возила во Чешка

пред еден ден - Автомобили

„BMW“ планира да инвестира над 100 милиони евра на тест пат за автономни автомобили и електрични возила, кој ќе биде изграден во Чешка.

Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

пред еден ден - Економија

Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан во организација на Џуниор Ачивмент Македонија.

Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

пред еден ден - Економија

Кинеските инвестиции во американските должнички инструменти се зголемија за 8,4 милијарди долари на 1,19 илјади милијарди долари во октомври, според податоците на американското Министерство за финансии, цитирано од „ Bloomberg “.

Samsung претстави три нови лаптопи со досега најдобри батерии

Samsung претстави три нови лаптопи со досега најдобри батерии

пред еден ден - Техно

Компанијата „Samsung“ одлучи да не го чека „Consumer Electronics Show“ во јануари и неодамна претстави три нови лаптопи со подобри батерии.

65 000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

пред еден ден - Економија

Велика Британија изгуби 65.000 работни места во трговијата на мало по референдумот за излез од ЕУ – криза предизвикана од зголемената конкуренција на онлајн продавниците и контракцијата на платите, објавија „ CNN “.

Општина Центар  Транспарентнo  буџетот го пишуваме со граѓаните

Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

пред еден ден - Економија

Општина Центар објави дека со буџетот за општината ќе бидат запознаени граѓаните, кои ќе можат да придонесат со свои забелешки и предлози пред носење на финалната фаза.

Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

пред еден ден - Економија

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината.

Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

пред еден ден - Автомобили

Наследникот на легендарниот теренец ќе биде претставен во 2018-та, а „Land Rover“ ќе ја прескокне вообичаената фаза за прикажување...

1 2 3 4 5 6 7