20
1 2 3 4 5 6 7 
Владата во заминување се пофали со луксузниот ентериер на  Це Ка

Владата во заминување се пофали со луксузниот ентериер на „Це-Ка“

пред 19 часа - Македонија

Кожни фотелји, отмен дрвен паркет, тркалезна маса и врати од масивно дрво и големи лустери кои го нагласуваат луксузниот ентериер на „барокното“ владино седиште во центарот на Скопје.

Критична маса ќе прослави пет години промоција на велосипедскиот превоз во Скопје

Критична маса ќе прослави пет години промоција на велосипедскиот превоз во Скопје

пред 20 часа - Македонија

Наредната среда ќе се прослават пет години од Критична маса во Скопје. По 61-ви пат, на 31 мај ќе се организира колективно возење на велосипеди по скопските улици за актуелизација на значајни теми поврзани со урбаниот велосипедизам.

Стариот Драмски ќе се руши  нова театарска зграда на негово место

Стариот Драмски ќе се руши, нова театарска зграда на негово место

пред еден ден - Македонија

Уште едно препознатливо здание од пост-земјотресно Скопје ќе биде срушено. Постојниот објект на Драмскиот театар во скопската населба Карпош 2 ќе биде срушен за да се изгради новото театарско здание со висина од 35 метри.

Започна изградбата на новиот објект на училиштето  Вера Јоциќ  во Хиподром

Започна изградбата на новиот објект на училиштето „Вера Јоциќ“ во Хиподром

пред еден ден - Македонија

Министерството за образование и наука стартува со изградбата на новата училишна зграда на ОУ „Вера Јоциќ“ во скопската населба Хиподром.

До Град Скопје поднесени над 800 барања за субвенции за велосипеди

До Град Скопје поднесени над 800 барања за субвенции за велосипеди

пред еден ден - Македонија

Жителите на главниот град поднеле над 800 барања за субвенции за купување велосипед. Градот Скопје денеска информираше дека постои голем интерес од граѓаните по објавувањето на јавниот повик на 13 мај.

Од 1 јуни повторно ќе сообраќа експресниот воз за Белград и Солун

Од 1 јуни повторно ќе сообраќа експресниот воз за Белград и Солун

пред еден ден - Македонија

Експресниот воз „Хелас експрес“ повторно ќе почне да сообраќа помеѓу Скопје, Белград и Солун од 1 јуни годинава. Српските...

Започната изградбата на експресниот пат Штип   Кочани

Започната изградбата на експресниот пат Штип – Кочани

пред 3 дена - Македонија

Започна изградбата на експресниот пат Штип – Кочани во должина од 28 километри. Во изминатиов период се врши пробивање на...

Зделките за кинеските автопати го оштетиле буџетот за фантастични 155 милиони евра

Зделките за кинеските автопати го оштетиле буџетот за фантастични 155 милиони евра

пред 3 дена - Македонија

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на денешната прес-конференција информираше дека отворило нова истрага со работен наслов „Траекторија“ што ја опфаќа изградбата на двата автопати Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип.

Во живописната Белчишта ќе се гради Еко музеј со средства од ЕУ

Во живописната Белчишта ќе се гради Еко-музеј со средства од ЕУ

пред 3 дена - Македонија

Општина Дебарца планира да изгради Еко-музеј во живописното село Белчишта во близина на Охрид. Проектот предвидува уредување и заштита на Белчишкото блато и пренамена на стариот училишен интернат во Белчишта.

СЈО  Нова истрага за изградба на три куќи во Зелениково

СЈО: Нова истрага за изградба на три куќи во Зелениково

пред 3 дена - Македонија

Истрагата „Тревник“ за бесправно градење во скопската општина Зелениково денеска беше претставена пред македонската јавност од страна на Специјалното јавно обвинителство.

ФОТО ВЕСТ  Отворена новата Филхармонија

ФОТО ВЕСТ: Отворена новата Филхармонија

пред 3 дена - Македонија

После осум години изградба, вчеравечер со свечен концерт беше отворен новиот дом на Македонската филхармонија во центарот на Скопје.

Груевски не одмина да го посети објектот за ФДУ и јавна администрација

Груевски не одмина да го посети објектот за ФДУ и јавна администрација

пред 5 дена - Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и денеска продолжи со посетата на објекти од проектот „Скопје 2014“. Тој изврши...

Ќе се градат две училишта во скопски Хиподром и во тетовско Фалише

Ќе се градат две училишта во скопски Хиподром и во тетовско Фалише

пред 5 дена - Македонија

Министерството за образование и наука потпиша два договора за изградба на основните училишта „Вера Јоциќ“ и „Кирил и Методиј“ во скопската населба Хиподром и во тетовското село Фалише.

Привршува реконструкцијата и доградбата на Министерството за транспорт и врски

Привршува реконструкцијата и доградбата на Министерството за транспорт и врски

пред 6 дена - Македонија

Политичарот Никола Груевски денеска беше во посета на еден од објектите од проектот „Скопје 2014“. Зградата на Министерството...

Непречено тече реконструкцијата на автопатот меѓу Скопје и Куманово

Непречено тече реконструкцијата на автопатот меѓу Скопје и Куманово

пред 6 дена - Македонија

Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта непречено ги реализираат активностите за реконструкција на автопатската делница меѓу Скопје и Куманово.

1 2 3 4 5 6 7