20
1 2 3 4 5 6 7 
Ликер од дуњи со мед

Ликер од дуњи со мед

пред 24 минути - Храна

Годинава се решив да подготвам ликер од дуњи. Има многу рецепти за овој ликер, но јас го одбрав токму овој со мед, како ми изгледаше напримамлив.

Суви брусница кекси

Суви брусница кекси

пред еден час - Храна

Во вангличка го ставаме путерот и шеќерот. Матиме со миксер, го додаваме јајцето, кората од портокал, солта, матиме. Го додаваме брашното и месиме со рака.

Чоколадна баклава со ореви со шербет од портокал

Чоколадна баклава со ореви со шербет од портокал

пред 3 часа - Храна

Оваа баклава ја подготвив за Божиќ и ме воодушеви. Ми се допадна комбинацијата на горко чоколадо со шербетот со портокал и ореви и баш заради ваквата комбинација, може да се изедат повеќе парчиња, бидејќи не е премногу блага.

Дебарска питулица

Дебарска питулица

пред 4 часа - Храна

Рецепт кој страшно ме потсетува на детството. Превкусно, изворедно јадење од неколку состојки, кој пробал еднаш верувам дека никогаш не го заборавил.

Овошна ликер салама со чоколадо

Овошна ликер салама со чоколадо

пред 6 часа - Храна

Ова е една од оние рецепти за кој нема грешка! Се знае дека ќе биде најубаво! Многу е едноставно за подготовка, брзо и лесно.

Труфли од батат  сладок компир  и урми   без шеќер

Труфли од батат (сладок компир) и урми - без шеќер

пред 7 часа - Храна

Многу вкусни труфли, во кои воопшто не ставив шеќер, од причина што урмите, компирот, мрвиците се слатки, за нас сосема доволна количина на засладеност.

Зеленчукова супа со просо

Зеленчукова супа со просо

пред 11 часа - Храна

До пред некое време, просото директно го варев, додека не открив дека претходно може да се тостира, што му дава повеќе вкус а го скратува и времето на варење.

Печено прасе со пиво

Печено прасе со пиво

пред 12 часа - Храна

Нова Година без печено прасе, не е Нова година! Ние дома го обожаваме печеното прасе, подготвено со пиво и печено долго време на тивко.

Видео рецепт  Декоративни кифли

Видео рецепт: Декоративни кифли

пред 13 часа - Храна

Вкусни домашни колачиња со сушено овошје, кои можете да ги направите во форми по ваша желба.

Разлистани кифли   кроасани  посно

Разлистани кифли - кроасани (посно)

пред еден ден - Храна

Многу често ги правам овие кифли со едноставни состојки, брзи се, лесни се, меки, вкусни... прекрасни. Не сум стигнала да ги споделам тука, а сега ми се погоди темата, па еве ги! Се надевам ќе ви се допаднат! 1.

Салата со јачмен  спелта и песто

Салата со јачмен, спелта и песто

пред еден ден - Храна

Јачменот и спелтата измијте ги и ставете да се варат. Доволно е да ги варите 35 минути. Откако ќе се сварат исцедете ги и оставете да се оладат.

Зелени цветови

Зелени цветови

пред еден ден - Храна

Инспирирана од тестото за венец со спанаќ, си подготвив и убави зелени кифлички во форма на цветови. - Измиениот свеж спанаќ се става во големата чаша на нутрибулетот и се блендира со млекото.

Кифлички со мед и мелени семки  посно

Кифлички со мед и мелени семки (посно)

пред еден ден - Храна

Од горенаведените состојки се замесува убаво меко тесто. Во рецептата стои млака вода по потреба но јас мерев дека 150мл се доволни за убаво тесто.

Руска салата со сенф

Руска салата со сенф

пред еден ден - Храна

Овој пат темата за Нова година беше ,,ретро,, со руска салата и кифлички =) 1. Компирот, морковот и јајцето се варат. 2. Компирот, морковот, киселите краставички, кашкавалот и шунката се сечат на мали коцки и им се додава грашокот.

Јасмин цветови

Јасмин цветови

пред еден ден - Храна

Уште еден од начините на подготовка на лиснато тесто и подготовка на овие декоративни пецива. Интересни се на изглед и многу вкусни, бидејќи се лиснати.

1 2 3 4 5 6 7