20
1 2 3 4 5 6 7 
Париз   Брест колач  јубилеен 800ти рецепт

Париз – Брест колач (јубилеен 800ти рецепт)

пред 3 часа - Храна

Парис-Брест колачот го претставувам како јубилеен 800-ти рецепт објавен на оваа наша сакана страна Мои рецепти, а подготвен во мојата кујна.

Чоко оранж розен штангли

Чоко-оранж розен штангли

пред 5 часа - Храна

Во една касерола ги ставме водата и шеќерот и од кога ќе зовријаат вариме на умерен оган 3 минути. Тргаме од оган и ги додаваме чоколадото и путерот и постојано мешаме да се растопат.

Штрудла со јаболка

Штрудла со јаболка

пред 6 часа - Храна

Во овој есенски период уште еден рецепт за миризлива штрудла со јаболка. Најпрво јаболката ги лупиме и рендаме. Потребно е изрендани да бидат 1 кг, затоа ако ги мерите цели, ставете 200-300 гр плус.

Запечена палента со сирење и моцарела

Запечена палента со сирење и моцарела

пред еден ден - Храна

Вкусен и брз оброк кој најчесто го подготвувам за време на викенди или кога немам многу идеи и време. - Палентата се вари во солена вода според упатството во која сме додале 1 лажица путер и се остава да се олади.

Домашно кондензирано млеко

Домашно кондензирано млеко

пред еден ден - Храна

Ставете го млекото во  тенџере, додадете шеќер измешајте, оставете да зоврие. Кога ќе зоврие млекото со шеќерот, намалете ја температурата и варете околу час и половина, понекогаш промешувајте.

Пита со мармалад  урми и кокос

Пита со мармалад, урми и кокос

пред еден ден - Храна

Јајцата и шекерот се матат убаво. Се додава брашното и пецивото и се промешува. Урмите се сецкаат ситно и се додаваат, чоколадните капки и кокосот и се промешува.

Триаголници со кондензирано млеко и чоколадо

Триаголници со кондензирано млеко и чоколадо

пред еден ден - Храна

Празници се ближат, па еве од мене предлог за превкусни колачи, кои пленат со својот вкус и арома. Во една касерола ги ставаме двете врсти на чоколадо, путерот и кондензираното млеко.

Брз колач со гриз

Брз колач со гриз

пред еден ден - Храна

Многу брз и едноставен рецепт за кој ви е потребно помалку од 30 мин. 1. Се редат во четвртаст калап (од делимано ) бисквити 3х3 реда.

Чорба со печени пиперки и домати

Чорба со печени пиперки и домати

пред 2 дена - Храна

Една идеја за лесна, вкусна чорба, додека сеуште има црвени пиперки на пазарите. Подготовка 1. За да ја подготвите чорбата, најпрво на масло се запржуваат кромидот и лукот кратко време само да овенат.

Бомбици со мармалад од кајсии и афион

Бомбици со мармалад од кајсии и афион

пред 2 дена - Храна

Мармаладот помешајте го со путерот, бисквитите, румот и афионот и замесете со рака. Оставете смесата да стои 1 час во ладилник и потоа формирајте топчиња со големина на орев.

Тегнати банички со фил од тиква

Тегнати банички со фил од тиква

пред 2 дена - Храна

Прво тиквата ја лупиме, сецкаме на парчиња и ја вариме во вода. Ја истураме водата и оставаме доооброо да се исцеди. Од состојките за тесто замесуваме мазно, нелепливо, но ни тврдо, ни меко тесто.

Печени кришки со фил од сирење

Печени кришки со фил од сирење

пред 2 дена - Храна

Повелете на вкусна, едноставна вечера, која може да си ја направите кога имате стар леб и нешто продукти во фрижидер, што би рекле ако сакате да правите чистка во фрижидерот.

тарт со мандарини

тарт со мандарини

пред 3 дена - Храна

За тесто-брашното и путерот замесете ги додека добиете трошки потоа додадете ја водата и замесете тесто. Тестото ставете...

Цепкани пиперки

Цепкани пиперки

пред 3 дена - Храна

1. Пиперките ги печиме, лупиме и ги оставаме да се исцедат. 2. Магдоносот го сецкаме, лукот го чистиме и сецкаме. 3. Во големо тенџере на оган ги ставаме киселината, маслото, шеќерот и солта да зовријат.

Кифлички

Кифлички

пред 3 дена - Храна

Рецепти за кифлички и месенко никогаш доста.:) Навидум сите слични, но сепак различни. Еве уште еден во таа низа. :) Од сите наведени состојки се замесува средно меко тесто.

1 2 3 4 5 6 7