20
1 2 3 4 5 6 7 
Тилерсон на состанок на НАТО на 31 март во Брисел

Тилерсон на состанок на НАТО на 31 март во Брисел

ново - Свет

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ќе се сретне со лидерите на НАТО следниот петок, изјави портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер.

Дарушафака остана во игра за плејофот

Дарушафака остана во игра за плејофот

пред 21 минути - Кошарка

Кошаркарите на Дарушафака забележаа значајна победа против Галатасарај со која ги сочуваа шансите за место по плејофот во Евролигата.

Црвениот крст на Македонија во Велес одржа работилница за превенција од туберкулоза

Црвениот крст на Македонија во Велес одржа работилница за превенција од туберкулоза

пред 31 минути - Македонија

Работилница за изработка на план за превенција од туберкулоза во рамки на проектот „ДОТС интервенции во Република Македонија“ одржа денеска во Велес Црвениот крст на Република Македонија во соработка со Општинската организација од тој град.

Квалификации за СП 2018 Победи на Турција и Србија

Квалификации за СП 2018: Победи на Турција и Србија

пред 31 минути - Фудбал

Репрезентациите на Турција и Србија забележаа победа против Грузија и Финска во натпреварите од 5. коло во квалификациите за Светското фудбалско првенство што ќе се одржи во Русија 2018 година.

Вајгл Груевски ни кажа дека ќе оди до крај бидејќи не сака да лежи во затвор

Вајгл: Груевски ни кажа дека ќе оди до крај, бидејќи не сака да лежи во затвор

пред 41 минути - Македонија

Европратеникот Иво Вајгл изјави дека ситуацијата во Македонија е сериозна и дека се можни и најцрните сценарија, како и дека Груевски им кажал дека ќе оди до крај, бидејќи не сака да лежи во затвор, пренесува Ал Џезеира .

Пол Рајан го известил Трамп дека нема доволно гласови за промена на Обамакер

Пол Рајан го известил Трамп дека нема доволно гласови за промена на Обамакер

пред еден час - Свет

Претседателот на американскиот конгрес, Пол Рајан го известил претседателот Доналд Трамп дека најверојатно нема да обезбедат доволно гласови за да го усвојат законот за замена на Обамакер.

СЕХА ги одредени термините за полуфиналните натпревари

СЕХА ги одредени термините за полуфиналните натпревари

пред еден час - Ракомет

Раководството на регионалната ракометна СЕХА лигата, денеска ги одреди термините за одигрувањето на натпреварите од завршниот „фајнал-фор“ турнир.

Намалена суспензијата на Адеми

Намалена суспензијата на Адеми

пред еден час - Фудбал

Спортскиот арбитражен суд (CAS) ја намали казната на македонскиот репрезентативец Аријан Адеми од четири на две години, па играчот за врска на Динамо Загреб може да му се врати на фудбалот во октомври оваа година.

ОН Уништувањето на културните споменици може да биде воено злосторство

ОН: Уништувањето на културните споменици може да биде воено злосторство

пред еден час - Свет

Советот за безбедност на Обединети нации денеска едногласно ја усвои резолуцијата со која се осудува незаконското уништување на културното наследство и ги предупреди екстремистите од Исламска држава.

Ердоган За мене Европа ќе биде нацистичка се додека ме нарекува диктатор

Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“

пред 2 часа - Балкан

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека ќе продолжи европските земји да ги нарекува „нацистички“ се додека тие го оценуваат него како „диктатор“.

Повеќе од 3 000 цивили загинаа во борбите за Мосул

Повеќе од 3.000 цивили загинаа во борбите за Мосул

пред 2 часа - Свет

Од почетокот на офанзивата предводена од САД за ослободување на Мосул од Исламска држава загинаа повеќе од 3.000 цивили. Мосул беше заземен од ИД пред две години, а офанзивата за ослободување на градот трае повеќе од еден месец.

Браќата Гасол најверојатно ќе настапат на Евробаскет 2017

Браќата Гасол најверојатно ќе настапат на Евробаскет 2017

пред 2 часа - Кошарка

Селекторот на шпанската кошаркарска репрезентација, Серхио Скариоло, најави дека браќата Пау и Марк Гасол би требало да бидат дел од репрезентацијата на следното Европско првенство, што ќе се одржи кон крајот на претстојното лето.

Поради свлечиште во прекин сообраќајот преку обиколница Битола се пренасочува преку градот

Поради свлечиште во прекин сообраќајот преку обиколница Битола, се пренасочува преку градот

пред 2 часа - Македонија

Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено.

Гардијан Руската поддршка за Ле Пен слична како онаа кон Доналд Трамп

Гардијан: Руската поддршка за Ле Пен слична како онаа кон Доналд Трамп

пред 3 часа - Свет

Средбата на рускиот претседател Владимир Путин со лидерот на француската крајно-десничарска партија Национален Фронт, Марин...

ОН Во Јемен просечно гинат по 100 цивили месечно

ОН: Во Јемен просечно гинат по 100 цивили месечно

пред 3 часа - Свет

Во двогодишната војна во Јемен просечно сто цивили гинат месечно, а најголем број настрадале во воздушните напади на коалицијата предводена од Саудиска Арабија, соопшти Канцеларијата на Обединети нации за човекови права.

1 2 3 4 5 6 7