20
1 2 3 4 5 6 7 

Богоевски: Груевски во март потрошил 184.000 денари од парите на граѓаните за роаминг

пред 3 месеци - Македонија

Пратеникот од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски, на денешната конститутивната седница на Собранието рече дека  лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се уште го користи премиерскиот телефон, иако повеќе од една година не е премиер.

Фридом Хаус: Македонија има најниско ниво на демократија во регионот

пред 3 месеци - Македонија

Во извештајот на „Фридом Хаус“, насловен како „Земји во транзиција“, Македонија се наоѓа во групата земји со хибриден режим.

СЈО: Во тек се проверки поврзани со финансиски истраги за поголем број физички и правни лица

пред 3 месеци - Македонија

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека се водат повеќе предистражни  постапки поврзани со истраги против голем број на правни и физички лица.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со испечатени реплики

пред 3 месеци - Македонија

Објективот на „ Фокус “ улови една од пратеничките на ВМРО-ДПМНЕ со спремна реплика испечатена на лист. На ваков начин пратениците...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ си реплицират сами со себе

пред 3 месеци - Македонија

Во тензија со реплики и контрареплики од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, најмногу кон таканаречената тиранска платформа, се одвиваше денешната конститутивната седница на Собранието.

Собранието денеска ќе ја продолжи конститутивната седница

пред 3 месеци - Македонија

За денеска во 12 часот е закажано продолжението на конститутивната седница во Собранието, на која на дневен ред се преостанатите две точки изгласување на комисијата за избори и именувања и нов претседател на Собранието.

Прекината координацијата на партиите, средбата продолжува утре

пред 3 месеци - Македонија

Координативната средба на партиите кај екс претседателот на Собранието е прекината, а нејзиното продолжение е закажано за утре во 12:00 часот.

Горивата поевтинуваат за два денари

пред 3 месеци - Економија

Бензините и дизелот од полноќ поевтинуваат за два денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.  ЕУРОСУПЕР БС-95  ќе изнесува 65 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини  67 денари за литар.

Утре почнува пролетта

пред 3 месеци - Македонија

Пролетта на северната хемисфера почнува утре во 11:20 часот. Во исто време на јужната хемисфера ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути.

СДСМ поднесе иницијатива за продолжување на конститутивната седница

пред 3 месеци - Македонија

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска поднесе во Собранието на Република Македонија иницијатива за продолжување...

СЈО денеска ќе поднесе извештај за работењето

пред 3 месеци - Македонија

Специјалното јавно обвинителство денеска треба да го објави новиот шестмесечен извештај за својата работа. Извештајот на СЈО треба да се достави до Собранието и до Советот на јавни обвинители.

Горивата поскапуваат од полноќ

пред 4 месеци - Економија

Нови цени на горивата. Регулаторната комисија за енергетика одлучи, бензините поскапуваат за половина денар. Еуросуперот 95 од полноќ ќе се продава за 67 денари, 98-цата за 69 денари.

Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица

пред 4 месеци - Македонија

Претседателството на ДУИ денеска ќе одржи средба во Мала Речица каде ќе се дискутира за последната средба на Ахмети со лидерот...

Нападнат новинарот Борјан Јовановски, Миленко објави снимка од нападот на Фејсбук

пред 4 месеци - Македонија

Новинарот Борјан Јовановски денеска бил нападнат додека бил на ручек во скопски ресторан. „Бев на ручек со мојот пријател и колега Атанас Кировски.

Могерини побара од Иванов да ја повлече одлуката

пред 4 месеци - Македонија

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини, побара од претседателот Ѓорѓе Иванов...

1 2 3 4 5 6 7