20
1 2 3 4 5 6 7 
ОЈО  Се работи на идентификација на лицата кои извршија кривични дела во Собранието

ОЈО: Се работи на идентификација на лицата кои извршија кривични дела во Собранието

пред 13 часа - Економија

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска соопшти дека е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со идентификација на учесниците во нередите кои се случија во Собранието на Република Македонија.

Законот дециден   носење оружје во зградата на Собранието не е дозволено

Законот дециден – носење оружје во зградата на Собранието не е дозволено

пред 14 часа - Економија

Личното обезбедување на потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, или на неговиот партиски челник Зоран Заев, кои за време на инцидентот во Собрание носеле, а еден од нив и употребил огнено оружје, истото го сториле спротивно на законот.

Георгиевски  Изборот на Џафери нема да помине   извршен е во качачка процедура

Георгиевски: Изборот на Џафери нема да помине – извршен е во качачка процедура

пред 14 часа - Економија

„На сите им ја честитам третата албанска држава во регионот“. Ова е првата реченица на поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски, прашан како го коментира изборот на Талат Џафери за прв човек на законодавниот дом, пишува Дневник.

Како со Влатко Ѓорчев ги спасувавме пратениците

Како со Влатко Ѓорчев ги спасувавме пратениците

пред 14 часа - Економија

Немој, застани, не фрлајте, луѓе сме, зар некој треба да загине тука…, зборуваше постојано прексиноќа Влатко Ѓорчев, пратеник...

Германија не е виновна што е успешна

Германија не е виновна што е успешна

пред 14 часа - Економија

Секогаш повторно се слушаат критики на сметка на Германија бидејќи поради послабото евро нејзиниот извоз постојано расте.

Tрамп  Никогаш нема да посегнам по правото на луѓето да носат оружје

Tрамп: Никогаш нема да посегнам по правото на луѓето да носат оружје

пред 14 часа - Забава

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека ќе го заштитува правото на Американците да носат оружје и повтори дека не се откажува од изградбата на ограда на границата со Мексико.

НСА го запре надзорот на дигиталната комуникација без налог

НСА го запре надзорот на дигиталната комуникација без налог

пред 14 часа - Забава

Американската Државна безбедносна агенција (НСА) соопшти дека го запира специфичниот вид надзор, што и овозможуваше без налог...

ФРАЈ ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ  Разговори со посредство на независен медијатор

ФРАЈ ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Разговори со посредство на независен медијатор

пред 14 часа - Економија

Потребини се разговори со посредство на независен медијатор за надминување на кризата во Македонија, порачува пратеникот на партијата ЦДУ во Бундестагот, Торстен Фрај.

ЕУ едногласно ја усвои стратегијата за Брегзит

ЕУ едногласно ја усвои стратегијата за Брегзит

пред 14 часа - Економија

Лидерите на земјите членки на ЕУ, собрани денеска во Брисел на вонреден Самит, едногласно ја прифатија заедничката стратегија за преговорите со Велика Британија за Брегзит.

Човечкото влијание ја уништува животната средина  Повеќе од 100 природни добра исчезнуваат по наша вина

Човечкото влијание ја уништува животната средина: Повеќе од 100 природни добра исчезнуваат по наша вина

пред 15 часа - Забава

Најновите истражувања откриваат дека кај 63 проценти природни добра се забележува негативно човечко влијание, а дека дури 91 процент анализирани подрачја се соочуваат со драстично губење на шумите.

ВМРО ДПМНЕ  Политичкото насилство резултира со физичко насилство

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкото насилство резултира со физичко насилство

пред 15 часа - Економија

Реализирањето на тиранската платформа не носи добро никому, а газењето на Уставот, законите и деловникот е директно газење на државата и поредокот, пишува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

Тилeрсoн предлага да се скратат 2 300 работни места во Стејт департментот

Тилeрсoн предлага да се скратат 2.300 работни места во Стејт департментот

пред 15 часа - Економија

Официјални извори велат дека државниот секретар на САД Рекс Тилерсон предлага да се намалат 2.300 работни места, во рамки на сериозните кратења во буџетот на Стејт департментот за следната финансиска година, пренесува БТА.

Ердоган за ситуацијата во Македонија  Насилството не е решение

Ердоган за ситуацијата во Македонија: Насилството не е решение

пред еден ден - Економија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги опиша како алармантни настаните во Македонија, додавајќи дека насилството не може да биде излез од никаков проблем, соопшти приватната турска телевизија НТВ.

Борисов апелира за политичко решение на ситуацијата во Македонија

Борисов апелира за политичко решение на ситуацијата во Македонија

пред еден ден - Економија

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов настојува за наоѓање на политичко решение за ситуацијата во Македонија, изразувајќи загриженост поради случувањата во соседната земја.

Пред Собранието мирно  се засилува полициското присуство

Пред Собранието мирно, се засилува полициското присуство

пред еден ден - Економија

Пред Собранието на Република Македонија, по синоќешните инциденти,  претпладнево  состојбата  е мирна, нема собрани граѓани, но се засилува присуството на полицијата.

1 2 3 4 5 6 7