20
1 2 3 4 5 6 7 
Средба Груевски Ахмети

Средба Груевски-Ахмети

пред 11 часа - Македонија

Претседателите на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, Али Ахмети и Никола Груевски денеска остварија средба, соопшти ДУИ. На средбата акцентот...

Сезоната на Попова Шапка почна со проблеми

Сезоната на Попова Шапка почна со проблеми

пред 14 часа - Македонија

Официјалниот старт на скијачката сезона на Попова Шапка започна неуспешно. Откако деновивие падна нова снежна покривка, утринава...

Отфрлена уште една иницијатива за екстерното тестирање

Отфрлена уште една иницијатива за екстерното тестирање

пред 14 часа - Македонија

Двете иницијативи со кои се оспоруваат неколку одредби од Законите за основно и средно кои се однесуваат на екстерното тестирање беа поднесени од страна на наставничкиот пленум во 2015та година.

ЕЛЕМ И Владата не побарале од ЕБРД да го продолжи рокот за Бошков Мост

ЕЛЕМ И Владата не побарале од ЕБРД да го продолжи рокот за „Бошков Мост“

пред 15 часа - Економија

Кредитот од Европската банка за обнова и развој наменет за изградба на хидроцентралата „Бошков Мост“ пропадна затоа што истече рокот од пет години во кој државата компанија ЕЛЕМ требаше да ги повлече средствата.

СДСМ РЕК Битола има јаглен за уште 5 дена

СДСМ: РЕК Битола има јаглен за уште 5 дена

пред 15 часа - Економија

Македонскиот енергетски ситем во моментов не е стабилен и не е способен да ги задоволи потребите на домаќинствата и малите компании, тврди Митко Андреевски од СДСМ.

Финците потврдија Во Скопје секој трет умира од загаден воздух

Финците потврдија: Во Скопје секој трет умира од загаден воздух

пред 15 часа - Македонија

Ако имате срцеви проблеми, белодробни заболувања или друга хорнична болест поврзана со дишењето шансите да умрете од загаден воздух во Скопје ви се 30 проценти.

Реакции за повлекувањето на случајот Пуч

Реакции за повлекувањето на случајот „Пуч“

пред 15 часа - Македонија

„Пропадна најголемиот, најочајниот и најнискиот обид за судски монтиран процес во независна Република Македонија, инициран од поранешниот премиер Никола Груевски“.

Преговорите за Влада не се почнати

Преговорите за Влада не се почнати

пред 15 часа - Македонија

Измина половина од рокот за обезбедување парламентарно мнозинство кое ќе избере Влада, а мандатарот Никола Груевски не ни отпочнал со официјалните преговори.

Обама ја помилува Челси Менинг

Обама ја помилува Челси Менинг

пред 20 часа - Свет

Претседателот во заминување на САД Барак Обама, три денови пред истекот на неговиот мандат, донесе одлука за помилување,...

Најавена реакција на Додик по воведувањето санкции од САД

Најавена реакција на Додик, по воведувањето санкции од САД

пред 20 часа - Свет

Претседателот на Република Српска Милорад Додик претпладнево ќе одржи прес-конференција по повод одлуката на Вашингтон да...

Повлечено обвинението во предметот Пуч

Повлечено обвинението во предметот „Пуч“

пред 20 часа - Македонија

Специјалното Jавно Oбвинителство го повлече обвинението во предметот „Pуч“. Како што информираат од таму со поднесок што...

Антонио Таџани некогашниот портпарол на Берлускони избран за претседател на Европскиот парламент

Антонио Таџани, некогашниот портпарол на Берлускони, избран за претседател на Европскиот парламент

пред еден ден - Свет

Антонио Таџани е нов претседател на Европскиот парламент. Таџани е од Европската народна партија. За него гласаа 351, наспроти 282 гласа кој ги доби неговиот против кандидат Џани Питела од Прогресивна алијанса на социјалистите.

Во МСУ претставен проектот  Ничија земја кој ги тематизира мигрантите

Во МСУ претставен проектот „ Ничија земја“ кој ги тематизира мигрантите

пред еден ден - Култура

По минатогодишното прикажување на Биеналето за архитектура во Венеција, каде за 6 месеци го видоа над поливина милион посетители, проектот „Ничија земја“, на проектантското биро „Стоундизајн“, од вечерва е поставен во Музејот на современа уметност.

МАКЕДОНИЈА ВО ОСМИНАФИНАЛЕ ПО РЕМИТО НА ТУНИС ПРОТИВ СЛОВЕНИЈА

МАКЕДОНИЈА ВО ОСМИНАФИНАЛЕ ПО РЕМИТО НА ТУНИС ПРОТИВ СЛОВЕНИЈА

пред еден ден - Ракомет

Словенија и Тунис одиграа нерешено 28:28, во првиот меч од четвртото коло во Б групата, резултат што му одговара на македонскиот национален тим и го промовира во осминафиналето на Светското првенство во Франција.

Британскиот премиер Тереза Меј се одлучи за тврд Брегзит и целосен излез од ЕУ

Британскиот премиер Тереза Меј се одлучи за „тврд Брегзит“ и целосен излез од ЕУ

пред еден ден - Свет

Британскиот премиер, Тереза Меј, новата челична дама во создавање, се одлучи за таканаречен тврд Брегзит, односно, комплетен излез од ЕУ и заедничкиот пазар, со цел креирање на глобална Британија.

1 2 3 4 5 6 7