20
1 2 3 4 5 6 7 
Нова еврообврзница од половина милијарда евра

Нова еврообврзница од половина милијарда евра

пред 6 дена - Економија

Министерството за финансии на меѓународниот пазар на капитал издаде еврообврзница на износ од половина милијарда евра со рок на достасување од седум години и каматна стапка од 2,75 отсто .

Димитров и Коѕијас се сложиле за подиректна улога во разговорите за името

Димитров и Коѕијас се сложиле за подиректна улога во разговорите за името

пред 6 дена - Македонија

Министрите за надворешни, на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Солун разговараа за методологијата, за пристапот на двете страни, и за рамката на процесот за надминување спорот околу името.

УТРЕ ЗАПОЧНУВА РАКОМЕТНАТА ЕУФОРИЈА ВО ХРВАТСКА

УТРЕ ЗАПОЧНУВА РАКОМЕТНАТА ЕУФОРИЈА ВО ХРВАТСКА

пред 6 дена - Ракомет

Хрватска од утре па до 28 јануари ќе биде домаќин на 13. Европско ракометно првенство. Во четири градови ќе нагости 16 репрезентации,...

Еден фалсификуван лек и над сто пријави за несакани ефекти

Еден фалсификуван лек и над сто пријави за несакани ефекти

пред 7 дена - Македонија

Еден фалсификуван лек и над 100 пријави за несакани реакции од различна терапија. Агенцијата за лекови поднела пријава до...

Средба Димитов    Коѕиас  локацијата непозната

Средба Димитов -  Коѕиас, локацијата непозната

пред 7 дена - Македонија

Времето и локацијата на средбата меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција - Никола Димитров и Никос Коѕијас остануваат непознати.

На завршни зборови обвинителството се откажа од гонење на Шиповиќ

На завршни зборови обвинителството се откажа од гонење на Шиповиќ

пред 7 дена - Македонија

На чекор пред крајот на судењето Обвинителството се повлече од случајот „Претседавач“ во кој беше обвинет и поранешниот претседател на Советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ.

Законот за употреба на јазиците ќе ги отвори старите проблеми

Законот за употреба на јазиците ќе ги отвори старите проблеми

пред 7 дена - Македонија

Нов закон кој ќе отвори стари проблеми. Дали Законот за употреба на јазиците ќе ја подобри положбата на другите јазици во Македонија и дали поволната положба ќе биде на сметка на македонскиот јазик кој ќе стане подреден јазик.

СЈО продолжува со истрага Траекторија  како претставник на државата ќе оди Сугарески

СЈО продолжува со истрага Траекторија- како претставник на државата ќе оди Сугарески

пред 7 дена - Македонија

Министерот Сугарески потврди дека за дванаесет дена е повикан во СЈО каде треба да даде исказ за откриени злоупотреби при изградбата на автопаштишта Кичево-Охрид и Миладиновци- Свети Николе.

Карго аеродром во Штип нема  парите ќе се пренаменат за канализации

Карго аеродром во Штип нема, парите ќе се пренаменат за канализации

пред 7 дена - Економија

Неколкугодишната дилема конечно е разрешена – во Штип нема да се гради карго аеродром, што беше обврска на турски ТАВ како концесионер на аеродромите.

Следното рочиште за стечајот на Фени на 7 ми февруари

Следното рочиште за стечајот на Фени на 7-ми февруари

пред 7 дена - Економија

Рочиштето за стечајот на индустрискиот комбинат Фени се одложи за идниот месец, ова е долуката на судот во Велес. Од фирмата Кунико бараа одлагање бидајќи ниваната жалба е се уште во Апелација и од таму немаат добиено одговор.

Измените на Законот за пушење проследени на пленарана седница

Измените на Законот за пушење проследени на пленарана седница

пред 7 дена - Македонија

Собраниската Комисија за здравство на денешната седница со четири гласа „воздржан“ и два „против“ го проследи на понатамошна...

 Алкалоид  отвори три нови погони   инвестиција вредна над 2 5 милиони евра

„Алкалоид“ отвори три нови погони - инвестиција вредна над 2,5 милиони евра

пред 7 дена - Македонија

Компанијата „Алкалоид АД Скопје“ во присуство на претставници на менаџментот официјално пушти во употреба три инвестициски...

Собранието ќе гласа за законот за јазиците и за уставни судии

Собранието ќе гласа за законот за јазиците и за уставни судии

пред 7 дена - Македонија

Во Собранието на Македонија за денеска е закажано продолжение на пет собраниски седници, а на првата од нив, 27., треба да се гласа за Предлог законот за употреба на јазиците, во второ читање, и за Предлогот за избор на судии на Уставниот суд.

Измените на Законот за пушење на седница на Комисијата за здравство

Измените на Законот за пушење на седница на Комисијата за здравство

пред 7 дена - Македонија

Собраниската Комисија за здравство денеска ќе одржи седница на која на дневен ред е Предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето по скратена постапка - второ читање, поднесен од пратеници на СДСМ и ДУИ.

Укинати вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето

Укинати вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето

пред 7 дена - Македонија

Вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот денеска престануваат да важат. Тие беа активирани на 8 јануари поради зголемените концентрации на ПM 10 честички во воздухот.

1 2 3 4 5 6 7