20
1 2 3 4 5 6 7 
Валенсија и Легањес со еден гол до три бода

Валенсија и Легањес со еден гол до три бода

пред 3 часа - Спорт

Фудбалерите на Валенсија и на Легањес забележаа минимални победи во воведните мечеви од новата сезона во шпанската Примера.

Стилски вовед на Баерн  еврогол на гостиварецот Мехмеди

Стилски вовед на Баерн, еврогол на гостиварецот Мехмеди

пред 4 часа - Спорт

Баерн Минхен со стил влезе во новата сезоната во Бундеслигата и уште во воведниот меч покажа зошто важи за прв фаворит за титулата.

Главниот осомничен за нападот во Барселона е мртов

Главниот осомничен за нападот во Барселона е мртов

пред 5 часа - Свет

Главниот осомничен за терористичкиот напад во Барселона, Муса Укабир,  е еден од петмината убиени од полицијата во Камбрилс – објави „ BBC “ доцна вечерва.

Со почесна стрелба се одбележаа 25 години од формирањето на АРМ

Со почесна стрелба се одбележаа 25 години од формирањето на АРМ

пред 5 часа - Македонија

Централна свеченост за одбележување на 25 години од формирањето на Армијата на Република Македонија, се одржа вечерва на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје.

Дванаесет затруени во сендвичарата  Седмица  во Карпош

Дванаесет затруени во сендвичарата „Седмица“ во Карпош

пред 6 часа - Македонија

Министерството за здравство попладнево преку соопштение ја информираше јавноста за труење од храна кое се случило кај 12 лица кои јаделе во скопски ресторан за брза храна.

Неделните пратенички прашања за Заев  по локалните избори

Неделните пратенички прашања за Заев, по локалните избори

пред 7 часа - Македонија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, одговори на барањето на премиерот Зоран Заев за неделни тематски пратенички прашања.

Рекорден трансфер на  спарси   Санчез за 46 милиони евра во Тотенхем

Рекорден трансфер на „спарси“: Санчез за 46 милиони евра во Тотенхем

пред 7 часа - Спорт

Тотенхем ја освежи одбраната со Колумбиецот Давинсон Санчез Мину. „Спарси“ за 21 годишниот фудбалер на Ајакс платија 46 милиони евра што претставува рекорден трансфер во 134 историја на клубот од „Вајт Харт Лејн“.

Нов лик под команда на Алегри  Блас Матуиди потпиша за Јувентус

Нов лик под команда на Алегри: Блас Матуиди потпиша за Јувентус

пред 8 часа - Спорт

Блас Матуиди (30) е нов фудбалер на Јувентус. Францускиот интернационалец и италијанскиот шампион најдоа заеднички јазик за тригодишна соработка за што на сметката на ПСЖ легнаа 20 милиони евра.

Еден убиен и еден повреден во напад со нож во Германија

Еден убиен и еден повреден во напад со нож во Германија

пред 8 часа - Свет

Еден човек е убиен, а уште еден повреден во напад со нож во германскиот град Вупертал, според полицијата – пренесува „ RT “.

Двајца мртви и еден застрелан во Турку

Двајца мртви и еден застрелан во Турку

пред 8 часа - Свет

Двајца се убиени и најмалку шест повредени во нападот со нож во Финска , информираат од полицијата. Полицијата објави дека го застрелала човекот кој нападнал неколку луѓе во југозападниот град Турку.

Стив Банон ја напушти функцијата постар стратег во Белата куќа

Стив Банон ја напушти функцијата постар стратег во Белата куќа

пред 8 часа - Свет

Стив Банон, главниот стратег на американскиот претседател Доналд Трамп, ја напушти својата функција. – Тој си замина – потврдил за „ BBC “ извор блисок до Белата куќа.

Граѓаните во Барселона скандираат   Немам страв

Граѓаните во Барселона скандираат: „Немам страв“

пред 9 часа - Свет

Шпанските градови се обединија во едноминутен молк во чест на загинатите во вчерашниот терористички напад во Барселона. Откако заврши едната минута молк, следуваше аплауз, а потоа насобраниот народ спонтано почна да скандира „немам страв“.

МЗТ Скопје се доекипира  Американците Бејли и Џенсен нови  штркови

МЗТ Скопје се доекипира: Американците Бејли и Џенсен нови „штркови“

пред 9 часа - Спорт

Фото: mztskopjeaerodrom.mk Американците Даниел Џенсен и Бред Бејли се нови членови на МЗТ Скопје Аеродром. Нивното приклучување кон „штрковите“ се очекува најдоцна до вторник за кога е најавен и почетокот на подготовките за новата сезона.

Дискриминација на самохраните родители при уписите на факултет

Дискриминација на самохраните родители при уписите на факултет

пред 10 часа - Македонија

Ако сопружникот е мртов вие сте самохран родител, ако му е одземено родителското право исто така, но ако го чувате сам или без алиментација системто не ве признава.

Норвешка ќе и помага на Македонија за влез во ЕУ

Норвешка ќе и помага на Македонија за влез во ЕУ

пред 10 часа - Македонија

Министерството за надврешни работи на Кралството Норвешка денеска објави јавен повик за реформска помош насочена кон зајакнување на ЕУ интеграцијата на Македонија – соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Република Македонија.

1 2 3 4 5 6 7