20
1 2 3 4 5 6 7 
Истражување  Вака ли ќе изгледа човекот од иднината

Истражување: Вака ли ќе изгледа човекот од иднината?!

пред 12 месеци - Забава

Сите знаеме дека научниците секојдневно работат на нови вештачки екстремитети, импланти, генетски модификации, сѐ со цел да го направат човечкото тело во иднина да биде подобро, посилно, побрзо.

ИД презеде одговорност за нападот во истанбулскиот ноќен клуб

ИД презеде одговорност за нападот во истанбулскиот ноќен клуб

пред 12 месеци - Свет

Исламска држава презеде одговорност за нападот во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул за време на новогодишната ноќ каде беа убиени 39 луѓе и 69 се ранети.

Прогноза за времето денеска

Прогноза за времето денеска

пред 12 месеци - Македонија

Во Македонија ќе биде сончево, а во западните делови со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец.

Продолжува потрагата по напаѓачот во Истанбул

Продолжува потрагата по напаѓачот во Истанбул

пред 12 месеци - Свет

Турската полиција и натаму трага по напаѓачот кој за време на пречекот на Новата година во ноќен клуб во Истанбул уби 39 луѓе.

Гутереш  2017 да биде година на мир

Гутереш: 2017 да биде година на мир

пред 12 месеци - Свет

Новиот генерален секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека би сакал 2017 да биде година во која приоритет ќе има мирот.

Премиерлигашите го играат 20 коло

Премиерлигашите го играат 20.коло

пред 12 месеци - Спорт

Во англиската Премиер лига денеска на програмата се шест натпревари од 20.коло. Први на теренот, во 13 часот и 30 минути ќе истрчаат фудбалерите на Мидлзброу и шампионот Лестер.

Внимателно ако патувате  на планинските премини можна голомразица

Внимателно ако патувате, на планинските премини можна голомразица

пред 12 месеци - Македонија

Сообраќајот на патиштата се одвива по претежно суви коловози на пониските места. Наместа влажни коловози се бележат на планинските премини, повисоките и осојничави места, каде поради ниски температури можна е појава на голомразица.

СБ на ОН има пет нови непостојани членки

СБ на ОН има пет нови непостојани членки

пред 12 месеци - Свет

Советот за безбедност избра нови пет непостојани членки на Советот за безбедност – Етиопија, Боливија, Италија, Казахстан и Шведска.

ЕУ го осуди терористичкиот напад во Истанбул

ЕУ го осуди терористичкиот напад во Истанбул

пред 12 месеци - Свет

ЕУ го осуди терористичкиот напад, извршен на новогодишната ноќ во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул и изрази солидарност со...

Напаѓачот од Истанбул не бил облечен како Дедо Мраз

Напаѓачот од Истанбул не бил облечен како Дедо Мраз

пред 12 месеци - Свет

Турскиот премиер Бинали Јилдирим ги отфрли медиумските тврдења според кои напаѓачот кој отвори оган во ноќен клуб во Истанбул, при што загинаа 39 лица за време на прослава за Нова година, носел костум на Дедо Мраз.

Иванов од  Еребино   Ќе ги почитувам роковите за доделување на мандатот

Иванов од „Еребино“: Ќе ги почитувам роковите за доделување на мандатот

пред 12 месеци - Македонија

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили Ѓорге Иванов денеска ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија во армискиот склад „Еребино“.

Грипот пожестоко напаѓа  бројот на заболени 40 пати поголем од лани

Грипот пожестоко напаѓа, бројот на заболени 40 пати поголем од лани

пред 12 месеци - Македонија

Во лабораториите на Институтот за јавно здравје е докажано дека грипот што коси низ Макеоднија е од типот A/H3. Годинава грипот започна порано, така што епидемиолозите очекуваат голем број на заболени во текот на Новогодишните и Божиќните празници.

Северна Кореја развива интерконтинентални балистички проектили

Северна Кореја развива интерконтинентални балистички проектили

пред 12 месеци - Свет

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, рече дека неговата земја е во „завршна фаза“ од развивањето на интерконтинентални балистички проектили.

Магијата на зимската убавина  Пет интересни факти за мразот и снегот

Магијата на зимската убавина: Пет интересни факти за мразот и снегот

пред 12 месеци - Забава

Дали снегулките навистина се бели и кој е „виновен” што ги цртаме токму така? Откријте некои не толку познати, но фасцинантни нешта за овој природен кристален феномен.

Турската полиција трага по напаѓачот  премиерот свика седница на Советот за безбедност

Турската полиција трага по напаѓачот, премиерот свика седница на Советот за безбедност

пред 12 месеци - Свет

Турската полиција трага по напаѓачот, кој отвори оган во истанбулскиот ноќен клуб синоќа за време на новогодишната прослава.

1 2 3 4 5 6 7