20
1 2 3 4 5 6 7 
ГЕРБ на Борисов и официјално победник на изборите во Бугарија

ГЕРБ на Борисов и официјално победник на изборите во Бугарија

пред 14 минути - Свет

Конзервативната партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов освои...

Пожар во близина на воената база  Пенуш

Пожар во близина на воената база „Пенуш“

пред 14 минути - Македонија

Гори нискостеблеста шума во близина на воениот полигон Пенуш, меѓу штипските села Софилари и Драгоево. Командирот на Територијалната противпожарна единица (ТППЕ)-Штип, Благој Ренџов изјави дека станува збор за голема површина и за непристапен терен.

Арктикот  позелене  поради рекордно високите температури

Арктикот „позелене“ поради рекордно високите температури

пред 19 минути - Свет

Поради рекордното топењето на глечерите Арктикот е прекриен наместо со бела со зелена боја. Појавата е резултат на масовен развој на планктони под сите слоеви на мразот.

Адеми  Нели заедно го гласавме законот за јазиците

Адеми: Нели заедно го гласавме законот за јазиците?

пред 29 минути - Македонија

Можеби ВМРО-ДПМНЕ не е најсреќна за ставовите на Алијанса за Албанците и ДУИ, но тоа е цената која мора да ја плати. Кога коалициравме со вас не ви пречеше, а сега ви пречи, рече Џеват Адеми од ДУИ, реплицирајќи му на Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Задимена соба предизвика паника кај Т Ц   Мавровка

Задимена соба предизвика паника кај Т.Ц. „Мавровка“

пред 29 минути - Македонија

Четири противпожарни возила денеска интервенираа во зградите зад Т.Ц. Мавровка. Според информациите од противпожарната служба, станувало збор за задимена соба во една од зградите на петтиот кат.

Петмина загината во хеликоптерска несреќа во северен Велс

Петмина загината во хеликоптерска несреќа во северен Велс

пред 34 минути - Свет

Пет лица загинаа при пад на хеликоптер во планинската област Сноудонија, во северен Велс, соопшти денеска велшката полиција.

Пратениците од ВМРО ДПМНЕ се согласиле да се откажат од процедуралните забелешки

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласиле да се откажат од процедуралните забелешки

пред 44 минути - Македонија

Иако се согласив ние да се откажеме од процедуралните говори на координацијата, гледам дека тоа не се почитува. СДСМ искористиле 15 процедурални, а ние 8, рече координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димоски од собраниската говорница.

Владата со 800 000 евра ќе финансира невладини здруженија и фондации

Владата со 800.000 евра ќе финансира невладини здруженија и фондации

пред 49 минути - Македонија

Владата денеска распиша оглас за финансиска поддршка на здруженија и фондации во вредност од 50 милиони денари или 800.000 евра.

Јавен состанок на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Јавен состанок на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

пред 54 минути - Македонија

Од 63 прекршочни постапки што Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги покренала врз основа на предлозите...

Хелсиншки во заштита на правата на вработените во Кадоро Отто Доел

Хелсиншки во заштита на правата на вработените во Кадоро Отто Доел

пред 54 минути - Македонија

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска преку соопштение изрази поддршка на штрајкот на текстилните работнички и работници...

Извршната власт во Македонија со најнизок степен на отвореност во регионот

Извршната власт во Македонија со најнизок степен на отвореност во регионот

пред 59 минути - Македонија

Извршната власт во Македонија е на последно место во регионот според степенот на отвореност, покажува истражувањето направено во рамки на проектот „Актион СЕЕ“ имплементиран од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Книжевно пладне по повод 30 години од смртта на Живко Чинго

Книжевно пладне по повод 30 години од смртта на Живко Чинго

пред 59 минути - Култура

Книжевниот свет на Живко Чинго е богат и сите можни толкувања на неговата проза остануваат отворени и постојано повикуваат...

Високо ниво на опасност од терористички напади во Германија

Високо ниво на опасност од терористички напади во Германија

пред еден час - Свет

Првиот човек на германската Федерална криминалистичка полиција (БКА), Холгер Мунш изјави дека германските институции и граѓани треба да бидат подготвени за нови обиди за извшрување на терористички напади во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин.

НАТО бара статисти во Германија да глумат Авганистанци

НАТО бара статисти во Германија да глумат Авганистанци

пред еден час - Свет

Властите во Берлин објавија оглас дека НАТО бара статисти кои за 120 евра дневно, ќе изигруваат обични Авганистанци за време на обука на американски војници во Германија.

МФ  Долгот на државата не надминал 5 милијарди евра

МФ: Долгот на државата не надминал 5 милијарди евра

пред еден час - Економија

Министерството за финансии ја демантира информацијата која ја пренесуваат некои од медиумите од една интернет страница дека долгот на државата надминал 5 милијарди евра.

1 2 3 4 5 6 7