20
1 2 3 4 5 6 7 
Агрокор Спектакл за народ без никакви последици

Агрокор: Спектакл за народ без никакви последици?

пред 10 часа - Свет

На почетокот на распитот на уапсените бивши челници на Агрокор, нацијата реагираше прилично резигнирано. Таа досега виде премногу спектакуларни приведувања, но не и казни, ниту пак се вратени украдените пари.

Слободарската партија има корени во Австрија

Слободарската партија има корени во Австрија

пред 11 часа - Свет

Разликата меѓу Слободарската и сличните партии во Европа е во традицијата. ФПО има пуштено корени во австриското општество, не зависи од една тема и не сака напуштање на ЕУ, вели за ДВ политиколгот Хајнц Гертнер.

Германија оригиналната лабораторија за најпознатите дроги

Германија- оригиналната лабораторија за најпознатите дроги

пред 11 часа - Живот

Дали знаевте дека многу популарни дроги биле измислени во Германија? Не е шега! Погледнете сами! Многу работи кои се произведуваат...

Ердоган во Полска Варшава ќе посредува меѓу Турција и ЕУ

Ердоган во Полска: Варшава ќе посредува меѓу Турција и ЕУ?

пред 12 часа - Свет

Неочекуван дипломатски потег на Полска - откако во јули го пречека Доналд Трамп, сега е домаќин на Реџеп Таип Ердоган. Од Брисел стигнуваат критики, и на сметка на домаќините, поради дефицити во правната држава.

ФАЦ Ни Орбан не успеа да го спаси Груевски

ФАЦ: Ни Орбан не успеа да го спаси Груевски

пред 13 часа - Македонија

За владината коалиција во Скопје, во која СДСМ коалицира со албанската ДУИ, сега започнува вистинската работа, пишува германскиот Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Живот на лажиче сиромаштијата го убива секој петти Македонец

Живот на лажиче- сиромаштијата го „убива“ секој петти Македонец!

пред 14 часа - Македонија

Сиромаштијата во Македонија е на ниво на битка за преживување. Состојбите се загрижувачки, потребите од системски мерки ургентни! Ново утро, нов ден, нов предизвик, како да се истера крај со крај.

Груевски е поразен што правиме со груевизмот

Груевски е поразен, што правиме со „груевизмот“?

пред 15 часа - Македонија

Груевски повеќе нема да ја одредува судбината на Македонија, но она што ќе се случува во Македонија може и тоа како да ја одреди судбината на Груевски.

Национална жалост поради жртвите во пожарите во Португалија

Национална жалост поради жртвите во пожарите во Португалија

пред 15 часа - Свет

Шумски пожари пустошат во Португалија. Бројот на загинати се искачи на 36. А, земјата сѐ уште нема вистински заздравено од најсмртоносните пожари во нејзината историја, во кои во јуни годинава загинаа 64 лица.

Пјонгјанг  Атомска војна може да избувне секој момент

Пјонгјанг: „Атомска војна може да избувне секој момент“

пред 15 часа - Свет

Северна Кореја предупреди дека ситуацијата на Корејскиот полуостров достигнала точка од која нема враќање и оти нуклеарна војна би можела да избувне во секој момент.

Слободарската партија има корени во Австрија и не сака напуштање на ЕУ

Слободарската партија има корени во Австрија и не сака напуштање на ЕУ

пред 15 часа - Свет

Разликата меѓу Слободарската и сличните партии во Европа е во традицијата. ФПО има пуштено корени во австриското општество, не зависи од една тема и не сака напуштање на ЕУ, вели за ДВ политиколгот Хајнц Гертнер.

Фотографија на денот Златен октомври

Фотографија на денот: Златен октомври

пред 16 часа - Живот

На оваа #ФотографијаНаДенот прочуениот замок Вартбург во германската покраина Тирингија се капе во есенското сонце. „Златен октомври“ во Германија.

Албанските партии и вториот круг равенка со многу непознати

Албанските партии и вториот круг- равенка со многу непознати

пред 16 часа - Македонија

Во општините каде етничките Албанци се мнозинство, битката во вториот изборен круг ќе биде една од најинтересните и најжестоките.

Германија со искубани пердуви кон Јамајка коалиција

Германија: со искубани пердуви кон Јамајка коалиција

пред еден ден - Свет

Додека уште трае домерувањето на силите по сојузните избори, изборите во покраината Долна Саксонија уште повеќе ги искомплицираа работите, зашто таму победниците добија „по носот“, коментира Сабине Кинкарц.

Каталонија Пуџдемон игра на време

Каталонија: Пуџдемон игра на време

пред еден ден - Свет

Каталонскиот лидер Пуџдемон попушта. Тој на Шпанците, кои сакаа да знаат што станува сега со стремежите за независност, не им даде јасен одговор.

Локални избори за голем пресврт на политичката сцена

Локални избори за голем пресврт на политичката сцена

пред еден ден - Македонија

Исходот од локалните избори кои се одржаа на 15 октомври, освен првиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ под раководство на Никола Груевски...

1 2 3 4 5 6 7