20
1 2 3 4 5 6 7 
Две сценарија за новата влада

Две сценарија за новата влада

пред 15 часа - Македонија

Учеството на Беса во новата влада на СДСМ е под голем знак прашање, иако поддршката за реформските проекти ќе остане и во случај да не се постигне договор.

Посета кај ЕУ  Трамп во  пеколната дупка

Посета кај ЕУ: Трамп во „пеколната дупка“

пред 16 часа - Свет

Американскиот претседател го нарече Брисел „пеколна дупка, дувло“, поради големиот број муслимански доселеници кои живеат таму.

Конструктивна корупција

Конструктивна корупција

пред 16 часа - Македонија

Дискусијата за реалните или насетувани амбиции на кандидатите за министерски и други позиции во власта е побитна од која било друга дискусија преку која партиите и медиумите сакаат да ја заматкаат јавноста.

Заев  Очекувам министри со решенија а не со прашања

Заев: Очекувам министри со решенија а не со прашања

пред 17 часа - Македонија

Во интервју за Дојче Веле, мандатарот Заев изразува очекување дека составот на новиот владин кабинет ќе биде познат до петок, а оти најдоцна до средината на наредната недела Собранието ќе може да гласа за новата влада.

Германија и САД загрижени поради исламскиот екстремизам на Балканот

Германија и САД загрижени поради исламскиот екстремизам на Балканот

пред 18 часа - Свет

Опасноста од исламскиот екстремизам на Балканот деновиве повторно се актуелизира на високо ниво со последниот извештај на германската влада и расправата во американскиот Конгрес на таа тема.

Манчестер Јунајтед  триумф со трогателна посвета

Манчестер Јунајтед- триумф со трогателна посвета

пред 19 часа - Живот

Фудбалерите на Манчестер јунајтед го посветија трофејот од Лигата на Европа на загинатите во бомбашкиот напад во Манчестер.

Џихиќ  Исламскиот екстремизам на Балканот не е масовен феномен

Џихиќ: Исламскиот екстремизам на Балканот не е масовен феномен

пред 19 часа - Свет

Келиите на Исламската држава на Балканот се живи и лесно можат да се реактивираат и да се засили обемот на нивното делување доколку се случат некакви промени, вели во интервју за ДВ, експертот за Балканот, Ведран Џихиќ.

Безредија и министерства во пламен во Бразилија

Безредија и министерства во пламен во Бразилија

пред 20 часа - Свет

За време на демонстрациите против владата во Бразил, во главниот град Бразилија дојде до тешки безредија. Демонстрациите...

Две нови апсења во Манчестер  Меј лута на САД

Две нови апсења во Манчестер, Меј лута на САД

пред 20 часа - Свет

Според последните информации британската полиција престанала да споделува информации со САД за нападот во Манчестер, поради незадоволството од протекувањето на детални информации во јавноста.

НАТО самит на гестови и празни пораки

НАТО-самит на гестови и празни пораки

пред 20 часа - Свет

Без оглед на тензиите кои ѝ претходеа, средбата на лидерите на НАТО во Брисел, заедно со американскиот претседател Доналд Трамп, сигурно ќе биде прогласена за успешна, коментира Миодраг Шориќ.

Западен Балкан во Брисел  Неформален оптимизам

Западен Балкан во Брисел: Неформален оптимизам

пред 21 часа - Свет

„Зачувување на мирот и стабилноста, регионална соработка и членство во ЕУ како заедничка стратешка цел“, тоа е реченицата која во еден глас ја повторуваа шесмината лидери од Западен Балкан.

До петок вечер договор за составот на Владата

До петок вечер договор за составот на Владата

пред 22 часа - Македонија

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ се надеваат дека договорот ќе...

Путин  Внимателно следиме што се случува во Македонија

Путин: Внимателно следиме што се случува во Македонија

пред еден ден - Македонија

По средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Кремљ, шефот на руската држава порача дека влијанието и авторитетот на Иванов ќе придонесат за излез од политичката криза во Македонија „Внимателно следиме што се случува во вашата земја.

Брегзитот е огромно градилиште

Брегзитот е огромно градилиште

пред еден ден - Свет

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние очекува преговорите со Британците, кои треба да стартуваат во третата недела од јуни, да бидат тешки.

Дали теророт станува секојдневие

Дали теророт станува секојдневие?

пред еден ден - Свет

По терористичкиот напад во Манчестер, Европа посегна по веќе познатите ритуали. Тоа ја прикрива беспомошноста во борбата против теророт, иако политиката има на располагање и други можности, смета Феликс Штајнер.

1 2 3 4 5 6 7