20
1 2 3 4 5 6 7 

НЛБ го продава НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје

пред една недела - Економија

Нова Љубљанска Банка д.д. Љубљана („НЛБ”)  го продава НЛБ Нов Пензиски Фонд Нова Љубљанска Банка д.д. Љубљана („НЛБ”)  започна...

Raiffeisen Bank го зголеми профитот за 22 проценти

пред една недела - Економија

„Raiffeisen Bank“ во 2016 година остварила консолидиран профит со раст од 22,2 % „Raiffeisen Bank“ во минатата година остварила консолидиран профит од 463 милиони евра, што е раст од 22,2 проценти во споредба со 2015 година.

Швајцарска банка UBS поради даночна измама се соочува со судење во Франција

пред една недела - Економија

Поради создавање на широка шема за даночна измама, банка UBS се соочува со судење ! Поради создавање на широка шема за даночна измама, големата швајцарска банка UBS се соочува со судење во Франција, пренесува AFP.

Deutsche Bank со драстично намалување на бонусите

пред една недела - Економија

„Deutsche Bank“  ги намали дел од трошоците,во 2016 година скрати над 1000 работни места Германскиот банкарски гигант „Deutsche Bank“ ги намали бонусите со повеќе од три четвртини во минатата година, покажува годишниот извештај, цитиран од „ВВС“.

Во оптек ќе биде пуштена нова банкнота од 50 евра

пред една недела - Економија

Новата банкнота од 50 евра треба да биде пуштена во оптек од 4 април годинава Новата банкнота од 50 евра треба да биде пуштена во оптек од 4 април, а во првата фаза се очекува да бидат пуштени 5,4 милијарди евра.

Акцијата на Комерцијална банка на врвот на Македонска берза според прометот

пред 2 недели - Економија

Најголем раст забележа акцијата на Скопски Пазар со фантастични 105,32 % Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје во понеделникот се најде во фокусот на инвеститорите на отворањето на трговската седмица на Македонската берза.

Во Европа раст на акциите, на Волстрит внимателно пред седницата на Fed

пред 2 недели - Економија

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси останаа речиси непроменети На њујоршки Волстрит во понеделникот берзанските...

Макпетрол и официјално во одлична кондиција – шест милиони евра добивка во 2016

пред 2 недели - Економија

Макпетрол за 2016 прикажува добивка по оданочување од околу шест милиони евра ! Макпетрол, најголемата македонска нафтена...

Профитот на HSBC за 2016-та година се распадна со 62%

пред еден месец - Економија

Акциите на британската банка „HSBC“ поевтинија со 4%, Акциите на британската банка „HSBC“ поевтинија со 4%, откако стана...

ПроКредит прва банка во Македонија со ИСО 14001:2015

пред еден месец - Економија

ПроКредит Банка со о меѓународниот сертификатот ISO 14001 – 2015 ПроКредит Банка успешно го заврши процесот на сертифицирање на Системот за управувње со животна средина со меѓународниот сертификатот ISO 14001 – 2015.

Aкциите на Технометал Вардар беа најинтересни за купувачите

пред еден месец - Економија

Половина од остварениот промет , блок трансакциите со акции од Технометал Вардар Скопје Стартот на новата трговска недела го одбележа вкупен промет на берзата од над 11,5 милиони денари реализирани преку 45 трансакции.

Задолженоста на Американците го достигна нивото од 2008-ма

пред еден месец - Економија

Задолженоста на американските домаќинства достигна ниво невидено од 2008-ма година Задолженоста на американските домаќинства...

Доларот зајакнат, нафтата стабилна, азиските берзи со благ раст

пред еден месец - Економија

На повеќето азиски берзи во вторникот цените на акциите благо порасна На повеќето азиски берзи во вторникот цените на акциите...

Кои се aкцииите кои најмногу поскапеа во последните 5 години?

пред еден месец - Економија

Aкционерите „Amazon“, „Netflix“ и „Tesla“ се побогати во последните пет години „Amazon“, „Netflix“ и „Tesla“ се компаниите кои благодарение на акциите сигурно ги направиле акционерите многу побогати во последните пет години.

Три милиони евра поддршка на жените претприемачи во Македонија од ЕБОР

пред 2 месеци - Економија

ЕБОР преку НЛБ банка ,обезбеди три милиони евра кредит ЕБОР обезбеди три милиони евра кредит како дел од регионалната иницијатива...

1 2 3 4 5 6 7