20
1 2 3 4 5 6 7 
Меркел победи на изборите но очекува тешки преговори за нова влада

Меркел победи на изборите, но очекува тешки преговори за нова влада

пред 8 минути - Свет

Владејачкиот конзервативен блок на Христијанско демократската унија (ЦДУ) и Христијанската социјална унија (ЦСУ), предводен...

Во Саса управувачката структура останува на Линкс ресурсис  се менува главниот инвеститор

Во Саса управувачката структура останува на „Линкс ресурсис“, се менува главниот инвеститор

пред 13 минути - Економија

Во рудникот Саса кај Македонска Каменица нема да има промена на управувачката стурктура. Компанијата „Линкс ресурсис“ останува единствен учесник во правното лице Рудник Саса Дооел.

Има два стана Каков имот пријавил кандидатот за градоначалник Невзат Бејта

Има два стана: Каков имот пријавил кандидатот за градоначалник, Невзат Бејта

пред 18 минути - Живот

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори.

Груевски Заев е донесен на власт да го реши спорот со името како што сака Грција

Груевски: Заев е донесен на власт да го реши спорот со името како што сака Грција

пред 18 минути - Македонија

Зоран Заев е донесен на власт да го реши спорот со името онака како што сака Грција, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју за телевизија „Сител“.

ЕВН од утре ќе почне со усогласување на броилата за граѓаните да добијат евтина струја

ЕВН од утре ќе почне со усогласување на броилата за граѓаните да добијат евтина струја

пред 15 часа - Економија

ЕВН од утре ќе почне со усогласување на броилата, за домаќинствата од 1 октомври да добијат евтина струја. Претседателот на УО на ЕВН, Штефан Петер информираше дека тоа ќе се прави постепено.

ЕЛЕМ уверува дека води сметка за нивото на Охридското Езеро

ЕЛЕМ уверува дека води сметка за нивото на Охридското Езеро

пред 17 часа - Македонија

Производството на електрична енергија од акумулациите „Глобочица“ и „Шпилје“ не смее да влијае негативно врз водостојот на нивото на Охридското Езеро, а со тоа и врз езерскиот еко-систем, истакна денеска во Охрид Драган Миновски директор на „ЕЛЕМ“.

Кандидатите за градоначалници потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалници потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

пред 17 часа - Македонија

Kандидатите за градоначалници во сите општини во Македонија и Градот Скопје го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори, по повод изборната кампања за локалните избори која ќе започне утре.

Заев До средината на 2018 та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

пред 18 часа - Македонија

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

САД лансира нов шпиноски сателит во земјината орбита

САД лансира нов шпиноски сателит во земјината орбита

пред 18 часа - Свет

Од американската воздухопловна база „Ванденберг“ во Калифорнија синоќа е лансиран шпионски сателит на Вооружените сили на САД, објавија денеска американските медиуми, повикувајќи се на воени извори.

 Фајненшал Тајмс  Централ Азија Металс од Казахстан го купи рудникот Саса

„Фајненшал Тајмс“: „Централ Азија Металс“ од Казахстан го купи рудникот „Саса“

пред 19 часа - Економија

Казахстанскиот производител на бакар „Централ Азија Металс ПЛЦ“ ги информира своите акционери дека ја прифатил понудата за купување на македонскиот рудник „Саса“ за сума од 402,5 милиони долари.

Кандидатите за градоначалници потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалници потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

пред 19 часа - Македонија

Кандидатите за градоначалници на град Скопје на претстојните локални избори денеска во седиштето на Државната изборна комисија (ДИК) потпишаа Кодекс за фер и демократски избори.

Стипе Месиќ На Балканот живееме во атмосфера на продолжена студена војна

Стипе Месиќ: На Балканот живееме во атмосфера на продолжена студена војна

пред 20 часа - Балкан

На политичката сцена на Балканот ништо не се промени и ние живееме во атмосфера на продолжена студена војна, изјави во Приштина поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ.

Богов Политичката криза предизвика поголем економски пад од очекуваниот

Богов: Политичката криза предизвика поголем економски пад од очекуваниот

пред 20 часа - Економија

​Продолжената политичка криза и нанесе сериозни штети на македонската економија и тешко дека ќе постигнеме никаков раст оваа година, по падот во првата половина, изјави гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов.

Од попладне врнежи во западните делови

Од попладне врнежи во западните делови

пред 20 часа - Македонија

Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, во западните делови ќе има локален дожд, кој во ноќните часови ќе се прошири на повеќе места.

Кабинетот на Груевски потрошил најмалку 38 милиони евра за пропаганда и кампањи

Кабинетот на Груевски потрошил најмалку 38 милиони евра за пропаганда и кампањи

пред 20 часа - Македонија

Вкупно 38 милиони евра потрошила претходната Влада за пропаганда и кампањи емитувани на електронски и печатени медиуми во Македонија, соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

1 2 3 4 5 6 7