20
1 2 3 4 5 6 7 
Фестивал на музичките уметници Златна лира  2017

Фестивал на музичките уметници „Златна лира - 2017“

пред 7 часа - Култура

Фестивал на музичките уметници на Македонија „Златна лира - 2017" се одржа вечерва 21 октомври, во Музејот на град Скопје.

Еден век од раѓањето на најпознатиот македонски муралист Борко Лазески

Еден век од раѓањето на најпознатиот македонски муралист Борко Лазески

пред 7 часа - Култура

Ликовни дела на Борко Лазески од колекцијата на неговото семејство во вторник, 24 октомври ќе бидат изложени во ателјето на уметникот во Скопје.

Изложба на графика на Шќипе Мехмети Фрагилност

Изложба на графика на Шќипе Мехмети "Фрагилност"

пред 7 часа - Култура

Во рамки на годишната програма на Националната галерија на Македонија е изложбата на графичарката Шќипе Мехмети, која ќе се одржи на 24.

Заев Ние сме левичари  бенефициран стаж на рударите

Заев: Ние сме левичари - бенефициран стаж на рударите

пред 7 часа - Економија

Наредната година го носиме законот со кој ќе се регулира бенефицираниот стаж на рударите, затоа што сме левичари и го почитуваме работникот, а рударот е врв на работникот, изјави денеска премиерот Зоран Заев на митингот во Македонска Каменица.

МОЈ ТЕРМИН 106 годишна Баба закажува и оди младич 27 пати закажува и не оди

МОЈ ТЕРМИН: 106 годишна Баба закажува и оди, младич 27 пати закажува и не оди

пред 7 часа - Македонија

За разлика од оние кои не одат на прегледи, според податоците во електронскиот систем, 106 годишна жителка од Скопје е најстариот пациент која минатиот месец имала закажан термин во 8-ми септември.

По 5 децении најубавиот манастир Богородица во Вељуса се реставрира

По 5 децении најубавиот манастир Богородица во Вељуса се реставрира

пред 7 часа - Македонија

После пет децении фрескоживописот во манастирот ,, Воведение на Пресвета Богородица Елеуса,, во Вељуса повторно се реставрира и конзервира.

СЕЛФИ од Пимен и Јосиф до братот Агатангел  да се сликаме додека е бесплатно

СЕЛФИ од Пимен и Јосиф до братот Агатангел - да се сликаме додека е бесплатно

пред 8 часа - Македонија

Европскиот митрополит г Пимен и Тетовско-гостиварскиот г. Јосиф ја исмеаја небулозната одлука на Повардарската епархија и владиката Агатангел да воведе нова такса за сликање пред и во црквите за време на венчавки и крштевки.

ВМРО згреши што ја напушти својата традиција на овие избори

ВМРО згреши што ја напушти својата традиција на овие избори

пред 10 часа - Македонија

Како партија мораме да извлечеме поука од одредени грешки, да направиме длабинска анализа по изборите и партијата да продолжи по оној пат по којшто очекуваат најмалку 455.

Груевски гостин во специјалното издание на магазинот Седмица на ТВ Алфа

Груевски гостин во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа

пред 14 часа - Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва со почетокот од 21 часот ќе гостува на телевизија Алфа со специјалното издание на магазинот "Седмица", каде се очекува на одговори на голем број прашања.

Некогаш најбарана терористка во светот денес живее во Скопје

Некогаш најбарана терористка во светот, денес живее во Скопје

пред 15 часа - Македонија

Зилке Маер-Вит , некогашна членка на терористичката организација „Фракција на Црвената армија" (РАФ), која изврши серија напади и убиства во Германија меѓу 1973 и 1995 година, денес живее и работи во Скопје, објави телевизија Алфа.

Исчезна момче од аеродромот во Скопје

Исчезна момче од аеродромот во Скопје

пред 15 часа - Македонија

Дваесетидеветогодишно момче од Тетово изчезнало од аеродромот во Скопје без никаква трага. Според полицијата, синоќа во 23 часот и 50 минути во Полициската станица Тетово, 57- годишниот А.

МВР најави набавка на возила за милион евра

МВР најави набавка на возила за милион евра!

пред 15 часа - Македонија

„Злоупотреба на 1 милион евра странска донација, за набавка на возила на МВР" - ваков текст утрово се појави на сајтот на таканаречените свиркачи „Џастпејстит".

Заев Коалицијата со ВМРО НП во вториот круг на локалните избори

Заев: Коалицијата со ВМРО НП во вториот круг на локалните избори

пред 15 часа - Македонија

Изградба на брана на реката Отиња, гасификацијата на Штип, затворениот базен и инфраструктурните проекти кои се децидно наброени во програмата на Благој Бочварски мораме да ги реализираме.

Топло ладно во владејачката коалиција

Топло-ладно во владејачката коалиција

пред 15 часа - Македонија

Владината коалиција е стабилна, а за локални избори секој може да коалицира со која партија сака, порача премиерот Зоран Заев од Штип денска откако вчера најави можност ДПА да влезе во владата.

Американскиот дипломат Мекгурк не успеал да постигне ирачко курдски договор за градот Киркук

Американскиот дипломат Мекгурк не успеал да постигне ирачко-курдски договор за градот Киркук

пред 15 часа - Свет

Водечкиот американски дипломат задолжен за борбата против Исламската Држава Брет Мекгурк побарал од ирачките власти да не го освојуваат градот Киркук од курдските сили, но неговото барање било одбиено, јавува агенцијата Блумберг.

1 2 3 4 5 6 7