20
1 2 3 4 5 6 7 
 Меѓу фактот и фикцијата  започна 13 издание на Астерфест

„Меѓу фактот и фикцијата„ – започна 13. издание на „Астерфест“

пред 11 минути - Култура

Со доделување на наградите на годинашните лауреати Џеки Шепард и Коле Ангеловски, синоќа во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица започна 13.

Караван на книгата од денеска до 2 август во Битола

Караван на книгата од денеска до 2 август во Битола

пред 55 минути - Култура

Караванот на книгата во организација Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) од денеска до 2 август ќе биде во Битола.

Македонски тим учествува на глобалниот натпревар youforG20 со проект за Египетскиот мршојад и Европската јагула

Македонски тим учествува на глобалниот натпревар youforG20 со проект за Египетскиот мршојад и Европската јагула

пред еден час - Без катеторија

Тимот „Animove“ од Македонија се обидува да влезе во петте финалисти на глобалниот натпревар #youforG20 во Германија, и е единствен македонски учесник.

Критична маса #62 Заспана контрола  сообраќај чудовиште

Критична маса #62: Заспана контрола – сообраќај чудовиште!

пред еден час - Без катеторија

Иницијативата „НаТочак“ денеска (28 јуни) од 19 часот ке ја вози 62-та по ред велосипедска „Критична маса“, која ќе започне од плоштадот „Македонија“, а ќе продолжи со протестен пикник на булеварот „Климент Охридски“.

Омбудсман Поддршката на жртвите од тортура е основа на демократијата

Омбудсман: Поддршката на жртвите од тортура е основа на демократијата

пред 18 часа - Без катеторија

„Обврската за борба против тортурата и нехуманиот третман не смеат да бидат само декларативни, туку крајно време е властите...

Радио МОФ дебата Дали образовниот систем ги следи потребите на пазарот на трудот

Радио МОФ дебата: Дали образовниот систем ги следи потребите на пазарот на трудот?

пред 19 часа - Без катеторија

Радио МОФ организира дебата на тема „Дали образовниот систем ги следи потребите на пазарот на трудот?“ која ќе се одржи утре (27 јуни), со почеток во 14 часот и ќе се емитува во живо со аудио и видео стрим од настанот.

Проекција на Неизвесност и дискусија во социјалниот центар Дуња

Проекција на „Неизвесност“ и дискусија во социјалниот центар „Дуња“

пред 21 часа - Култура

Во социјалниот центар „Дуња“ денеска од 20 часот ќе има проекција на „Неизвесност“, последната епизода од серијалот „Ова е цивилизација“, по што е предвидана и дискусија со гостинот Владимир Јанчевски.

Нобеловецот и дисидент Лју Сјаобо ослободен од затвор

Нобеловецот и дисидент Лју Сјаобо ослободен од затвор

пред 22 часа - Без катеторија

Кинескиот добитник на Нобеловата награда за мир и дисидент Лју Сјаобо е ослободен од затвор, откако на 23 мај му бил дијагностициран рак на црниот дроб во терминална фаза, соопштил неговиот адвокат Мо Шаопинг, пренесува Мета .

Изнајмувачи со срце  Акција за бесплатен одмор на деца со пречки во развојот

Изнајмувачи со срце – Акција за бесплатен одмор на деца со пречки во развојот

пред 22 часа - Без катеторија

По примерот на балканската група „ Изнајмувачи со срце“ (Iznajmljivači sa srcem) , се формираше и македонска група „ Бесплатно сместување-Македонија “ чија цел е да понуди бесплатно сместување на децата со пречки во развојот во туристичките места.

Струшки активисти и планинари упатија апел за чист воздух од највисокиот врв на Јабланица

Струшки активисти и планинари упатија апел за чист воздух од највисокиот врв на Јабланица

пред 22 часа - Без катеторија

Активисти од граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга, заедно со Планинарското еколошко друштво „Закамен“, викендот го искористија на креативен начин да упатија апел за решавање на проблемот со депонијата и за заштита на животната средина.

Богданци го повлекува одобрението за Казандол Валандово чека датум за референдум

Богданци го повлекува одобрението за Казандол, Валандово чека датум за референдум

пред 23 часа - Без катеторија

По успешниот референдум и 4.205 гласови „против“ отворање рудник на територијата на Богданци, Советот на оваа општина го повлече одобрението за Казандол.

Јубилеен концерт на Женскиот младински хор при МКЦ

Јубилеен концерт на Женскиот младински хор при МКЦ

пред 23 часа - Култура

Женскиот младински хор при МКЦ под диригентство на маестро Сашо Татарчевски вечерва (26 јуни) ќе одржи јубилеен концерт – 45 години од основањето на хорот.

Човечки синџир против нуклеарните централи во Белгија

Човечки синџир против нуклеарните централи во Белгија

пред 24 часа - Без катеторија

Педесетина илјади лица вчера излегоа на протести со барање Белгија да престане со експлоатацијата на две нуклеарни централи.

Книжевен разговор со писателите Ренато Баретиќ и Емир Имамовиќ

Книжевен разговор со писателите Ренато Баретиќ и Емир Имамовиќ

пред еден ден - Култура

Издавачката куќа „Готен“ органиаира книжевен разговор со писателите Ренато Баретиќ и Емир Имамовиќ, кој ќе се одржи утре (27 јуни),  во „Кино Култура“.

Доктор Пол Хорнби Ако канабисот не беше безбеден целото мое семејство ќе беше мртво вклучително и кучето

Доктор Пол Хорнби: Ако канабисот не беше безбеден, целото мое семејство ќе беше мртво, вклучително и кучето

пред еден ден - Без катеторија

Собираме податоци и гледаме дека кај различни групи луѓе од Шпанија, Израел, Македонија, Хрватска, Канада… има 80% намалување во зачестеноста на епилептични напади, особено кај деца кои почнале на користат екстракт од канабис.

1 2 3 4 5 6 7