20
1 2 3 4 5 6 7 
Сончево и топло  попладне нестабилно

Сончево и топло, попладне нестабилно

пред еден час - Здравје

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Претпладне со мала до умерена облачност, а попладне ќе има изолирана појава на локална нестабилност со локален пороен дожд и грмежи особено во југоисточните делови.

Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

пред еден час - Здравје

Околу 22 милиона Американци можно е да останат без здравствено осигурување во следната деценија според закон на Сенатот што треба да го замени Обамакер, се вели во извештај на конгресен Одбор за буџет.

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

пред 22 часа - Здравје

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи на пазарите со ванила.

И денеска многу топло со УВ индекс 9

И денеска многу топло со УВ индекс 9

пред 22 часа - Здравје

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Попладне на повеќе места ќе има услови за појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи, не е исклучено локално овие процеси да бидат и поинтензивни.

Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид  Струга и Ресен

Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид, Струга и Ресен

пред 22 часа - Здравје

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен.

Препораки од ИЈЗ за заштита од топлото време

Препораки од ИЈЗ за заштита од топлото време

пред еден ден - Здравје

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза.

За разлика од вчера кога се чекаше со часови  денеска на граничните премини има задржување до 30 минути

За разлика од вчера кога се чекаше со часови, денеска на граничните премини има задржување до 30 минути

пред еден ден - Здравје

На граничните премини од утрово нема задржувања подолги од 30-тина минути за влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патнитеправци надвор од градските средини е зголемен.

Преку ден топло  попладне невреме

Преку ден топло, попладне невреме

пред еден ден - Здравје

Врмето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи.

Таблети за контрацепција во Полска можат да се земат само на рецепт

Таблети за контрацепција во Полска можат да се земат само на рецепт

пред 3 дена - Здравје

Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша закон со кој се ограничува пристапот до „таблетите „ден потоа“, што веќе ќе може да се купува само со рецепт, се вели во официјалното соопштение.

И денеска многу топло време со УВ индекс 9   Македонија е во жолта алертна фаза

И денеска многу топло време со УВ индекс 9 – Македонија е во жолта алертна фаза

пред 3 дена - Здравје

Многу топлото време со натпросечна максимална температура се очекува и денеска, а жолта алертна фаза е најавена во Охридско, Преспанско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско, како и во југоисточните делови на Македонија.

Гужва на  Богородица    Околу 15 000 луѓе чекаат по неколку часа за влез во Грција

Гужва на „Богородица“ – Околу 15.000 луѓе чекаат по неколку часа за влез во Грција

пред 3 дена - Здравје

На граничниот премин „Богородица“ од изутрината за влез во Грција се чека и по неколку часа, а се формирани и колони возила, главно со македонски и српски регистарски ознаки.

Во 10 сообраќајки вчера во Скопје осум лица повредени

Во 10 сообраќајки вчера во Скопје осум лица повредени

пред 4 дена - Здравје

Две лица се потешко, а шест полесно повредени во вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје.

Во Германија укинати пресудите за хомосексуалците

Во Германија укинати пресудите за хомосексуалците

пред 4 дена - Здравје

Германскиот парламент изгласа укинување на пресудите за 50.000 геј мажи, осудени поради хомосексуалност врз основа на закон од времето на нацизмот, а кој останал во сила и после војната.

Утре Македонија во жолта фаза  внимавајте

Утре Македонија во жолта фаза, внимавајте!

пред 5 дена - Здравје

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на утрешниот ден (петок) територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза.

Наредните денови топло и над 35 степени

Наредните денови топло и над 35 степени

пред 5 дена - Здравје

Под влијание на многу топла воздушна маса, до крајот на оваа седмица, како и во текот на наредната работна седмица, времето во Македонијан ќе биде претежно стабилно и многу топло, соопшти УХМР.

1 2 3 4 5 6 7