20
1 2 3 4 5 6 7 
Се интензивираат работите на автопатот Бар Бољаре

Се интензивираат работите на автопатот Бар-Бољаре

пред 2 дена - Живот

Кинеската компанија ЦРБЦ очекува оваа година од буџетот да потроши 194,3 милиони евра за изградба на приоритетната делница на автопатот Бар-Бољаре.

Напуштените терени за голф во Јапонија претворени во соларни централи

Напуштените терени за голф во Јапонија претворени во соларни централи

пред 2 дена - Живот

Со цел удвојување на уделот на енергијата добиена од обновливи извори до 2030 год., Јапонија меѓу другото започна со трансформација и на напуштените голф терени во соларни централи.

Изложба посветена на гардеробата на принцезата Дијана

Изложба посветена на гардеробата на принцезата Дијана

пред 2 дена - Живот

Изложбата насловена „Дијана, нејзината модна приказна“ отворена е во палатата Кенсингтон во Лондон, каде што принцезата престојувала повеќе од 15 години.

Сараевската олимпијада и вредните градоначалници

Сараевската олимпијада и вредните градоначалници

пред 2 дена - Живот

На 19 февруари 1984 година, во Сараево свечено се затворени 14. Зимски олимписки игри. На нашиве простори за прв пат бил организиран таков настан.

Се продава познатиот апартман во којшто престојувал и Џон Ф  Кенеди

Се продава познатиот апартман во којшто престојувал и Џон Ф. Кенеди

пред 2 дена - Живот

Познатиот Астор апартман, во рамките на познатиот „Плаза“ хотел во Њујорк е проценет на 39,5 милиони долари и е ставен повторно на продажба.

Топ дизајни кои ќе бидат завршени во 2017 година

Топ дизајни кои ќе бидат завршени во 2017 година

пред 2 дена - Живот

Годината почна, но кога е во прашање архитeктурата, дизајнот и конструкцијата на нови објекти… , светот е неуморен. Оваа...

Просечниот животен век ќе ја помине бариерата од 90 години до 2030 година

Просечниот животен век ќе ја помине бариерата од 90 години до 2030 година

пред 2 дена - Живот

Жените од Јужна Кореја ќе бидат први во светот со просечен животен век над 90 години, сугерира анализата направена од Кралскиот колеџ во Лондон и Светската здравствена организација (СЗО).

Звукот на штурците може да стане минато

Звукот на штурците може да стане минато

пред 2 дена - Живот

Опстанокот на сите видови штурци и скакулци е загрoзен, се вели во првата сеопфатна проценка од тој вид, односно дека е загрозен опстанокот на речиси четвртина оди сите видови кои живеат во Европа.

Центар започнува со изградба на парк за миленичиња

Центар започнува со изградба на парк за миленичиња

пред 3 дена - Живот

На Светскиот ден на љубов кон миленикот, општина Центар започна со изградба на парк за миленичиња. Паркот е сместен во рамките на „Паркот на новинарите“, спроти Министерството за образование и наука, и е на површина од 308 метри квадратни.

 Мерцедес  со електричен камион пред  Тесла

„Мерцедес“ со електричен камион пред „Тесла“

пред 3 дена - Живот

„Мерцедес Бенц“ подготвува терен за пласирање на првиот камион со целосно електричен погон, а по се судејќи тоа ќе се случи многу побрзо од потенцијално најголемиот ривал на ова подрачје „Тесла Моторс“.

 Зелените мостови  спасуваат илјадници животни ширум светот

„Зелените мостови“ спасуваат илјадници животни ширум светот

пред 3 дена - Живот

Тешко е да се каже прецизно колку животни секоја година страдаат од автомобилите ширум светот, но се проценува дека на патиштата во САД  страдаат близу милион.

Пентхаус од 68 5 милиони долари   The Crowne

Пентхаус од 68.5 милиони долари – The Crowne

пред 3 дена - Живот

Овoj триплекс пентхаус се наоѓа на Петтата авенија во Њујорк, кој треба да биде завршен оваа пролет, ќе донесе радост на својот нов сопственик, под услов да има 68,5 милиони долари.

Општина Делчево ја усвои годишната програма за изработка на ДУП

Општина Делчево ја усвои годишната програма за изработка на ДУП

пред 3 дена - Живот

Советот на oпштина Делчево ја донесе годишната програма за изработка на урбанистички планови на подрчајето на општината за тековната година.

Радиоактивни диви свињи пронајдени во чешките шуми 31 година по катастрофата во Чернобил

Радиоактивни диви свињи пронајдени во чешките шуми 31 година по катастрофата во Чернобил

пред 3 дена - Живот

Радиоактивни диви свињи биле детектирани во шумите на Чешка, 31 година по несреќата во Чернобил, соопштија ветеринарните власти, додавајќи дека тие јадат печурки кои што можат да апсорбираат високо нивоа на радиоактивни изотопи.

Банкок  бејби

Банкок, бејби!

пред 3 дена - Живот

„Тоа што сме, е производ на нашето сопствено размислување. Со нашите го креираме светот“. – БУДА Банкок. Далечна, но одамна посакувана дестинација.

1 2 3 4 5 6 7