20
1 2 3 4 5 6 7 
МЕРКЕЛ НЕ УСПЕА ДА ЈА ДОГОВОРИ КОАЛИЦИЈАТА ЈАМАЈКА

МЕРКЕЛ НЕ УСПЕА ДА ЈА ДОГОВОРИ КОАЛИЦИЈАТА „ЈАМАЈКА“

пред 5 часа - Свет

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење откако преговорите за формирање на таканаречената коалиција „Јамајка“ пропаднаа, што би можело да доведе до нови парламентарни избори.

Диневски е однесен на лекување на скопските клиники

Диневски е однесен на лекување на скопските клиники

пред 5 часа - Македонија

Александар Диневски во 2014 година беше осуден на 4,5 години казна затвор во аферата „Шпион“.. Поранешниот контраразузнавач...

Набиена агенда Хан и Мета во Скопје Заев попладне во Белград

Набиена агенда: Хан и Мета во Скопје, Заев попладне во Белград

пред 5 часа - Македонија

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје ќе го слушне отчетот на ресорните министри за спроведувањето на реформскиот план „3-6-9“.

Само Беневенто има полош напад од Реал Мадрид

Само Беневенто има полош напад од Реал Мадрид

пред 5 часа - Спорт

По поделбата на бодовите во градското дерби со Атлетико, Реал Мадрид, актуелниот шпански и европски првак, заостанува 10 бода зад водечката Барселона.

Судењето за Поткуп се одложи се чека Апелација да се произнесе за снимката

Судењето за „Поткуп“ се одложи, се чека Апелација да се произнесе за снимката

пред 5 часа - Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска се појави во Кривичниот суд каде што му се суди за случајот „Поткуп“, меѓутоа рочиштето се одложи бидејќи се уште се чека одговор од Апелација.

Груевски одигра штетна улога на сметка на македонските национални прашања велат од Форумот на слободоумни патриоти

Груевски одигра штетна улога на сметка на македонските национални прашања, велат од Форумот на слободоумни патриоти

пред 5 часа - Македонија

Форумот на слободоумни патриоти уште еднаш најостро го осудува лицемерието и лажниот патриотизам на претседателот на ВМРО ДПМНЕ со кој, како што велат, настапил во последното негово интервју.

Аки Ракимовски ја изненади хрватската публика со македонски народни песни

Аки Ракимовски ја изненади хрватската публика со македонски народни песни

пред 5 часа - Сцена

Легендарниот пејачки фронтмен на групата „Парни ваљак“, Аки Ракимовски, имаше свое учество во новата забавно музичка емисија „А страна“ а она што ја изненади публиката беше неговата изведба на неколку македонски народни песни.

Поранешен двоен агент Распадот на СССР е само чекор кон вистински социјализам

Поранешен двоен агент: Распадот на СССР е само чекор кон вистински социјализам

пред еден ден - Свет

Британецот Џорџ Блејк, познатиот двоен агент во служба на советската разузнавачка агенција КГБ, по повод својот 95. роденден изјави дека тој секогаш бил верен на социјалистичките идеали.

Шпанскиот јавен обвинител почина среде истрагата за каталонските лидери

Шпанскиот јавен обвинител почина среде истрагата за каталонските лидери

пред еден ден - Без катеторија

Јавниот обвинител на Шпанија, Хосе Мануел Маза почина во Аргентина, соопшти синоќа Владата во Мадрид.. Премиерот Маријано Рахој, од иметото на својот кабинет, изрази на Твитер сочувство кон роднините, пријателите и колегите на Маза.

Нов малер за Реал Рамос со скршен нос од мадридското дерби

Нов малер за Реал: Рамос со скршен нос од мадридското дерби!

пред еден ден - Спорт

Дуелот меѓу градските ривали Атлетико и Реал заврши без голови, но натпреварот го одбележаа неколкуте груби стартови на двете екипи.

Втор круг локални избори во Косово

Втор круг локални избори во Косово

пред еден ден - Балкан

Во 19 општини во Косово денеска се одржува втор круг од локалните избори, додека во Патреш се прегласува.. Право на глас имаат 1.

ПАРИ САМО ЗА ПЛАТИ Празни каси зјаат во општините на истокот

ПАРИ САМО ЗА ПЛАТИ: Празни каси зјаат во општините на истокот

пред еден ден - Македонија

Општините во источниот регион се со празни каси и натрупани долгови.. Такви ги наследија од претходната гарнитура а пари се имаат само за плати и некои мали проекти.

Битолско прилепските локали ноќеска со непоканети гости  МВР со контрола

Битолско-прилепските локали ноќеска со „непоканети гости“- МВР со контрола

пред еден ден - Македонија

По Скопје каде се затворија над 10 угостителски објекти, МВР се пушти во акција и во Битола и Прилеп.. Како што јавија дел од медиумите ноќеска во полициска акција биле претресувани кафулиња, ресторани и дискотеки, но и кафеани.

ЕЛИСЕЈСКА ПАЛАТА ПОСЕТАТА НА ХАРИРИ ВО ПАРИЗ ГИ СМИРУВА ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК

ЕЛИСЕЈСКА ПАЛАТА: ПОСЕТАТА НА ХАРИРИ ВО ПАРИЗ ГИ СМИРУВА ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК

пред еден ден - Свет

Посетата на Париз од страна на либанскиот премиер Саад Харири, кој поднесе оставка, придонесува за смирување на тензиите на Блискиот исток, каде Франција ќе продолжи да дејствува во тој правец.

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

пред еден ден - Техно

Кинески лекари го направиле првото во историјата успешно пресадување на човечка глава, соопшти италијанскиот хирург Серџо Канаверал, кој уште во 2015 година изјави дека се подготвува да изврши таква операција.

1 2 3 4 5 6 7