20
1 2 3 4 5 6 7 
Десет закони за маркетинг на социјалните медиуми

Десет закони за маркетинг на социјалните медиуми

пред еден ден - Живот

Искористете ја моќта на содржините и маркетингот на социјалните медиуми и помогнете си да ја зголемите публиката и корисничката база на драматичен начин.

Електромобилност Македонија дел од Европската недела на мобилност со Електричен полигон 4

Електромобилност Македонија дел од Европската недела на мобилност со Електричен полигон 4

пред 7 дена - Македонија

Организацијата за електрични возила ЕЛЕКТРОМОБИЛНОСТ МАКЕДОНИЈА на 19 септември 2017 година ќе биде дел од големиот настан...

Стипендии во вредност од 1 600 евра за HR Академија од Clear View Бизнис Тренинг Центар

Стипендии во вредност од 1.600 евра за HR Академија од Clear View Бизнис Тренинг Центар

пред 7 дена - Македонија

Повикот за стипендии за есенската генерација за 2017/2018 година за HR Академијата е отворен. Доделуваме две целосни и четири делумни стипендии.

Instagram Stories ќе бидат интегрирани во Facebook апликацијата

Instagram Stories ќе бидат интегрирани во Facebook апликацијата

пред една недела - Свет

Facebook не се прослави со својата верзија на Stories па на потешкиот начин научи дека ова е опција која сепак подобро проаѓа на Instagram.

Tip of the Week   Каков БРЕНД си ти

Tip of the Week – Каков БРЕНД си ти?!

пред една недела - Живот

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.

Паметни автомобилски гуми кои се прилагодуваат на условите на патот

Паметни автомобилски гуми кои се прилагодуваат на условите на патот

пред една недела - Свет

Кога последен пат сте провериле колку се напумпани гумите на автомобилот? Повеќето луѓе не обрнуваат многу внимание на автомобилските гуми, но од компанијата Continental неодамна открија две нови технологии кои ќе ги следат гумите наместо возачите.

Стартуваше трката за изградба на европска мрежа од станици за е полнење

Стартуваше трката за изградба на европска мрежа од станици за е-полнење

пред една недела - Свет

Битката за тоа каде Европејците ќе ги полнат електричните автомобили се шири од градовите на Стариот континент на патиштата, а во таа борба за удел во таа брзорастечка индустрија се вклучија многу стартапи како и големи светски компании.

Facebook наскоро ќе ви овозможи да ги  замолчите  најдосадните пријатели

Facebook наскоро ќе ви овозможи да ги „замолчите“ најдосадните пријатели

пред една недела - Свет

Најпопуларната социјална мрежа во светот наскоро може да добие многу битна опција – можноста за „замолчување“ на приказот на материјалите објавени од определени личности на одреден временски период.

Истражување: германските градови се најмалку стресни за живот

пред една недела - Свет

Според едно најново истражување за стресот кој го предизвикува животот во големите градови, германските градови предничат по безгрижноста и малку стресниот живот, а на листата Штутгарт е на прво место.

Како кинеско планинско село стана информатички центар

Како кинеско планинско село стана информатички центар

пред една недела - Свет

Најновите технологии, потребата за анализа и собирањето милиони информации за кратко време го менуваат начинот на живот не само во големите милионски градови туку и во малите локални заедници.

Паметна кацига им помага на слепите лица да  гледаат

Паметна кацига им помага на слепите лица да „гледаат“

пред една недела - Свет

Петмина студенти од Кина дизајнираа паметна кацига која може да им помогне на луѓето со проблеми со видов во секојдневните активности.

MAСИТ ги најавува  МАСИТ ИКТ ДЕНОВИ  на 26 и 27 септември

MAСИТ ги најавува “МАСИТ ИКТ ДЕНОВИ” на 26 и 27 септември

пред една недела - Македонија

Глобалната динамика на ИКТ пазарот бара системски приод кон решавање на прашања поврзани со иновации, развој и глобална конкурентност.

Нова програма за препознавање лица идентификува и луѓе со маска или шал

Нова програма за препознавање лица идентификува и луѓе со маска или шал

пред една недела - Свет

Системот за препознавање лица Disguised Face Identification (DFI) може да идентификува секоги дури и ако му е прекриено лицето.

Кина ќе гради околу 300 еколошки градови

Кина ќе гради околу 300 еколошки градови

пред една недела - Свет

Кина летово почна да го гради зелениот град Forest City со 40.000 стебла кои растат по згради, но изгледа тоа не е доволно.

До 2025 година 2 милиони банкари ќе останат без работа

До 2025 година 2 милиони банкари ќе останат без работа?!

пред една недела - Свет

Поради развојот на технологијата во идните пет години ќе исчезнат речиси една третина од сегашните работни места во банкарството.

1 2 3 4 5 6 7