20
1 2 3 4 5 6 7 
ОЈО Се работи на идентификација на лицата кои извршија кривични дела во Собранието

ОЈО: Се работи на идентификација на лицата кои извршија кривични дела во Собранието

пред 2 часа - Македонија

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска соопшти дека е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со идентификација на учесниците во нередите кои се случија во Собранието на Република Македонија.

Дипломатски реакции Насилството е неприфатливо

Дипломатски реакции: Насилството е неприфатливо

пред еден ден - Македонија

Турбулентната ситуација создадена вчера во Македонија, меѓу главните теми на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Малта.

Нухиу се повлекува МВР приведе 8 лица за вчерашниот инцидент

Нухиу се повлекува, МВР приведе 8 лица за вчерашниот инцидент

пред еден ден - Македонија

Чувствувам морална одговорност и ќе барам повлекување од функцијата, изјави министерот за внатрешни работи Агим Нухиу. Рече дека дел од структурите во полицијата не си ја завршиле работата.

Политичките лидери со осуда за насилството не отидоа на средба кај Иванов

Политичките лидери со осуда за насилството, не отидоа на средба кај Иванов

пред еден ден - Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски го осуди насилството и ги повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците.

Реакции на малите партии за инцидентот во Собранието

Реакции на малите партии за инцидентот во Собранието

пред еден ден - Македонија

Државните органи надлежни за обезбедување на јавниот ред и мир да застанат во одбрана на институциите и безбедноста на граѓаните, повикаа од движењето БЕСА.

Меркел Британија прво да го врати долгот

Меркел: Британија прво да го врати долгот

пред еден ден - Свет

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Британија не може да ги има истите права како и членките на ЕУ, ниту може да се преговара за трговските договори пред да се согласат дека треба да го вратат долгот.

Заев Ќе покажеме дека сме зрели како држава

Заев: Ќе покажеме дека сме зрели како држава

пред еден ден - Македонија

Прес конференција на СДСМ, по вчерашните инциденти. Лидерот на партијата Заев, му го честиташе изборот на Талат Џафери за нов претседател на Собранието.

Метео Облачно со повремени врнежи од дожд за викендот

Метео: Облачно со повремени врнежи од дожд за викендот

пред еден ден - Македонија

За време на продолжениот празничен викенд во Македонија ќе преовладува променливо облачно време. Утре на повеќе места се...

Попоски Да се почитуваат законите

Попоски: Да се почитуваат законите

пред еден ден - Македонија

Вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски на неформалниот состанок во Малта повика на сплотеност во земјата и почитување на Уставот и на законите.

Над 80 повредени побарале помош на државните клиники

Над 80 повредени побарале помош на државните клиники

пред еден ден - Македонија

Над 80 повредени, од кои најголем број цивили, завршиле на скопските клиники по настаните во Законодавниот дом. Потешките случаи, 28, биле примени на Ургентниот центар во Скопје.

Ден по инцидентот мирно пред Собранието

Ден по инцидентот, мирно пред Собранието

пред еден ден - Македонија

Ден по инцидентите, мирно пред македонското Собрание. Полицијата е околу зградата на Законодавниот дом. Запрен е протокот на возила.

Намалено индустриското производство во првиот квартал годинава

Намалено индустриското производство во првиот квартал годинава

пред еден ден - Економија

Индустриското производство во периодот јануари-март годинава во однос на истиот период лани е намалено за 1,5 проценти. Во март годинава во однос на март лани е регистрирано намалување од 0,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика.

Нухиу најави оставка бара одговорност и од други функционери во МВР

Нухиу најави оставка, бара одговорност и од други функционери во МВР

пред еден ден - Македонија

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу го осуди синоќешните настани во Собранието на РМ и истакна дека дел од структурите на МВР не си ја завршиле работата за што ќе мора да сносат одговорност.

Трамп Можен е голем конфликт со Северна Кореја

Трамп: Можен е голем конфликт со Северна Кореја

пред еден ден - Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е можно да дојде до голем конфликт со Северна Кореја заради нејзините нуклеарни и ракетни програми, но додаде дека претпочитува спорот да се реши по дипломатски пат.

Народен правобранител Критики за селективноста на МВР

Народен правобранител: Критики за селективноста на МВР

пред еден ден - Македонија

Народниот правобранител го осудува насилството врз пратениците и новинарските екипи, но го критикува и непрофесионалното и селективно постапување на Министерството за внатрешни работи.

1 2 3 4 5 6 7