20
1 2 3 4 5 6 7 
БЕСА На општина Сарај ѝ треба градоначалник кој ќе направи промена

БЕСА: На општина Сарај ѝ треба градоначалник кој ќе направи промена

пред еден ден - Македонија

На општината Сарај ѝ треба градоначалник кој знае како да направи промена, кој носи надеж и ќе ги обедини граѓаните, рече во своето обраќање кандидатот на БЕСА за градоначалник на Сарај, Башким Бакију.

ВМРО ДПМНЕ Изборниот поткуп продолжува и во вториот круг

ВМРО-ДПМНЕ: Изборниот поткуп продолжува и во вториот круг

пред еден ден - Македонија

Постојано пристигнуваат информации за огромни изборни нерегуларности, злоупотреби, кршења на процедури и притисоци и за вториот изборен круг, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ очекува победа во вториот круг

ДУИ очекува победа во вториот круг

пред еден ден - Македонија

Демократската унија за интеграција очекува апсолутна победа на 29-ти октомври, велат од Централниот штаб на партијата. Сметаат дека ќе добијат двојно повеќе гласови од нивните опоненти во албанскиот блок.

Заев Еднаквост меѓу граѓаните и во квалитетот на живот

Заев: Еднаквост меѓу граѓаните и во квалитетот на живот

пред еден ден - Македонија

Еднаквост меѓу граѓаните треба да постои и во квалитетот на живот. Не може во главниот град  да се истураат милиони евра, а овде во Шуто Оризари да зборуваме за асфалт, вода, канализација, за детска градинка.

САД Усвоен нацрт буџетот за 2018 година

САД: Усвоен нацрт-буџетот за 2018 година

пред еден ден - Свет

Американскиот Сенат и даде зелено светло на даночната реформа предложена од Републиканците и претседателот Доналд Трамп, со која се предвидува намалување на вкупното даночно оптеретување за 1.

Светска банка Корекција и намалување на растот за Македонија

Светска банка: Корекција и намалување на растот за Македонија

пред еден ден - Економија

Растот на македонската економија годинава забави поради политичката нестабилност во првото полугодие и ќе достигне 1,5 наместо очекуваните 2,8%, се вели во октомвриската прогноза на Светска банка.

МНР потврди дека во Словачка се приведени македонски државјани

МНР потврди дека во Словачка се приведени македонски државјани

пред еден ден - Македонија

Министрерството за надворешни потврди дека во Словачка биле приведени 8-мина македонски државјани кои работеле со лажни дозволи за работа.

Регистрирани три нови случаи на мали сипаници

Регистрирани три нови случаи на мали сипаници

пред еден ден - Македонија

За една недела регистрирани три нови случаи на мали сипаници. Вкупниот број на заболени се искачи на 17- соопшти Институтот за јавно здравје.

Бугарската компанија Енекод нов сопственик на Фени

Бугарската компанија „Енекод“ нов сопственик на „Фени“

пред еден ден - Економија

„Фени индустри“ не оди во стечај. Бугарската компанија „Енекод“ е нов соственик на комбинатот. Сите работници ќе останат со статусот што го имаа – информираат од Синдикатот за индустрија, рударство и енергетика.

Одбиени сите приговори за изборите

Одбиени сите приговори за изборите

пред еден ден - Македонија

По безмалку 20 часа, ДИК ги разгледа поднесените приговори. Сите ги отфрли како неосновани. Од вкупно 46, осум приговори...

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија

пред еден ден - Свет

Шпанската влада постигна договор со опозиската Социјалистичка работничка партија да се одржат регионални избори во Каталонија во јануари 2018 година, како дел од пакетот мерки за воспоставување директна контрола над овој регион.

СДСМ ВМРО ДПМНЕ да го признае поразот

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

пред еден ден - Македонија

Граѓаните гласаа слободно, изборите беа фер и демократски. ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот- порачуваат од СДСМ. Гласањето...

САД Се гради граничниот ѕид со Мексико

САД: Се гради граничниот ѕид со Мексико

пред еден ден - Свет

Привршуваат градежните работи на граничниот ѕид со Мексико. Осум прототипови со височина од околу 5 до 9 метри се поставени во близина на границата којашто е долга 3.

Бошњаковски Владата очекува почитување на меѓународните договори за екстрадиција

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори за екстрадиција

пред еден ден - Македонија

Македонската Влада очекува Грција да ги естрадира поранешните вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, коишто беа уапсени во Солун.

Светска банка Раст на македонската економија од 1 5 во 2017 та

Светска банка: Раст на македонската економија од 1,5% во 2017-та

пред еден ден - Економија

Најновата октомвриска проекција на Светска банка за растот на македонската економија во 2017-та година е 1,5 проценти, наместо 2,8 како што се предвидуваше со априлската проекција.

1 2 3 4 5 6 7