20
1 2 3 4 5 6 7 
НАСА  Со помош на вештачка интелигенција откривме мини верзија на нашиот сончев систем

НАСА: Со помош на вештачка интелигенција откривме мини верзија на нашиот сончев систем

пред еден час - Техно

Нашиот сончев систем сега е усогласен со бројот на планети кои орбитираат околу една ѕвезда, откако неодамна е беше откриена...

Морскиот сунѓер е најстариот жив организам на светот

Морскиот сунѓер е најстариот жив организам на светот

пред еден ден - Техно

Морскиот сунѓер е најстариот жив организам на светот – е заклучок на научниците од Велика Британија. Со овој заклучок, официјално се затвора долгогодишната расправа по ова прашање.

Погледнете го фасцинантното раѓање на новиот остров во Тонга

Погледнете го фасцинантното раѓање на новиот остров во Тонга

пред 2 дена - Без катеторија

Тонга е независна островска држава во Океанија составена од од 176 острови кои се распространети на океанска површина од 700.

По 50 години теоретизирање физичарите докажаа дека ексцитониумот постои

По 50 години теоретизирање физичарите докажаа дека ексцитониумот постои

пред 3 дена - Техно

Ексцитониумот е составен од честички кои се наречени ексцитони, составени од избегнати електрони и празнини. Зборот ексцитониум...

Дали животните поседуваат математички вештини

Дали животните поседуваат математички вештини?

пред 3 дена - Техно

Се чини дека некои животни поседуваат барем една основна математичка вештина – во одредена смисла можат да бројат, вели новата студија која подетално ги истражувала вештините на мајмуните.

Роботот Сем ќе се кандидира за премиер на Нов Зеланд

Роботот Сем ќе се кандидира за премиер на Нов Зеланд

пред 3 дена - Техно

Творецот на вештачката интелигенција по име Сем, Ник Геритсен, изјави дека виртуелниот политичар ќе се кандидира за премиер на Нов Зеланд.

Последните планови на Елон Маск  Како да се пренесе Тесла на Марс

Последните планови на Елон Маск: Како да се пренесе Тесла на Марс?

пред 4 дена - Техно

Елон Маск објави доста интересна вест на Твитер, во која тврди дека ќе го искористи лансирањето на неговата мега-ракета за да го пренесе сопствениот Tesla Roadster на Марс.

Новооткриени планети близначки може да помогнат во решавањето на мистеријата за надуените планети

Новооткриени планети близначки може да помогнат во решавањето на мистеријата за надуените планети

пред 6 дена - Техно

Уште откако астрономите за првпат почнаа да ги мерат големините на екстрасоларните планети пред 17 години, тие се мачат да...

Не јадете храна на која застанала мува бидејќи мувите ги носат најопасните бактерии

Не јадете храна на која застанала мува бидејќи мувите ги носат најопасните бактерии

пред една недела - Техно

Во новата студија, спроведена од страна на научниците од Penn State Eberly College of Sciencе од САД, тие дошле до сознание дека мувите пренесуваат многу повеќе бактерии отколку што се мислеше порано.

Науката вели дека кучињата се попаметни од мачките

Науката вели дека кучињата се попаметни од мачките

пред една недела - Техно

Веќе подолго време трае дискусијата за тоа кој е попаметен – кучињата или мачките? Љубителите на кучиња сметаат дека кучињата...

Измислен нано уред кој ги уништува клетките на ракот

Измислен нано-уред кој ги уништува клетките на ракот

пред една недела - Техно

Коклу големи напори прават научниците за откривање на лекови или методи со чија помош би можел да се победи ракот, покажува и овој пример на научниците од Универзитетот Дурам.

Рубикова коцка  фиџет спинер и заменски фиџет телефон кој нема никаква цел  Или можеби има

Рубикова коцка, фиџет спинер и заменски фиџет телефон кој нема никаква цел. Или можеби има?

пред една недела - Техно

Пристигна уште еден новитет за сите зависници од постојаното чепкање по мобилните телефони. Станува збор за фиџет телефонот, односно заменски мобилен кој всушност е пластичен правоаголник со ротирачки топчиња во средината.

Прекугранично партнерство за заштита на животната средина и подобар квалитет на живот

Прекугранично партнерство за заштита на животната средина и подобар квалитет на живот

пред една недела - Без катеторија

Здружението на граѓани “Сојуз на производители на еколошка енергија – BG” (СПЕЕ – BG) од Бугарија, на 1 и 2 декември во Благоевград,...

Кој навистина го измислил телевизорот

Кој навистина го измислил телевизорот?

пред 2 недели - Техно

Вреди да се споменат многуте пионери на телевизорот, но Џон Логи Берд и Филон Фарнсворт сепак се најголеми ѕвезди на неговата историја.

Костарика веќе 300 дена користи енергија од обновливи извори

Костарика веќе 300 дена користи енергија од обновливи извори

пред 2 недели - Техно

Можеби Костарика е мала земја, но има високи цели кога станува збор за чиста енергија. Во 2015та година, 100% од својата електрична енергија е добиена од обновливи извори, 299 дена, а во 2016та година 271 ден користела се, освен фосилни горива.

1 2 3 4 5 6 7