20
1 2 3 4 5 6 7 
Текстуална порака што може да ви ги уништи компјутерот и телефонот

Текстуална порака што може да ви ги уништи компјутерот и телефонот

пред 20 минути - Техно

„Текстуални бомби“ можат да го паднат кој било ајфон или компјутер на Apple, барем така тврдат експертите од подрачјето на сајбер-безбедноста.

Huawei има технологија за ултра-брзо полнење на батеријата

пред 30 минути - Техно

Watt Lab, истражувачка агенција на Huawei, разви технологија за брзо полнење на новата генерација смартфони од овој производител.

Земјата утре ќе ја погоди соларна бура

Земјата утре ќе ја погоди соларна бура

пред 17 часа - Техно

Земјиното магнетно поле в петок ќе биде погодено од соларна бура, феномен кој може да влијае на електромрежата, сателитите, авионските линии и може да предизвикува застој на целата планета.

Google ќе постави три нови подводни кабли во 2019 година

Google ќе постави три нови подводни кабли во 2019 година

пред 21 часа - Техно

Компанијата Google најави дека има намера да ги прошири своите Сloud услуги на пет нови региони и дека ќе постави три подводни кабли за да ги задоволи потребните капацитети на тие услуги.

AI чиповите на Samsung ќе ги надминат Apple и Huawei

AI чиповите на Samsung ќе ги надминат Apple и Huawei?

пред 21 часа - Техно

Apple и Huawei минатата година ги претставија своите „AI“-фокусирани чипови – A11 Bionic и Kirin 970. Samsung не сака да гледа од страна и неуморно работи на сопствениот Neural Processing Unit (NPU) чип.

Не дозволувајте им на децата да користат Snapchat

Не дозволувајте им на децата да користат Snapchat!

пред 21 часа - Техно

Истражувањата веќе одамна покажаа дека социјалните мрежи не влијаат баш најдобро на младите луѓе, но британската комесарка за деца смета дека родителите би требало да им забранат на децата користење на Snapchat.

Боинг создава летечки ѕвер кој ќе може да лета со 6 над илјади км ч

Боинг создава летечки ѕвер кој ќе може да лета со 6 над илјади км/ч

пред 22 часа - Техно

Компанијата Боинг ги откри своите планови за новиот хиперсоничен авион кој би бил наследник на легендарниот Blackbird SR-71.

Паметната четкичка за заби на Colgate ги следи навиките на корисниците

Паметната четкичка за заби на Colgate ги следи навиките на корисниците

пред 22 часа - Техно

Colgate E1 е првата паметна четкичка за заби од компанијата Colgate, а се продава во соработка со Apple ексклузивно во Apple Store продавниците, како и преку официјалната интернет страница на компанијата од Купертино.

Instagram ја тестира опцијата за текстуални Stories

Instagram ја тестира опцијата за текстуални Stories

пред 23 часа - Техно

Социјалната мрежа за фотографии Instagram ја тестира новата опција Type за Stories, за корисниците да можат да споделуваат текстуални пораки наместо фотографии и видео клипови.

На Месечината пронајдена мрежа од мистериозни тунели

На Месечината пронајдена мрежа од мистериозни тунели

пред 23 часа - Техно

NASA откри тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се претпоставува дека одамна настанале како последица...

Apple на суд поради Meltdown и Spectre

Apple на суд поради Meltdown и Spectre

пред 23 часа - Техно

Потрошувачи поднесоа тужба против Apple во САД поради безбедносните пропусти „Meltdown“ и „Spectre“, кои практично влијаат на сите процесори од последните 15 години.

Непознат веб прелистувач успеа да го собори Google во Азија

Непознат веб-прелистувач успеа да го собори Google во Азија

пред 24 часа - Техно

Стотици милиони корисници во Индија, Индонезија и другите пазари во развој, за сурфање на интернет го избираат UC Browser, производот на гигантот во електронската трговија Alibaba.

Во Кина пуштен во употреба најголемиот прочистувач на воздух во светот

Во Кина пуштен во употреба најголемиот прочистувач на воздух во светот

пред еден ден - Техно

Во кинескиот град Сиан во провинцијата Шаанси почна со работа најголемиот прочистувач на воздухот во светот. Кулата за прочистување...

BMW оваа година ќе го претстави новиот модел X4

BMW оваа година ќе го претстави новиот модел X4

пред еден ден - Техно

Иако првата генерација на купе кросовер на BMW е на пазарот само четири години, германскиот произведувач веќе го подготвил наследникот.

Нуркачите го пронајдоа најголемиот подводен систем на пештери

Нуркачите го пронајдоа најголемиот подводен систем на пештери

пред еден ден - Техно

Групата нуркачи открила две поврзани подводни пештери во источно Мексико, за кои се верува дека го сочинуваат најголемиот систем на поплавени пештери на светот.

1 2 3 4 5 6 7