20
1 2 3 4 5 6 7 
Никола Маџиров национален уметник за 2016

Никола Маџиров национален уметник за 2016

пред 12 месеци - Без катеторија

Македонскиот поет и преведувач Никола Маџиров е избран за национален уметник за 2016 година. Ова денеска го соопшти министерката...

Бејли Работиме за да и помогнеме на Македонија

Бејли: Работиме за да и помогнеме на Македонија

пред 12 месеци - Без катеторија

Работиме за да и помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и ЕУ, и да ја надмине политичката криза,...

Стејт Департмент Бегалската криза ги намали ресурсите на Македонија за борба против трговија со луѓе

Стејт Департмент: Бегалската криза ги намали ресурсите на Македонија за борба против трговија со луѓе

пред 12 месеци - Без катеторија

Македонија е рангирана едно место подолу на годинешниот извештај на американскиот Стејт Департмент за борбата против трговија...

Изложба Piece of cake на Урош Вељковиќ и концерт на женскиот камерен хор Света Злата Мегленска на Прилепско културно лето

Изложба „Piece of cake“ на Урош Вељковиќ и концерт на женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ на Прилепско културно лето

пред 12 месеци - Без катеторија

Изложба од 30 цртежи и неколку инсталации „Пиеце оф Цаке“ од Урош Вељковиќ ќе биде отворена вечерва од 20 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, а од 20.

Тајван по грешка истрела ракета кон Кина

Тајван по грешка истрела ракета кон Кина

пред 12 месеци - Свет

Тајвански воен брод денеска по грешка истрела ракета „Хсиунг-фенг 3“ (Храбар ветер), која е наменета за напади врз носачи...

Орав Партиите што поскоро да договорат решение за кризата

Орав: Партиите што поскоро да договорат решение за кризата

пред 12 месеци - Без катеторија

Шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија Аиво Орав и амбасадорите од земјите членки на Унијата денеска изразија сериозна...

ЕУРО 2016 Португалија прв полуфиналист

ЕУРО 2016: Португалија прв полуфиналист

пред 12 месеци - Без катеторија

Репрезентацијата на Португалија е првата која обезбеди пласман во полуфиналето на Европското фудбалско првенство што се одржува...

Фиданка Рајевска нов член на Советот на јавни обвинители

Фиданка Рајевска нов член на Советот на јавни обвинители

пред 12 месеци - Македонија

Изборната Комисија при Советот на јавните обвинители на Република Македонија спороведе гласање на кое Фиданка Рајевска, јавен...

ММФ На Сирија и се потребни 20 години за обнова на БДП

ММФ: На Сирија и се потребни 20 години за обнова на БДП

пред 12 месеци - Без катеторија

По петгодишна граѓанска војна, Сирија се врати со децении назад во развојот на социјално-економскиот и човечки потенцијал,...

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

пред 12 месеци - Без катеторија

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.

Четиринаесет сообраќајки вчера во Скопје повредени 11 лица

Четиринаесет сообраќајки вчера во Скопје, повредени 11 лица

пред 12 месеци - Без катеторија

Единаесет лица се полесно повредени во 10 од 14 регистрирани сообраќајни несреќи во изминатото деноноќие во Скопје. Во четири...

Тереза Меј Борис Џонсон не може да преговара со ЕУ и да го наследи Камерон

Тереза Меј: Борис Џонсон не може да преговара со ЕУ и да го наследи Камерон

пред 12 месеци - Без катеторија

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј, која денеска во Лондон и формално ја објави својата кандидатура за...

Самоубиство во Гевгелија

Самоубиство во Гевгелија

пред 12 месеци - Без катеторија

Осумдесет и пет годишната М. Ѓ. се самоубила со бесење вчера околу 13 часот во семејната куќа во Гевгелија, информира денеска...

Расте бројот на мозочни удари во источниот регион

Расте бројот на мозочни удари во источниот регион

пред 12 месеци - Без катеторија

Во изминатите три месеци, бројот на мозочни удари во источниот регион е зголемен двојно, кога дневно, дијагноза удар им се пишува речиси на двајца пациенти.

УЕФА одби минута молчење за жртвите во Истанбул

УЕФА одби минута молчење за жртвите во Истанбул

пред 12 месеци - Спорт

Европската фудбалска унија (УЕФА) денеска го одби барањето на Турскиот фудбалски сојуз во четвртфиналето вечерва меѓу Полска...

1 2 3 4 5 6 7