20
1 2 3 4 5 6 7 
Која е најпосетуваната дестинација на планетата

Која е најпосетуваната дестинација на планетата?

пред 3 часа - Живот

Деветта година по ред, Хонг Конг е на врвот на листата на најпосетени градови на планетата. Ова го покажуваат резултатите на истражувањето „Топ 100 дестинации во 2017 година“.

Индијката Мануши Чилар е новата Мис на светот

Индијката Мануши Чилар е новата Мис на светот

пред 3 часа - Мода

Дваесетгодишната студентка по медицина, Мануши Чилар, е новата Мис на светот. Финалето на светскиот избор за убавина се одржа во Кина.

Гол на Алиоски за триумф на Лидс

Гол на Алиоски за триумф на Лидс

пред 3 часа - Фудбал

Фудбалерите на Лидс го совладаа Мидлзброу 2:1 (1:0) во рамките на 17.коло во Чемпионшип дивизијата. Во само втората победа за Лидс на последните шест натпревари стрелец на вториот гол беше македонскиот репрезентативец Егзџан Алиоски.

 Кулата на иднината  ќе произведува зеленчук со помош на роботи и ќе прехранува преку 5 500 луѓе годишно

„Кулата на иднината“ ќе произведува зеленчук со помош на роботи и ќе прехранува преку 5.500 луѓе годишно

пред 7 часа - Техно

Се очекува до 2050 година на Земјата да живеат 9,6 милијарди луѓе, 66% од нив ќе бидат населени во урбаните подрачја. Поради ваквите прогнози, поголемите градови бараат решенија за да ги сместат и нахранат сите овие луѓе.

Во синоќешната акциска контрола на МВР приведени 26 лица и издадени забрани за 19 објекти

Во синоќешната акциска контрола на МВР приведени 26 лица и издадени забрани за 19 објекти

пред 7 часа - Македонија

По синоќешната акција на Министерството за внатрешни работи, на денешната прес-конференција беа истакнати деталите околу акцијата.

Прв лет на новиот руски авион радар

Прв лет на новиот руски авион-радар

пред 8 часа - Свет

Најновиот авион за радиолокаторска опсервација А-100 го изврши првиот лет во саботата, соопшти прес-службата на концернот „Вега“, кој се занимава со развој на авиони.

Роберт Мугабе сменет од лидерската позиција во владеачката партија во Зимбабве

Роберт Мугабе сменет од лидерската позиција во владеачката партија во Зимбабве

пред 8 часа - Свет

Владеачката партија од Зимбабве денеска потврди дека претседателот Роберт Мугабе е разрешен од лидерската позиција во партијата.

Тројца малолетници нападнати со нож  им украле 1 500 денари

Тројца малолетници нападнати со нож, им украле 1.500 денари

пред 9 часа - Хроника

Тројца малолетници на возраст од 15 и 16 години биле нападнати синоќа околу 19 часот на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје од две непознати лица, кои со закана со нож им одзеле 1.

Пица мафин

Пица мафин

пред 9 часа - Без катеторија

Овие пица мафини можете да ги послужите за доручек, вечера или ужина. Нивната подготовка е многу лесна, а нивниот вкус ќе ве натера да ги ставите на вашето редовно мени.

19 ноември  Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди

19 ноември, Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди

пред 9 часа - Македонија

Смрт и крв на патиштата! Сообраќајна незгода, несреќа, судбина... недостаток на свест и одговорност, лоши возачи, лоши закони, лоша инфраструктура.

Викенд убавица  Фиона Барон

Викенд убавица: Фиона Барон

пред 9 часа - Забава

Фиона Барон е фотомодел од Мексико и е ѕвезда на Instagram, со преку 550.000 следачи. Таа по потекло од Мексико, но нема постојано место на живеење бидејќи константно е во движење.

Еколошки инцидент  Се излеа нафта од потонат брод во каналот Студенчишта

Еколошки инцидент: Се излеа нафта од потонат брод во каналот Студенчишта

пред 10 часа - Македонија

Денеска во каналот Студенчишта, кој се влева во Охридското Езеро, потона бродот „Мис Стоун“. Како што велат очевидци од терен, од бродот е излеана нафта низ целиот канал и веќе е стигната до Охридско Езеро.

Бугарски медиуми  МПЦ ќе ја признае БПЦ за своја мајка црква

Бугарски медиуми: МПЦ ќе ја признае БПЦ за своја мајка црква

пред 10 часа - Балкан

Бугарската телевизија БНТ во емисијата „Вера и општество“ открива дека Светиот архиерејски синод на Македонската православна...

Siemens отпушта 6 900 вработени  синдикатот бара разговор со раководството

Siemens отпушта 6.900 вработени, синдикатот бара разговор со раководството

пред 11 часа - Економија

Германскиот индустриски гигант Siemens покажа спремност за разговори со синдикатот на вработените, откако претходно најави дека планира да отпушти околу 6.

Груевски и Заев утре во исто време на суд   првиот обвинет за насилство  вториот за поткуп

Груевски и Заев утре во исто време на суд – првиот обвинет за насилство, вториот за поткуп

пред 11 часа - Македонија

Во кривичниот суд во исто време утре на судење треба да се појават премиерот Зоран Заев, кој е обвинет за поткуп и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, обвинет за поттикнување насилство.

1 2 3 4 5 6 7