20
1 2 3 4 5 6 7 
Пет нови трејлери за Call of Duty WWII

Пет нови трејлери за Call of Duty: WWII

пред 2 дена - Техно

Call of Duty: WWII навистина сака да ве импресионира со кампањата, до таа мера да за неполни два дена исфрли пет трејлери.

Дали тајната на поголема ефикасност се крие во поткожни микро чипови

Дали тајната на поголема ефикасност се крие во поткожни микро чипови?

пред 2 дена - Техно

Во една од септемвриските колумни на Џон Дворак, познатиот колумнист повлекува интересни паралели за чипуваната иднина на животните и луѓето.

Вештачки мускули се иднината на човеколиките роботи

Вештачки мускули се иднината на човеколиките роботи

пред 2 дена - Техно

Напредок во креирањето на синтетичките мускули можеби е токму она што е потребно за креирање на следната генерација на роботи.

Со iOS 11 проширената реалност дојде и на iPhone

Со iOS 11 проширената реалност дојде и на iPhone

пред 3 дена - Техно

Досега видовме повеќе презентации на проширената реалност. Преку Pokemon Go видовме и колку забавна може да биде проиширената реалност.

Дали Booking com не манипулира да изнајмуваме соби

Дали Booking.com не манипулира да изнајмуваме соби?

пред 3 дена - Техно

Сите онлајн сервиси се обидуваат да го задржат вниманитео на корисниците што е можно подолго. Facebook со здодевни нотификации, YouTube со аутоплеј на видеата, Snapchat со чувството на итност – акo не го видиш ова сега, ќе биде избришано.

Познати македонските репрезентативци на светското е спорт првенство во Јужна Кореја

Познати македонските репрезентативци на светското е-спорт првенство во Јужна Кореја

пред 3 дена - Техно

Две екипи ќе ја претставуваат Македонија на светското првенство во е-спорт, кое годинава, во ноември, се организира во Бусан, Јужна Кореја.

Со blockchain наскоро сите ќе може да инвестираат во стартапи

Со blockchain, наскоро сите ќе може да инвестираат во стартапи

пред 3 дена - Техно

Сем Алтман од Y Combinator е заинтересиран за развој на blockchain што ќе може да им помогне на луѓето да инвестираат во стартапи.

Хакирањето на CCleaner е поголем проблем отколку што изгледаше на почетокот

Хакирањето на CCleaner е поголем проблем отколку што изгледаше на почетокот

пред 3 дена - Техно

Изгледа дека хакирањето на CCleaner е многу поголем проблем отколку што првично се претпоставуваше. Истражувачите кои го открија пропустот, сега сметаат дека проблемот е многу поголем.

По скандалот со таргетирање на публика која мрази Евреи  Facebook повторно најави промени

По скандалот со таргетирање на „публика која мрази Евреи“, Facebook повторно најави промени

пред 3 дена - Техно

Најголемата друштвена мрежа по се изгледа ја призна својата грешка. Facebook ќе го зголеми бројот на прегледи од луѓе за прегледување на термините, откако алгоритмот не успеа да препознае антисемитско таргетирање.

Дроновите ја најавуваат иднината на медицината во Швајцарија

Дроновите ја најавуваат иднината на медицината во Швајцарија

пред 4 дена - Техно

Следниот месец болниците во Швајцарија ќе започнат да користат дронови за своите потреби. Станува збор за автономна мрежа за достава дизајнирана од Matternet .

Стартапот Pi кој работи на бежично полнење победи на Startup Battlefield на Disrupt SF

Стартапот Pi кој работи на бежично полнење, победи на Startup Battlefield на Disrupt SF

пред 4 дена - Техно

Безжичното полнење не е новост, и веќе повеќе производители се обидоа да го имплементираат во своите телефони. За жал, ниту еден од досега во целост не ги исполнува очекувањата.

Нова инвестиција од 30 милиони евра за хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac

Нова инвестиција од 30 милиони евра за хрватскиот производител на електрични автомобили, Rimac

пред 4 дена - Техно

Најамбициозниот стартап од регионот, хрватскиот Rimac Automobil, доби нова, досега најголема инвестиција. Инвестицијата од 30 милиони евра е најголема и за било која компанија од Хрватска.

ИТ индекс Abix  софтверската компанија која своите производи успешно ги пласира на странските пазари

ИТ индекс: Abix – софтверската компанија која своите производи успешно ги пласира на странските пазари

пред 4 дена - Техно

(Овој текст е дел од серијалот на IT.mk кој има за цел да ги промовира локалните компании кои се присутни на сервисот ИТ Индекс ) ПРОФИЛ 1.

 Startup with Google  сите алатки за стартапи на едно место

„Startup with Google“ – сите алатки за стартапи на едно место

пред 4 дена - Техно

Google сака да им помогне на сите стартапи побрзо и побезбедно да го достигнат својот потенцијал. Компанијата ќе се обиде на едно место да ги донесе сите алатки кои може да им бидат од корист на основачите на стартап.

Google и HTC го продлабочија партнерството Компанијата купи дел од HTC одделот за паметни телефони

Google и HTC го продлабочија партнерството. Компанијата купи дел од HTC одделот за паметни телефони

пред 4 дена - Техно

Google потпиша договор за партнерство со HTC вреден 1.1 милијарди долари. Како дел од пова партнерство Google купи еден тим од HTC кој ќе се префли во Google.

1 2 3 4 5 6 7