20
1 2 3 4 5 6 7 
Годинашните Оскари во знак на протест против Трамп

Годинашните Оскари во знак на протест против Трамп

пред еден час - Свет

Во Лос Анџелес вечерва ќе се одржи 89-то доделување на Оскарите. Возбудата е голема, но и помешана со нервоза бидејќи неколкумина...

Трамп  Хилари ги намести изборите во Демократската партија

Трамп: Хилари ги намести изборите во Демократската партија

пред еден час - Свет

Американскиот претседател, Доналд Трамп денеска изјави дека изборите за претседател во Демократската партија се „наместени“ во корист на неговата доскорешна демократска ривалка Хилари Клинтон.

Прв пораз за ЖРК Вардар во Лигата на шампионите

Прв пораз за ЖРК Вардар во Лигата на шампионите

пред еден час - Ракомет

Ракометарките на ЖРК Вардар не успеаја вторпат да го совладаат Будуќност во главната фаза на женската Лига на шампиони и се поразени на домашен терен со 28:31, или идентичен резултат со кој тие претходно го победија истиот противник во Подгорица.

Европскиот првак остана во трка со Вардар за врвот

Европскиот првак остана во трка со Вардар за врвот

пред 2 часа - Ракомет

Европскиот првак Киелце се врати на победничките патеки откако славеше над унгарскиот вицепрвак ПИК Сегед со 28:24 во натпреварот до 12 во групната фаза од Лигата на шампионите.

Манчестер Jунајтед го освои англискиот Лига Куп

Манчестер Jунајтед го освои англискиот Лига Куп

пред 2 часа - Фудбал

Манчестер јунајтед со 3-2 го победи Саутемптон и го освои трофејот од Лига Купот. Златан Ибрахимовиќ со два гола беше најзаслужен за триумфот – пишува порталот 24Фудбал.

Барселона со победа над Атлетико е нов лидер во Примера

Барселона со победа над Атлетико е нов лидер во Примера

пред 2 часа - Фудбал

Екипата на Барселона забележа победа на гостувањето кај Атлетико Мадрид и со трите освоени бодови се искачи на врвот на табелата во шпанската Примера.

Околу 1100 маски продефилираа на карневалско дефиле во Струмица

Околу 1100 маски продефилираа на карневалско дефиле во Струмица

пред 2 часа - Култура

Во Струмица синоќа се одржа главното карневалско дефиле на кое низ улиците до градскиот плоштад продефилираа околу 1.100 учесници од Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Бугарија, Русија и Аруба.

Преку 1 000 маски на карневалот  Прочка  во Прилеп

Преку 1.000 маски на карневалот „Прочка“ во Прилеп

пред 2 часа - Култура

Фото: Архива Над 1.000 маскирани од земјава и странство денеска дефилираа во центарот на Прилеп, на булеварот „Гоце Делчев“ и на плоштадот „Матодија Андонов Ченто“ на меѓународниот карневал „Прочка 2017“.

НАТО побара македонските политичари да се воздржуваат во дејствијата и изјавите

НАТО побара македонските политичари да се воздржуваат во дејствијата и изјавите

пред 3 часа - Македонија

Северно-атлантската алијанса денеска излезе со соопштение по повод последните политички настани во Република Македонија, барајќи одржливо решение за излез од долготрајната политичка криза во земјата – пренесува агенцијата МИА.

Почина странски скијач на Попова Шапка

Почина странски скијач на Попова Шапка

пред 3 часа - Хроника

Шеесет и едногодишниот, Ц.К.Х., германски државјанин починал во засега неутврдени околности, додека со група скијачи денеска биле на скијање на задната страна од врвот Церипашина во месноста Казани на Попова Шапка.

Груевски  Владата е направена под надворешен притисок кон ДУИ  најактивен е еден амбасадор

Груевски: Владата е направена под надворешен притисок кон ДУИ, најактивен е еден амбасадор

пред 3 часа - Македонија

Принципот на коалицирање „победник со победник” со потегот на ДУИ е засекогаш уништен. Никој, па ни ВМРО-ДПНЕ во иднина нема...

Вардар го пречекуваат Будуќност во меч од Лигата на шампионките

Вардар го пречекуваат Будуќност во меч од Лигата на шампионките

пред 9 часа - Ракомет

Македонскиот ракометен првак Вардар, која е единствената екипа сезонава во Лигата на шампионките без пораз, попладнево пред својата публика ќе игра против црногорскиот шампион Будуќност.

Црвена трегова прогласена во Буенос Аирес поради високите температури

Црвена трегова прогласена во Буенос Аирес поради високите температури

пред 9 часа - Свет

Аргентинската метеоролошка служба прогласи црвена тревога, што е највисоко ниво на закана во главниот град на Аргентина, Буенос Аирес поради горештините, кои почнаа на почетокот на неделата – јавува агенцијата ТАСС.

Немири и судири во Атина

Немири и судири во Атина

пред 9 часа - Балкан

Група анархисти се судриле синоќа со грчката полиција во центарот на Атина. Агенцијата ДПА јавува дека левичарските активисти палеле контејнери и фрлале со камења и молотови коктели кон полицајците.

Малезиските власти го прогласија за безбеден меѓународниот аеродром во Куала Лумпур

Малезиските власти го прогласија за безбеден меѓународниот аеродром во Куала Лумпур

пред 9 часа - Свет

Малезиските власти го прогласија за безбеден терминалот број два на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур, каде полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам беше убиен на 13 февруари со моќната невротоксична материја Ве-Икс.

1 2 3 4 5 6 7