20
1 2 3 4 5 6 7 
Хек трик на Маркез во Арагон

Хек-трик на Маркез во Арагон

пред 11 часа - Авто

Возачот на Honda, актуелниот шампион Марк Маркез нанижа уште една победа во “кралската класа“, негова петта сезонава, инаку 34 во кариерата.

Mazda потврди деби на прототип со ротор мотор во Токио

Mazda потврди деби на прототип со ротор мотор во Токио

пред еден ден - Автомобили

На салонот во Токио, Mazda ќе претстави нов концептен автомобил кој ќе биде модернизирана верзија на прототип RX Vision, со  ротор мотор прикажан во 2015 година.

Land Rover со трицилиндерски агрегати

Land Rover со трицилиндерски агрегати

пред еден ден - Автомобили

Од 2019 година во понуда ќе се најдат и варијанти со 1,5-литарски бензински турбо мотор со три цилиндри. Првиот модел со новата енергетска единица ќе биде Range Rover Evoque.

Rimac ќе работи на свој втор модел

Rimac ќе работи на свој втор модел

пред еден ден - Автомобили

Хрватската компанија Rimac обезбеди нова инвестиција од 36 милиони долари, па сосема е веројатно дека наскоро ќе понуди уште еден модел на пазарот.

Маск не се откажал од системот за замена на батериите

Маск не се откажал од системот за замена на батериите

пред еден ден - Автомобили

Пред три години, Tesla излезе со идеја за брзо заменување на испразнетите батерија со нови за само неколку минути, наместо за полнење неколку часа.

Деби за Mitsubishi e Еvolution

Деби за Mitsubishi e-Еvolution

пред еден ден - Автомобили

Следниот месец на салонот во Токио, Mitsubishi ќе го претстави концептот е-Evolution. Се очекува сериската верзија на овој прототип да стане идеолошки наследник на познатиот Lancer Evolution спортски седан, чие производство заврши минатата година.

Ford ќе прави електрични автомобили со Mahindra

Ford ќе прави електрични автомобили со Mahindra

пред 3 дена - Автомобили

Ford и индискиот гигант Mahindra ќе развиваат заеднички електрични возила. Првата фаза од нивната соработка треба да трае три години, по што двете компании ќе одлучуваат дали да продолжат заедно.

Nissan произведе 150 милиони возила

Nissan произведе 150 милиони возила

пред 3 дена - Автомобили

Компанијата Nissan Motors забележа импресивен подвиг, откако ја мина границата од 150 милиони произведени возила. Јапонскиот...

Германците се занимаваат со глупости

Германците се занимаваат со глупости!?

пред 4 дена - Автомобили

Модерните електронски системи во кои германските луксузни брендови, како BMW и Mercedes-Benz, вложуваат огромни ресурси, се „глупави“, потенцира во интервју шефот за Hyundai N, Алберт Бирман.

Volvo го покажа целосно новиот XC40

Volvo го покажа целосно новиот XC40

пред 4 дена - Автомобили

Производителот на луксузни автомобили Volvo ги понуди првите официјални фотографии, информации и видео на целосно новиот пазарен предлог - малиот SUV модел XC40.

Следниот хипер автомобил на Mercedes ќе биде електричен

Следниот хипер автомобил на Mercedes ќе биде електричен

пред 5 дена - Автомобили

Пред само неколку дена, Мercedes-AMG ја претстави својата ѕверка Project One, а веќе работи на нејзиниот наследник. Таа ќе биде подготвена во 2025 година, со електрична погонска единица.

Дизел автомобилите убиваат 10 000 Европејци годишно

Дизел автомобилите убиваат 10.000 Европејци годишно

пред 5 дена - Автомобили

Исфрлениот азотен диоксид, од возилата со дизел мотори, секоја година води до прерана смрт 10.000 жители на државите од ЕУ.

Toyota го враќа името Celica

Toyota го враќа името Celica?!

пред 5 дена - Автомобили

Тоyota повторно го заштити името Celica во американската канцеларија за патенти. Овој факт ги потхранува гласовите за заживување на моделот, шпекулации кои упатуваат на неколку различни опции.

Голем проект за автономни автомобили во Европа

Голем проект за автономни автомобили во Европа

пред 5 дена - Автомобили

Групацијата Volkswagen го објави стартот на истражувачкиот проект L3Pilot, кој ќе трае 4 години. Неговата цел е да ги тестира системите за автономно движење на автомобили во 11 европски земји.

Ќе заработуваме помалку од електричните автомобили

Ќе заработуваме помалку од електричните автомобили!

пред една недела - Автомобили

Според прогнозите на Daimler, производството на електромобили ќе донесе пониски профити за компаниите во автомобилската индустрија.

1 2 3 4 5 6 7