20
1 2 3 4 5 6 7 
Презентиран Годишниот извештај на народниот правобранител за 2016

Презентиран Годишниот извештај на народниот правобранител за 2016

пред еден час - Македонија

Констатиравме 1.523 повреди на човековите слободи и права, а од нив во 1.358 случаи беа прифатени интервенциите. Од вкупно 4.

Путин е подготвен да се сретне со Трамп за време на Арктичкиот самит во Финска

Путин е подготвен да се сретне со Трамп за време на Арктичкиот самит во Финска

пред еден час - Свет

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека е подготвен да се сретне со американскиот колега Доналд Трамп на маргините на Арктичкиот самит во Финска.

Тинејџерка од Романија си ја продаде девственоста за 2 3 милиони евра

Тинејџерка од Романија си ја продаде девственоста за 2,3 милиони евра

пред еден час - Живот

Александра Кефрен (18), од Романија, која пред неколку месеци ја стави својата девственост на продажба, со цена од еден милион евра, на крај за тоа доби 2,3 милиони евра, објави „Метро".

Претседателот Иванов домаќин на претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск

Претседателот Иванов домаќин на претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск

пред еден час - Македонија

Посетата на Туск на Македонија е во рамки на негова регионална турнеја, посветена на состојбите со мигрантската и бегалската криза и примената на сеопфатното европско решение.

Дејвис не очекува дека Велика Британија ќе и плати 62 милијарди долари на ЕУ

Дејвис не очекува дека Велика Британија ќе и плати 62 милијарди долари на ЕУ

пред еден час - Свет

Не добивме никакво барање од Европската комисија. Но, нашето гледиште е едноставно, ќе ги исполниме сите обврски, ние сме земја што ги почитува законите, нагласи Дејвис.

Мали сипаници се шират во Европа  најкритично е во Италија и Романија

Мали сипаници се шират во Европа, најкритично е во Италија и Романија

пред еден час - Свет

Светската здравствена организација предупреди дека во Европа се шири епидемија на мали сипаници, особено во државите во кои е забалежано намалување на процентот на вакцинирање на децата.

Истекува рокот за доставување податоци од фирмите кои тргуваат со земјоделски производи

Истекува рокот за доставување податоци од фирмите кои тргуваат со земјоделски производи

пред еден час - Економија

До 31 март правните лица регистрирани за трговија и преработка на земјоделски производи треба да ги достават податоците за планираниот откуп оваа година и за купеното лани.

Џорџ Мајкл погребан три месеци после смртта

Џорџ Мајкл погребан три месеци после смртта

пред еден час - Сцена

Британскиот пејач Џорџ Мајкл, кој почина пред повеќе од три месеци, погребан е вчера, соопшти неговото семејство после приватната церемонија.

 Туркиш ерлајнс  воведува бесплатен интернет во авионите што патуваат до САД

„Туркиш ерлајнс“ воведува бесплатен интернет во авионите што патуваат до САД

пред еден час - Балкан

Авиокомпанијата презеде повеќе мерки, со цел да се избегнат потенцијални загуби поради забранта, што е воведена од САД и Велика Британија за превоз на големи електрични уреди во кабините на авионите.

Над пет милиони бегалци од Сирија

Над пет милиони бегалци од Сирија

пред еден час - Свет

Бројот на бегалците беше речиси константен во текот на 2016 година и изнесуваше 4,8 милиони бегалци, но на почетокот на 2017 година тој се зголеми.

Мисалјовски на средби со Туркиш ерлајнс и ТАВ за авиолинија од Македонија до САД и Канада

Мисалјовски на средби со Туркиш ерлајнс и ТАВ за авиолинија од Македонија до САД и Канада

пред еден час - Економија

Во однос на процедурите и билатерланите договори, укажуваат дека Република Македонија има поптишано спогодби со Канада и САД, како и со трети земји за воспоставување воздушен сообраќај.

Иванка Трамп ќе биде неплатен неформален советник на претседателот

Иванка Трамп ќе биде неплатен неформален советник на претседателот

пред 2 часа - Свет

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател на САД Доналд Трамп, потврди дека ќе работи во Белата куќа во улога на неплатен, неформален советник на претседателот.

Турција објави успешен крај на операцијата  Еуфратски штит  во Сирија

Турција објави успешен крај на операцијата „Еуфратски штит“ во Сирија

пред 2 часа - Свет

Турскиот премиер Бинали Јилдирим прогласи крај на воената операција „Еуфратски штит“ на турската војска во Сирија Турскиот премиер Бинали Јилдирим прогласи крај на воената операција „Еуфратски штит“ на турската војска во Сирија, јави ТАСС.

Тилерсон се сретна во Анкара со Ердоган и Јилдирим

Тилерсон се сретна во Анкара со Ердоган и Јилдирим

пред 2 часа - Свет

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон и турските официјални претставници денеска разговараа за начините за координација во борбата против групацијата Исламска држава во Ирак и Сирија.

Во Србија на полноќ почнува предизборен молк

Во Србија на полноќ почнува предизборен молк

пред 2 часа - Балкан

Претседателските кандидати во Србија денеска ја завршуваат нивната кампања бидејќи на полноќ почнува предизборен молк. Претседателските кандидати во Србија денеска ја завршуваат нивната кампања бидејќи на полноќ почнува предизборен молк.

1 2 3 4 5 6 7