20
1 2 3 4 5 6 7
Димитров го освои и Мастерсот во Лондон

пред 9 минути - Тенис

Димитров го победи Белгијанецот Гофан со 2-1 и по сетови 7:5, 4:6,6:3. По два и пол часа игра , Димитров стигна до четвртата голема титула во 2017 , а вкупно осма во кариерата .

Позицијата на Меркел на стаклени нозе

пред 19 минути - Свет

Позицијата канцелар на Меркел е доведена во прашање , откако коалициските партнери не се појавија вечерва на состанокот за формирање нова влада.

Facebook конечно ги укинува здодевните покани

пред 38 минути - Забава

Глобалната мрежа има голем број поплаки од корисниците кои се нападнати од покани за видео игри и апликации . Тоа значи дека никој веќе не може да праќа покани за Candy Crush, Framville или слични игри.

Нант тешко до победата над Загреб

пред 53 минути - Ракомет

Стрелец на решавачкиот гол беше Доминик Клајн на пет секунди пред крајот, откако претходно Загреб на десет секунди го изедначи резултатот.

Убедлив пораз на МЗТ Скопје од лидерот во АБА лигата Будуќност

пред еден час - Кошарка

Избраниците на тренерот Александар Тодоров беа рамноправни во вториот и третиот период, но разликата во квалитет Будуќност ја покажа во првата и последната четвртина.

Минимална победа на Вардар во дербито над Пелистер

пред еден час - Фудбал

Стрелец на единствениот гол беше Висар Муслиу во 65.минута. На полувремето од натпреварот навивачката група на Вардар „Комити“ го одбележа својот 30.

Триумфи за фаворитите Пелистер и Охрид во Супер лигата

пред еден час - Ракомет

Охрид потешко од очекувано стигна до победа над Вардар Јуниор во СРЦ „Кале“ во Скопје и славеше со 33:31. На вчера одиграните дуели: ГРК Борец - Пролет 24:31 и Прилеп - Металург 2 28:27.

Мугабе се премисли   сепак не поднесува оставка

Мугабе се премисли – сепак не поднесува оставка

пред еден час - Свет

Во говорот што го пренесуваа сите ТВ станици во Зимбабве , рече дека не поднесува оставка , и покрај претходно најавените ставови од извори блиски до Мугабе и неговата партија .

ЕУ дипломати шверцувале алкохол во Кабул

ЕУ дипломати шверцувале алкохол во Кабул ?

Британски ,,Гардијан “ наведува детали за шверцот во кој се продавале вина и алкохолни пијалоци на црниот пазар во Авганистан со помош на дипломати од ЕУ.

Британските принцови во борба во   Војната на ѕвездите

Британските принцови во борба во ,,Војната на ѕвездите”

пред еден час - Сцена

Во продолжението на серијалот , наречен ,,Последен џедај “ , принцовите Вилијам и Хари играат напаѓачи на војската на империјата .

Затворени гласачките места на Косово

До 19 часот , одѕивот е околу 39 проценти и е најголем во општините каде живее мнозинско Српско население. Се прегласува во 20 општини , каде во првиот круг не беа избрани градоначалници .

Измислен е уред за освестување на уморните  возачи

Измислен е уред за освестување на уморните возачи

пред 2 часа - Забава

Затоа група Руски научници направија уред што ги мери мимиките и параметрите на лицето на возачот , со мшто следи дали му е паднато вниманието или пак спие.

Урнат е рекордот   нокаут во 11 секунда

Урнат е рекордот – нокаут во 11 секунда

Тете експресно го победи неговиот сонародник од Јужноафриканската Република Сибонис Гонја . Публиката во Белфаст не можеше ниту да сфати што се случило .

Комплетирана првата фаза од женската ракометна Лига на шампионите

пред 3 часа - Ракомет

Трите првопласирани екипи од четирите групи ќе формираат две групи по шест екипи во „главната фаза“ со тоа што резултатите...