20
1 2 3 4 5 6 7 
Избрани 37 дела на конкурсот од областа на класичната музика

Избрани 37 дела на конкурсот од областа на класичната музика

пред еден час - Без катеторија

Триесет и седум композиции на 21 македонски автор се избрани на конкурсот на Министерството за култура за откуп на дела од класичната музика за крајот на 2016 година, јави МИА.

Рапидно зголемување во неколку сектори за еден месец

Рапидно зголемување во неколку сектори за еден месец

пред 2 часа - Без катеторија

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2016 година изнесува 23.457 денари, а просечната бруто-плата 34.

Отпишаните 30 000  фантоми  за парламентарните ќе може да гласаат на локалните избори

Отпишаните 30.000 „фантоми“ за парламентарните ќе може да гласаат на локалните избори

пред 3 часа - Без катеторија

Во Избирачкиот список за локалните избори што треба да се одржат пролетва ќе бидат вратени 30.000 гласачи, кои лани со пржинските договори беа прогласени за фантоми.

Специјалните обвинителки ќе поведат постапка против судијката Михајлова

Специјалните обвинителки ќе поведат постапка против судијката Михајлова

пред 3 часа - Без катеторија

Специјалните јавни обвинителки Фатиме Фетаи и Катица Јанева информираа дека ќе поведат постапка против судечката судијка во предметот за настаните во општината Центар и дека ќе се жалат.

Повторно се бара фирма за набавка на 35 блокатори на тркала

Повторно се бара фирма за набавка на 35 блокатори на тркала

пред 3 часа - Без катеторија

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) вторпат распиша оглас за најповолни понуди од фирми за набавка на блокатори за тркала (паркинг-клешти) бидејќи првиот оглас е поништен.

Околу 40 000 возила им чадат на 100 000 кумановци

Околу 40.000 возила им чадат на 100.000 кумановци

пред 4 часа - Без катеторија

Најголеми загадувачи на воздухот во Kуманово се возилата и греењето со дрва и јаглен, посочи работната група која е формирана по барање на локалниот кризен штаб.

Алегри  Јувентус фаворитската улога ќе ја потврди со победа над Порто

Алегри: Јувентус фаворитската улога ќе ја потврди со победа над Порто

пред 4 часа - Без катеторија

Севилја го пречекува Лестер, а Порто е домаќин на Јувентус вечерва (20.45 ч) во двата последни натпревара од првата рунда во осмина-финалето на фудбалската Лига на шампионите.

Четворица мртви амбасадори за три месеци   сомнеж за нечиста игра

Четворица мртви амбасадори за три месеци - сомнеж за нечиста игра

пред 4 часа - Без катеторија

Долгогодишниот руски амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин, ненадејно почина завчера во Њујорк и стана четвртиот руски дипломат што почина во последните 3 месеци, пишува аналитичкиот портал „Дуран“.

Катица Јанева и Фатиме Фетаи казнети со 4 000 евра

Катица Јанева и Фатиме Фетаи казнети со 4.000 евра

пред 5 часа - Без катеторија

Одложена е главната расправа по предметот од СЈО за немирите во општина Центар. Предметот е пратен до советот на обвинители,...

Британците брзаат да излезат од ЕУ поради можен влез на Албанија

Британците брзаат да излезат од ЕУ поради можен влез на Албанија

пред 5 часа - Без катеторија

Европскиот парламент деновиве ја одобри резолуцијата на Kнут Флекенстајн за напредокот на Албанија во процесот на евроинтеграцијата за 2016 година.

Продолжува штрајкот на вработените во МЖ  железничкиот сообраќај петти ден во прекин

Продолжува штрајкот на вработените во МЖ, железничкиот сообраќај петти ден во прекин

пред 5 часа - Без катеторија

Поради штрајкот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат целосна исплата на платата за јануари, железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин.

Анчелоти ќе плати 5 000 евра за покажан среден прст кон навивачите на Херта

Анчелоти ќе плати 5.000 евра за покажан среден прст кон навивачите на Херта

пред 5 часа - Без катеторија

Тренерот на Баерн Минхен, Карло Анчелоти, беше казнет само парично, со 5000 евра од страна на Дисциплинската комисија на Германската фудбалска федерација поради покажаниот среден прст кон навивачите на Херта за време на меѓусебниот дуел во саботата.

Пронајден осомничениот за убиството во Охрид  и бил сосед на жената и сакал да бега надвор од Македонија

Пронајден осомничениот за убиството во Охрид, и бил сосед на жената и сакал да бега надвор од Македонија

пред 5 часа - Без катеторија

Во координирана акција на надлежните органи, лоцирано беше лицето кое е осомничено за извршеното Разбојништво со смртни последици, кое се случи во Охрид на 20 февруари.

 Ослободувањето на Скопје  награден на фестивал во Шведска

„Ослободувањето на Скопје“ награден на фестивал во Шведска

пред 5 часа - Без катеторија

Филмот „Ослободувањето на Скопје“ во режија на Раде Шербеџија и неговиот син Данило доби специјална награда од жирито на филмскиот фестивал BaNeFF (Balkan New Festival).

Лоби група финансирана од Сорос пропагира етничко чистење на новинарските текстови за миграцијата

Лоби-група финансирана од Сорос пропагира етничко чистење на новинарските текстови за миграцијата

пред 6 часа - Без катеторија

Италијанска лоби-група финансирана од Џорџ Сорос пропагира прочистување на новинарскиот јазик од сите референци за мигантите...

1 2 3 4 5 6 7