20
1 2 3 4 5 6 7 
Јосип Коцев  Го најдов својот глас

Јосип Коцев: Го најдов својот глас

пред 3 часа - Македонија

„Напишана тишина“ е насловена втората поетска збирка на Јосип Коцев чија промоција е закажана за 1 март, во 20 часот, во скопскиот клуб МКЦ.

Многу семејно насилство  малку пријави

Многу семејно насилство, малку пријави

пред 3 часа - Македонија

Дебар и Центар Жупа се мали општини, па поголемиот број на насилства се дознаваат многу брзо, но сепак ретко се случува да се пријавуваат.

Дневен печат   СДСМ и ДУИ блиску до влада

Дневен печат – СДСМ и ДУИ блиску до влада

пред 3 часа - Македонија

Откако централното претседателство на ДУИ одлучи да го овласти партискиот лидер Али Ахмети да му ги даде потписите за добивање на мандатот за состав на нова влада, дневните весници пишуваат дека на повидок е нова владина коалиција.

Јосип Коцев  Го најдов својот глас

Јосип Коцев: Го најдов својот глас

пред 3 часа - Култура

„Напишана тишина“ е насловена втората поетска збирка на Јосип Коцев чија промоција е закажана за 1 март, во 20 часот, во скопскиот клуб МКЦ.

Многу семејно насилство  малку пријави

Многу семејно насилство, малку пријави

пред 3 часа - Македонија

Дебар и Центар Жупа се мали општини, па поголемиот број на насилства се дознаваат многу брзо, но сепак ретко се случува да се пријавуваат.

Дневен печат   СДСМ и ДУИ блиску до влада

Дневен печат – СДСМ и ДУИ блиску до влада

пред 3 часа - Македонија

Откако централното претседателство на ДУИ одлучи да го овласти партискиот лидер Али Ахмети да му ги даде потписите за добивање на мандатот за состав на нова влада, дневните весници пишуваат дека на повидок е нова владина коалиција.

Во Турција уапсени над 1 700 луѓе за терористичка пропаганда

Во Турција уапсени над 1.700 луѓе за терористичка пропаганда

пред 8 часа - Без катеторија

Турските власти уапсиле вкупно 1.734 луѓе поради „терористичка пропаганда“ преку социјалните мрежи по обидот за воен удар на 15 јули минатата година, објави турската новинска агенција Анадолија.

Црна Гора очекува да стане членка на НАТО во мај

Црна Гора очекува да стане членка на НАТО во мај

пред 8 часа - Без катеторија

Црногорскиот министер за надворешни работи, Срѓан Дармановиќ, очекува неговата земја да стане полноправна членка на НАТО на Самитот на Алијансата во мај.

ОН работат на продолжување на преговорите за Кипар

ОН работат на продолжување на преговорите за Кипар

пред 8 часа - Без катеторија

Од ОН соопштија дека работат на продолжување на преговорите за обединување на етнички разделениот остров Кипар. Последниот круг од разговорите беше прекинат поради спорот за одбележувањето на историската годишина во кипарските грчки училишта.

Командант Малишева   Дива населба  е политички монтиран

Командант Малишева: „Дива населба“ е политички монтиран

пред 9 часа - Без катеторија

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со давање искази на обвинетите пред судот. Второобвинетиот во...

Владата апелира Железници да продолжи со работа

Владата апелира Железници да продолжи со работа

пред 9 часа - Без катеторија

Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест...

МПЦ до политичарите   Да се зачува унитарноста на државата

МПЦ до политичарите - Да се зачува унитарноста на државата

пред 10 часа - Без катеторија

МПЦ изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се наоѓа македонското општество и повикува на меѓусебно почитување, проштевање, помирување и одговорност.

Заев уверен дека ќе формира влада  од ДУИ се уште воздржани

Заев уверен дека ќе формира влада, од ДУИ се уште воздржани

пред 11 часа - Македонија

Обезбедени се потписите за добивање на мандатот, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска. Портпаролот на ДУИ Бујар...

Сириските бунтовници ја повратија контролата на Ал Баб

Сириските бунтовници ја повратија контролата на Ал Баб

пред 11 часа - Без катеторија

Силите на сириските бунтовници, поддржани од Турција, воспоставија речиси целосна контрола врз градот Ал Баб кој досега беше во рацете на милитантите на Исламската држава, соопштија турските власти.

Грција одобри азил за 10 илјади бегалци

Грција одобри азил за 10 илјади бегалци

пред 12 часа - Без катеторија

Грчките власти одобрија азил на најмалку 10 илјади бегалци, меѓу кои и на две илјади малолетници. Во моментов во земјата има околу 60 илјади мигранти, кои останаа заглавени таму, отккао минатата година беше затворена бегалската рута.

1 2 3 4 5 6 7