20
1 2 3 4 5 6 7 
Протести во Скопје   Претседателот на Собранието да ја отфрли тиранската влада

Протести во Скопје - Претседателот на Собранието да ја отфрли тиранската влада

пред 11 минути - Без катеторија

Со багери и транспаренти против тиранска влада, демонстантите на иницијативата за „Заедничка Македонија и вечерва маршираат на истата рута од Владата до Собранието на Македонија.

Препукувања меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за екстерното тестирање

Препукувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за екстерното тестирање

пред еден час - Без катеторија

Новата влада што ќе ја формира СДСМ на првата седница ќе го укине екстерното тестирање за учениците, соопшти СДСМ. Од партијата...

СЈО ги демантира наводите за притисоци врз медиумите

СЈО ги демантира наводите за притисоци врз медиумите

пред 2 часа - Без катеторија

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги демантира наводите на повеќе медиуми дека Обвинителството со својата работа прави притисок врз медиумите и влијае врз слободата на информирање, соопштуваат од СЈО.

Талат Џафери ќе биде предложен за претседател на Собранието

Талат Џафери ќе биде предложен за претседател на Собранието

пред 3 часа - Без катеторија

Нов претседател на Собранието на Република Македонија ќе биде кандидатот на ДУИ Талат Џафери, потврди портпаролот на ДУИ Бујар Османи посочувајќи оти така било одлучено по направени внатрешни анализи и консултации со другите политички партии.

ВМРО ДПМНЕ инсистира на нови избори

ВМРО-ДПМНЕ инсистира на нови избори

пред 4 часа - Без катеторија

На нови предвремени парламентарни избори инсиситираат од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи, како што наведуваат, граѓаните се чувствуваат измамени и ја прочитале перфидната политика на СДСМ, соопштуваат од партијта.

САД ја одби руската покана на конференцијата за Авганистан

САД ја одби руската покана на конференцијата за Авганистан

пред 4 часа - Без катеторија

САД ја одбиле поканата на мултинационалната конференција за Авганистан, на која Русија планира да биде домаќин на 14 април оваа година, пренесува Асошиетед прес цитирајќи анонимен претставник на Стејт департментот.

Заев   Избирање на претседател на Собранието в понеделник

Заев - Избирање на претседател на Собранието в понеделник

пред 4 часа - Без катеторија

Очекуваме во понеделник да се избере нов претседател на Собранието кој ќе го извести претседателот на државата Ѓорге Иванов...

Одблокирањето на Собранието нема да мине без опструкции

Одблокирањето на Собранието нема да мине без опструкции

пред 6 часа - Македонија

Се направи еден чекор за да почне Парламентот да функционира, но до конечен избор на прв човек на иституцијата, за да може Собранието да работи, ќе има многу пречки.

Путин на средба со Ле Пен   нема да влијаееме на француските избори

Путин на средба со Ле Пен - нема да влијаееме на француските избори

пред 6 часа - Без катеторија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Кремљ се сретна со француската претседателска кандидатка од крајната десница Марин Ле Пен, каде и рекол дека Москва има право да се сретне со секој француски политичар кој ќе посака.

Нови парламентарни избори во Бугарија

Нови парламентарни избори во Бугарија

пред 6 часа - Без катеторија

Бугарија в недела ќе одржи нови парламентарни избори, по трет пат во изминатите четири години. На изборите ќе учествуваат...

Десетици загинати пешаци во 2016 година

Десетици загинати пешаци во 2016 година

пред 6 часа - Без катеторија

35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди во Македонија во 2016 година, покажуваат податоците на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот и патиштата, додека 871 биле повредени.

Правдата  лек против поделеноста на општеството

Правдата, лек против поделеноста на општеството

пред 6 часа - Македонија

Поделеноста ќе трае се додека не профункционира правдата и оние кои се огрешиле од законот не одговараат пред суд, вели социологот Илија Ацески.

Платформата алиби за Иванов и за ВМРО ДПМНЕ

Платформата алиби за Иванов и за ВМРО-ДПМНЕ

пред 8 часа - Македонија

Платформата на партиите на Албанците стана кочница во формирањето на влада, бидејќи, според експертите, се користи како алиби од страна на претседателот и ВМРО-ДПМНЕ, со цел да продолжи политичката криза во земјата.

Неколкумина загинати во напад врз воена база во Чеченија

Неколкумина загинати во напад врз воена база во Чеченија

пред 9 часа - Без катеторија

Руските новински агенции јавуваат дека шест руски војници и шест напаѓачи денеска загинале во напад врз една воена база во Чеченија.

 Бугарски Трамп  како одговор на корупцијата

„Бугарски Трамп“ како одговор на корупцијата

пред 9 часа - Свет

Самонаречениот „бугарски Доналд Трамп“, кој влезе во политиката лани со ветување дека ќе ги „исчисти корумпираните елити“ би можело да донесе рамнотежа во власта на парламентарните избори в недела.

1 2 3 4 5 6 7