притисни ентер »

Марк слави со Торонто, браќата Гасол испишаа историја во НБА лигата

Марк слави со Торонто, браќата Гасол испишаа историја во НБА лигата

Првата НБА титула за екипата на Торонто Репторс ја израдува Канада и фановите на овој тим, но донесе и историско постигнување за Марк Гасол и неговиот брат Пау. Гасол дојде во Торонто во февруари, но тоа се покажа како вистински тајминг бидејќи неговиот тим одигра фантастично во продолжение на сезоната и посебно во плејофот. Марк ја освои својата прва

Пау и Марк Гасол – првите браќа со НБА титула

Пау и Марк Гасол – првите браќа со НБА титула

Шпанците Марк и Пау Гасол се првите браќа што успеале да ја освојат титулата во НБА лигата. Пау Гасол (38) два пати ја освоил титулата, со ЛА Лејкерс во 2009 и 2010 година. На залезот на својата импресивна кариера тој го носи дресот на Милвоки Бакс. Поради повреда тој не играше во финалето на Истокот против Торонто Репторс каде една од ѕвездите е неговиот

Уникатно! Браќата Гасол во историјата на НБА

Уникатно! Браќата Гасол во историјата на НБА

Шпанските кошаркари Пау и Марк Гасол влегоа во историјата на НБА како први и единствени браќа со трофеј во лигата. 38-годишниот Пол Гасол веќе двапати стануваше шампион со Лос Анџелес Лејкерс (2009 и 2010 година), додека 4 години помалиот Марк го направи утринава со Торонто. Во историјата на НБА има неколку браќа кои настапувале во ист период – Дик

Пау и Марк Гасол – први браќа со НБА прстен (ВИДЕО)

Пау и Марк Гасол – први браќа со НБА прстен (ВИДЕО)

Во составот со прстенот се закити и шпанскиот центар Марк Гасол кој додатно ги збогати витрините на своето семејство, a Пау двапати беше НБА шампион. Тие се првите браќа во историјата на НБА лигата кои успеале да го освојат шампионскиот прстен . Многу емоции кај помладиот брат после освојувањето на трофејот, имаше солидна улога со нешто повеќе од девет