притисни ентер »

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вкупно 35 екипи доставиле пријава во ЕХФ за настап во ракометната Лига на шампионите во сезоната 2019/2020. Според распоредот во Лигата на шампионите ќе има место за 28 клуба. Македонија наредната сезона сигурно ќе има еден учесник во елитата и тоа во квалитетните групи А и Б, тоа е европскиот првак Вардар. Покрај Вардар, уште два клуба од Македонија

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вкупно 35 екипи доставиле пријава во ЕХФ за настап во ракометната Лига на шампионите во сезоната 2019/2020. Според распоредот во Лигата на шампионите ќе има место за 28 клуба. Македонија наредната сезона сигурно ќе има еден учесник во елитата и тоа во квалитетните групи А и Б, тоа е европскиот првак Вардар. Покрај Вардар, уште два клуба од Македонија

Пелистер аплицираше, ЕХФ треба да одлучи во кое натпреварување ќе го смести

Пелистер аплицираше, ЕХФ треба да одлучи во кое натпреварување ќе го смести

Со новиот голем успех на Вардар во Келн и освојувањето на својата втора титула од Лигата на шампионите, се отвори уште едно место за настап на македонски тим на европска сцена во следната сезона. Ако Еурофарм Работник, Металург и Бутел обезбедија европски натпревари преку првенството, од шампионската титула на Вардар во Келн ќе профитира и битолски

Познати екипите кои ќе го „ловат“ Вардар

Познати екипите кои ќе го „ловат“ Вардар

Европската ракометна федерација ги објави деталите пред ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите. Екипата на Вардар како бранител на трофејот ќе биде во една од двете посилни групи А или Б, а вкупно 35 екипи сакаат да го земат скалпот на „црвено-црните“ идната сезона. Европската ракометна федерација ги објави сите екипи кои се пријавиле за

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играат во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Вардар директно во групната фаза во Лигата на шампиони

Вардар директно во групната фаза во Лигата на шампиони

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата клубовите кои добија директно место во групите од Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020, а тука секако беше македонскиот и европски шампион Вардар. „Црвено-црните” ќе играат во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена ждрепката кога ќе бидат и познати

Вардар оди директно во ЛШ, Металург и Еурофарм ќе се борат со Кил, Пик Сегед, Нант...

Вардар оди директно во ЛШ, Металург и Еурофарм ќе се борат со Кил, Пик Сегед, Нант...

ЕХФ ги објави сите екипи кои го запазиле рокот до 12 јуни и се пријавиле за учество во ракометната Лигата на шампионите во сезоната 2019/2020. Покрај Вардар, кој има сигурно место, Македонија има уште два тима кои конкурираат, Еурофарм работник и Металург. Сепак нивната конкуренција е густа. Вкупно 35 екипи се пријавија за место во Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играа во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Вардар ќе игра во групна фаза од ЛШ, Металург и Еурофарм се борат за вајлд-карта

Вардар ќе игра во групна фаза од ЛШ, Металург и Еурофарм се борат за вајлд-карта

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави екипите кои имаат директно место во групната фаза од Лигата на шампиони (ЛШ) за сезоната 2019/20. Актуелниот европски шампион Вардар ќе настапува директно во групната фаза, а на 27 јуни ќе бидат познати неговите ривали. Ситемот на натпреварување во ЛШ останува ист, односно две групи со по осум екипи плус

ЕХФ: Вардар оди директно во А или Б груп на ЛШ

ЕХФ: Вардар оди директно во А или Б груп на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните“ ќе играа во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Металург и Еурофарм Работник имаат голема конкуренција за место во Лигата на шампионите!

Металург и Еурофарм Работник имаат голема конкуренција за место во Лигата на шампионите!

ЕХФ денеска ги објави апликантите за новата сезона во Лигата на шампионите, Вардар како бранител на трофејот е сигурен македонски учесник, а вајлд карта побараа Металург и Еурофарм Работник. 35 клубови (од кои 20 шампиони во своите држави) од 21 земја аплицираа за настап во Лигата на шампионите следната сезона, место ќе има за 28. Како и во изминатите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играа во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играа во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

ЕХФ го смести Вардар во елитата, Работник и Металург ќе чекаат специјална покана за ЛШ

ЕХФ го смести Вардар во елитата, Работник и Металург ќе чекаат специјална покана за ЛШ

ЕХФ ова попладне ги објави имињата на клубовите кои обезбедија директно учество во групната фаза во Лигата на шампионите за наредната сезсона, а сосема очекувано, меѓу реномираните клубови се најде европскиот шампион Вардар кој на почетокот на овој месец по вторпат славеше на Ф4 турнирот во Келн. Европската Федерација информираше дека системот на игра

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играа во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играа во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Вардар директно во групите за ЛШ, дополнително место ќе бараат и Еурофарм Работник и Металург

Вардар директно во групите за ЛШ, дополнително место ќе бараат и Еурофарм Работник и Металург

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играа во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Познати се клубовите што побараа вајлд-карта за настап во Лигата на шампионите

Познати се клубовите што побараа вајлд-карта за настап во Лигата на шампионите

ЕХФ ги објави имињата на клубовите што побараа вајлд-карта за настап во Лигата на шампионите. Конкуренцијата е силна: Металург – Македонија Еурофарм Работник – Македонија ГОГ – Данска Бидасоа – Шпанија Монпелје – Франција Нант – Франција Шамбери – Франција Кил – Германија Магдебург – Германија ПИК Сегед – Унгарија Еш – Луксембург Арендал – Норвешка