притисни ентер »

Мерцедес доминира во Силверстоун, пол позиција за Хамилтон, до него ќе стартува Ботас

Мерцедес доминира во Силверстоун, пол позиција за Хамилтон, до него ќе стартува Ботас

Ништо ново, болидите на Мерцедес и во Силверстоун покажаа дека се далеку пред другите, Хамилтон убедливо дојде до пол позицијата, а до него е неговиот клупски колега Валтери Ботас. Хамилтон по рекорден седми пат ќе стартува од првата позиција на својата домашна патека во Силверстон. Тој патеката ја заврши за 1:24.303 што беше за цела секунда побрзо

Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија

Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз на денешните квалификациите за Големата награда на Велика Британија со извозен круг за 1:24.303 минута. Втор беше неговиот партнер во германскиот тим – Валтери Ботас кој доцнеше 0,313 секунди. Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари ќе тргнат од вториот ред. Од 5-10 стартно место ќе се најдат:

Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија

Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија

Силверстоун, 1 август 2020 () – Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз на денешните квалификациите за Големата награда на Велика Британија со извозен круг за 1:24.303 минута. Втор беше неговиот партнер во германскиот тим – Валтери Ботас кој доцнеше 0.313 секунди. Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари ќе тргнат од вториот ред. Од

Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија

Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз на денешните квалификациите за Големата награда на Велика Британија со извозен круг за 1:24.303 минута. Втор беше неговиот партнер во германскиот тим – Валтери Ботас кој доцнеше 0.313 секунди. Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари ќе тргнат од вториот ред. Од 5-10 стартно место ќе се најдат:

Мерцедес е во сопствена класа: Нова пол-позиција на Хамилтон

Мерцедес е во сопствена класа: Нова пол-позиција на Хамилтон

Мерцедес едноставно нема конкуренција сезонава во Формула 1, па двата болиди на германскиот тим доминираа и денеска во квалификациите за трката за Големата награда на Велика Британија. Актуелниот шампион Луис Хамилтон стигна до пол-позицијата што за него е седма во кариерата на „Силверстоун“. Британецот извозе круг со време од 1:24,303 минути. Зад

Хамилтон и Мерцедес доминантни на квалификациите во Силверстон

Хамилтон и Мерцедес доминантни на квалификациите во Силверстон

Во Формула 1 шампионот и на четвртата трка ништо ново, возачите на Мерцедес повторно доминираат. Актуелниот шампион Луис Хамилтон на утрешната трка за Големата награда на Велика Британија ќе стартува од пол позцијата откако беше најбрз во квалификациите. Веднаш до Хамилтон за кого ова беше 91. пол позиција од првиот ред ќе стартува неговиот клупски

Хамилтон со седма рекордна пол позиција, тргнува прв на Силверстоун

Хамилтон со седма рекордна пол позиција, тргнува прв на Силверстоун

Шампионот  Луис Хамилтон  со нова потврда на својот квалитет, запиша рекордната седма пол позиција на трката за ГН на Велика Британија, која ќе се вози на Силверстоун. Хамилтон до пол позицијата стигна со време од 1:24.303, зад него останаа, неговиот клупски колега Валтери Ботас,  Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари.

Хамилтон ја освои пол-позицијата на „Силверстоун“

Хамилтон ја освои пол-позицијата на „Силверстоун“

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз на денешните квалификациите за Големата награда на Велика Британија со извозен круг за 1:24.303 минута. Втор беше неговиот партнер во германскиот тим – Валтери Ботас кој доцнеше 0.313 секунди. Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари ќе тргнат од вториот ред. Од 5-10 стартно место ќе се најдат:

Хамилтон сака да продолжи на ова ниво барем уште три години

Хамилтон сака да продолжи на ова ниво барем уште три години

ФОРМУЛА 1 Британецот моментно има шест титули и 86 гранпри-победи, еден трофеј помалку од водечкиот Шумахер и минус од пет триумфи на трки од славниот Германец. Утре на програмата е четвртата трка сезонава, на патеката Силверстон, каде што водечкиот сезонава Хамилтон досега победи шест пати Британецот Луис Хамилтон (35), кому договорот со Мерцедес

Силверстоун се подготвува за викендот без гледачи

Силверстоун се подготвува за викендот без гледачи

Британското гран-при во Формула 1 секогаш е една од најважните трки во сезоната, но годинава ќе биде како ниедна друга. Првпат две Ф1-трки ќе се одржат во Англија во текот на последователните викенди, а двата настани ќе бидат без гледачи покрај патеката Силверстоун поради пандемијата на коронавирусот. Гранпри-викендот е обично една голема забава, минатата