притисни ентер »

Пратениците куртулија од нарко тестови

Пратениците куртулија од нарко тестови

Пратениците куртулија од нарко тестови Народните избраници нема да подлежат на нарко тест. Собранискиот спикер Џафери не гледа правен основ за реализирање на иницијативата на незавианта осумка за доброволно тестирање на пратениците за наркотици. ,,Во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот на Република Северна Македонија,

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците куртулија од нарко тестови, шест препораки за нашата економија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците куртулија од нарко тестови, шест препораки за нашата економија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не дозволи  пратениците да се тестираат дали се нарко зависници затоа што немало правен основ за  иницијативата на независната пратеничка група која ја поддржаа и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Вели дека во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот нема правен основ според кој Претседателот

МВР води истрага за случајот Богоевски

МВР води истрага за случајот Богоевски

МВР води истрага за случајот Богоевски Во МВР е отворена истрага за аудио снимката со гласот на Павле Богоевски. Министерот Оливер Спасовски уверува дека ќе се третира како и секој друг случај, без оглед на тоа што се работи за пратеник. Власта не смее да го забошоти овој случај и да го загрози безбедносниот систем, предупредува ВМРО ДПМНЕ. Потсетуваат

Џафери: Нема правен основ за реализација на иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Џафери: Нема правен основ за реализација на иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, информира дека ја добил и ја разгледал иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, а која се однесува на барањето за доброволно тестирање на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија од наркотици, соопштија

Џафери: Нема правен основ за реализација на иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Џафери: Нема правен основ за реализација на иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, информира дека ја добил и ја разгледал иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, а која се однесува на барањето за доброволно тестирање на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија од наркотици, соопштија

Џафери не дозволи нарко тест за пратениците

Џафери не дозволи нарко тест за пратениците

Народните избраници нема да подлежат на нарко тест. Собранискиот спикер Џафери не гледа правен основ за реализирање на иницијативата на незавианта осумка за доброволно тестирање на пратениците за наркотици. ,,Во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот на Република Северна Македонија, нема правен основ според кој Претседателот

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, за нарко-тест на пратениците. „Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот за

Се спасија ли пратениците од нарко тестови?

Се спасија ли пратениците од нарко тестови?

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не дозволи  пратениците да се тестираат дали се нарко зависници затоа што немало правен основ за  иницијативата на независната пратеничка група која ја поддржаа и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Вели дека во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот нема правен основ според кој Претседателот

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопштио дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, за нарко-тест на пратениците. “Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, за нарко-тест на пратениците. „Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот за

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, за нарко-тест на пратениците. „Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот за

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ согласни за нарко тест за пратениците, на потег е Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ согласни за нарко тест за пратениците, на потег е Џафери

Дали во понеделник пратениците доброволно ќе прават тестирања за наркотици зависи од претседателот на Собранието , Талат Џафери кој треба да ја разгледа и да одговори на иницијативата поднесена од независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. Од кабинетот на Џафери велат дека претседателот на Собранието не коментира изјави на пратенички групи, а откако

Џафери смета дека нема правен основ пратениците да тестираат за користење на наркотични супстанци

Џафери смета дека нема правен основ пратениците да тестираат за користење на наркотични супстанци

Претседателот на Собранието Талат Џафери, информира дека ја добил и ја разгледал иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, а која се однесува на барањето за доброволно тестирање на пратениците во Собранието на Македонија од наркотици, соопштија од Кабинетот на Џафери. -Ве информираме дека во Законот

Џафери: Нема правен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема правен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, за нарко-тест на пратениците. -Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот за

Собранието ја отфрли иницијативата на независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ за нарко – тест

Собранието ја отфрли иницијативата на независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ за нарко – тест

Пратеничките групи во Собранието едногласни. Врз нив може да се направи нарко тест. Денеска независнта пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива со која бара најбрзо веднаш првиот ден по викендов,  медицински тимови во собранието да ја проверуваат состојбата со нракотични средства на пратениците. Собранискиот спикер Талат Џафери ја отфрли

Нема правна алатка со која Талат Џафери би ги ставил пратениците на Нарко тест, ќе се чека редовниот систематски преглед

Нема правна алатка со која Талат Џафери би ги ставил пратениците на Нарко тест, ќе се чека редовниот систематски преглед

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја добил и ја разгледал иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија за доброволно тестирање за дрога на пратениците, но вели дека нема правна можност да го изведе тоа. „Во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот на Република

ЏАФЕРИ: Немам законски основ да прифатам воведување нарко – тестирање на пратениците

ЏАФЕРИ: Немам законски основ да прифатам воведување нарко – тестирање на пратениците

Собранискиот спикер Талат Џафери, информира дека ја добил и ја разгледал иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, а која се однесува на барањето за доброволно тестирање на пратениците во Собранието од наркотици, соопштија од Кабинетот на Џафери. -Ве информираме дека во Законот за пратеници, во

Кој од пратениците ќе го прифати предизвикот за тестирање од дрога?

Кој од пратениците ќе го прифати предизвикот за тестирање од дрога?

Embedded video for Кој од пратениците ќе го прифати предизвикот за тестирање од дрога? Сите пратеници в понеделник да се тестираат за тоа дали користат дрога побараа денеска од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ. Тие поднеса Иницијатива до собранискиот спикер Талат Џафери да создаде услови за да се спроведе тестот. Проверката бараат да биде

Џафери: Нема правен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема правен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието на Република  Македонија Талат Џафери, информира дека ја добил и ја разгледал иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, а која се однесува на барањето за доброволно тестирање на пратениците во Собранието на Република Македонија од наркотици, соопштија од Кабинетот на

Џафери: Нема правен основ за тестирање на пратеници од нарокотици

Џафери: Нема правен основ за тестирање на пратеници од нарокотици

Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот, нема правен основ според кој Претседателот и Собранието би можеле да ја реализираат Иницијативата на Независната пратеничка група. Условите за кандидирање, за избор и за работа на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија се јасно дефинирани