притисни ентер »

Сите се против уривање на Универзална сала, само Миро Кацаров „ЗА“ – еве и зошто

Сите се против уривање на Универзална сала, само Миро Кацаров „ЗА“ – еве и зошто

Сите се против уривање на Универзална сала, само Миро Кацаров „ЗА“ – еве и зошто Идејата која ја промовираа поединци од градската власт на чело со скопскиот градоначалник Петре Шилегов за уривање на „Универзална сала“ и распишаниот конкурс за правење на некаков парк со летна сцена на нејзинта локација, прдизвика бура во јавноста која се’ уште не стивнува

Сите се против уривање на “Универзална сала“, само Миро Кацаров – „ЗА“, а еве и зошто: Петре Шилегов го вработи во „Универзална сала“ портпаролот на коалициониот партнер – ЛДП, само еден месец пред изборите

Сите се против уривање на “Универзална сала“, само Миро Кацаров – „ЗА“, а еве и зошто: Петре Шилегов го вработи во „Универзална сала“ портпаролот на коалициониот партнер – ЛДП, само еден месец пред изборите

Идејата која ја промовираа поединци од градската власт на чело со скопскиот градоначалник Петре Шилегов за уривање на „Универзална сала“ и распишаниот конкурс за правење на некаков парк со летна сцена на нејзинта локација, прдизвика бура во јавноста која се’ уште не стивнува. Покрај негодувцањата на обилниот бнарод, секојдневно се јавуваат со свое

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Скопје, 30 јули 2020 (МИА) – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва истакна дека одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе целата држава и општество. -Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество, а не како порано кога претходната власт не дебатираше туку само соопштуваше. Некаде околу 2010-2011

Шилегов: Универзална нема да се урива

Шилегов: Универзална нема да се урива

Очигледно е дека јавноста сака постојниот објект да се реставрира. Затоа велам дека решението ќе излезе само по себе. Моето лично мислење е да имаме квалитетен мултифункционален објект на друга локација и да ја реставрираме Универзална сала која својата основна намена како концертна сала ќе си ја задржи, вели скопскиот градоначалник, Петре Шилегов

„Цивил“ бара референдум, граѓани се организираат да ја бранат Универзална

„Цивил“ бара референдум, граѓани се организираат да ја бранат Универзална

Фејсбук-групата „Градот убав“ повикува на собир под мотото „Солидарни за срцето на Скопје“, на 6 август, во 20 часот. Неизвесноста околу судбината на Универзална сала продолжува. Бурните реакции од граѓаните на социјалните мрежи не стивнуваат, ни покрај уверувањето на градоначалникот Петре Шилегов дека во игра е и реновирање и реконструирање и уривање,

ИНТЕРВЈУ ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ: Универзална сала нема да се руши!

ИНТЕРВЈУ ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ: Универзална сала нема да се руши!

Очигледно е дека јавноста сака постојниот објект да се реставрира. Затоа велам дека решението ќе излезе само по себе. Моето лично мислење е да имаме квалитетен мултифункционален објект на друга локација и да ја реставрираме Универзална сала која својата основна намена како концертна сала ќе си ја задржи. Универзалната сала како културно обележје на

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесат целата држава и општество

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесат целата држава и општество

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов изјави дека одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе целата држава и општество. Тој посочи дека лично сака да се реставрира постојниот капацитет со постоен изглед, со внатрешни решенија на градалиштето, т.е. намалување на сегашниот број и се залага за изработка на нова мултифункционална сала

Универзална сала е интимност на скопјани, а не политика

Универзална сала е интимност на скопјани, а не политика

Универзална сала е значаен дел од нашата скопска носталгија и љубовта кон градот, а ние за жал се сакаме да претвориме во политика. По земјотресот, во Скопје не останаа многу места за кои сме така исцело и неповторливо емотивно врзани. Да не бараме само виновници, туку да си поставиме едно прашање кои во вакви нервозни ситуации го забораваме: во времето

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Скопје, 30 јули 2020 () – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва истакна дека одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе целата држава и општество. -Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество, а не како порано кога претходната власт не дебатираше туку само соопштуваше. Некаде околу 2010-2011

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва истакна дека одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе целата држава и општество. -Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество, а не како порано кога претходната власт не дебатираше туку само соопштуваше. Некаде околу 2010-2011 година, на логичната

Револтот на граѓаните расте: Шилегов колку станови ќе изникнат на местото на Универзална сала?

Револтот на граѓаните расте: Шилегов колку станови ќе изникнат на местото на Универзална сала?

Револтот на граѓаните расте: Шилегов колку станови ќе изникнат на местото на Универзална сала? Изјавата на градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов за трите можни решенија за Универзална сала, односно нејзино уривање и изгради нов објект на постојната локација, уривање со дислокација и третата, за која што се залага и тој самиот реставрација на

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Скопје, 30 јули 2020 () – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва истакна дека одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе целата држава и општество. -Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество, а не како порано кога претходната власт не дебатираше туку само соопштуваше. Некаде околу 2010-2011

Граѓаните до Шилегов: Колку станови ќе изникнат на местото на Универзална сала?

Граѓаните до Шилегов: Колку станови ќе изникнат на местото на Универзална сала?

Изјавата на градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов за трите можни решенија за Универзална сала, односно нејзино уривање и изгради нов објект на постојната локација, уривање со дислокација и третата, за која што се залага и тој самиот реставрација на постојниот објект и изградба на нов културен центар на друга локација предизвика лавина на реакции

Личната желба на Шилегов е реставрација на Универзална и изградба на нова, можен е и референдум

Личната желба на Шилегов е реставрација на Универзална и изградба на нова, можен е и референдум

Универзалната сала да се реставрира, а на нова локација да се гради нова мултимедијална сала е личната желба на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, кој денеска на брифинг со новинарите ги образложуваше опциите за судбината на од Универзалната салач. Ова следува по бурните реакции на скопјани откако беше распишан оглас на местото на салата да се

Шилегов: Во едни поранешни времиња, само ќе беше соопштено решението за уривање на Универзална сала, јас сум за дебата

Шилегов: Во едни поранешни времиња, само ќе беше соопштено решението за уривање на Универзална сала, јас сум за дебата

„Одлуката за судбината на Универзална сала нема донесено, без разлика за обидот за лажење на јавноста дека била донесена одлука за рушење“, вели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој смета градот досега во постапките кои што ги има потегнато ја има разработено опцијата за рушење и изградба на објект на постојното место, што лично смета дека

Шилегов за реакциите на ВМРО-ДПМНЕ: Во едни поранешни времиња, само ќе беше соопштено решението за уривање на Универзална сала

Шилегов за реакциите на ВМРО-ДПМНЕ: Во едни поранешни времиња, само ќе беше соопштено решението за уривање на Универзална сала

„Одлуката за судбината на Универзална сала нема донесено, без разлика за обидот за лажење на јавноста дека била донесена одлука за рушење“, вели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој смета градот досега во постапките кои што ги има потегнато ја има разработено опцијата за рушење и изградба на објект на постојното место, што лично смета дека

Три опции за Универзална сала – Шилегов најави можно референдумско изјаснување на скопјани

Три опции за Универзална сала – Шилегов најави можно референдумско изјаснување на скопјани

Три опции се на маса за решение на состојбата со Универзална сала, изјави првиот човек на град Скопје Петре Шилегов. Тој појасни дека се уште нема никакво конечно решение и дека се уште е во рамки на дебата, иако деновиве имаше лавина реакции во јавноста откако беше објавен конкурс за поставување отворена летна сцена на локацијата каде што е сега Универзална