притисни ентер »

Кејт Мери Бирнс ќе биде нова амбасадорка на САД во Македонија

Кејт Мери Бирнс ќе биде нова амбасадорка на САД во Македонија

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја номинира Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“ ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјата, Џес Бејли. Congratulations to Kate Byrnes on the President's intent to nominate her as the next U.S. Ambassador to

Кејт Мери Брнс ќе го замени Џес Бејли на амбасадорското место во Скопје

Кејт Мери Брнс ќе го замени Џес Бејли на амбасадорското место во Скопје

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, ја номинираше Кејт Мери Брнс (Kate Marie Byrnes) за иден амбасадор во Македонија. Таа е дипломат од кариера, а во моментот е заменик шеф на мисија во амбасадата на САД во Грција. Претходно, таа била заменик шеф на мисијата и заменик постојан претставник во мисијата на САД во седиштето на

Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за нов амбасадор на САД во Македонија

Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за нов амбасадор на САД во Македонија

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“, ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјава Џес Бејли. Congratulations to Kate Byrnes on the President’s intent to nominate her as the next U.S. Ambassador

Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за нов амбасадор на САД во Македонија

Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за нов амбасадор на САД во Македонија

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“, ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјава Џес Бејли. Congratulations to Kate Byrnes on the President’s intent to nominate her as the next U.S. Ambassador

Бејли заминува, Кејт Мари Брнс нова амбасадорка

Бејли заминува, Кејт Мари Брнс нова амбасадорка

Кејт Мери Бирнс ќе биде нова американска амбасадорка во Македонија. Информацијата за нејзиното номинирање е објавена на официјалната страница на Белата куќа, а на Твитер ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјава Џес Бејли. „Честитки до Кејт Бирнс за номинацијата од претседателот за иден амбасадор на САД во Република Македонија.“ - напиша

Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за нов амбасадор на САД во Македонија

Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за нов амбасадор на САД во Македонија

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“, ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјава Џес Бејли. Бирнс во моментов е заменик-шеф на мисија во амбасадата на САД во Грција. Претходно, таа била заменик-шеф

Кети Мари Брнс е кандидат на Трамп за амбасадорка во Македонија

Кети Мари Брнс е кандидат на Трамп за амбасадорка во Македонија

Ако номинацијата на Трамп ја помине сенатската комисија за надворешни работи, Кети Брнс треба да го започне својот мандат како амбасадор во Скопје најрано од крајот на јануари 2019 г. Со ранк на професионалец во Стејт Департментот и дипломат со над 20 годиншно кариера, Кети Брнс во моментов е заменик шеф на мисијата на САД во Атина, а има служено на

Трамп именуваше нов американски амбасадор за Македонија

Трамп именуваше нов американски амбасадор за Македонија

Претседателот  на САД Доналд Трамп има ја номинира Кејт Брнс за нов американски амбасадор во Република Македонија, соопштуваат од Белата Куќа. Кејт Брнс сега е заменик шеф на мисијата на САД во Атина. Таа е дипломат со над 20-годишна кариера. Именувањето на Брнс треба да биде одобрено во Сенатот. Ако биде именувана, ова би било нејзина прва позиција

Кејт Мери Бирнс иден амбасадор во Македонија

Кејт Мери Бирнс иден амбасадор во Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп ја номинираше Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор во Македонија. Таа е дипломат од кариера, а во моментов е заменик шеф на мисија во амбасадата на САД во Грција. Претходно, таа била заменик шеф на мисијата и заменик постојан претставник во мисијата на САД во седиштето на ОБСЕ во Виена. Во својата

Џес Бејли си заминува, Трамп ја предложи Кејт Мари Брнс за нова американска амбасадорка

Џес Бејли си заминува, Трамп ја предложи Кејт Мари Брнс за нова американска амбасадорка

Кејт Мари Брнс е предлогот на претседателот Доналд Трамп за нова амбасадорка на САД во Македонија, на местото на амбасадорот Џес Бејли. Номинацијата на Кејт Мари Брнс ќе треба да помине во американскиот Сенат. Белата куќа соопшти дека Брнс е дипломат од кариера и во Скопје би дошла од позицијата заменик-амбасадорка во американската амбасада во Атина,