притисни ентер »

Црна Гора – првата лига во Европа која продолжува со навивачи на трибините

Црна Гора – првата лига во Европа која продолжува со навивачи на трибините

Шампионатот во Црна Гора ќе продолжи во сабота, но за разлика од останатите првенства во Европа, во оваа земја стадионите ќе бидат отворени за фановите. Оваа одлука ја соопшти премиерот, Душко Марковиќ. „Фудбал ќе се игра пред навивачи, но со ограничен број и посебни мерки“, истакна Марковиќ. Во Црна Гора ќе продолжи само фудбалскиот шампионат, откако

Црна Гора – првата лига во Европа која продолжува со навивачи на трибините

Црна Гора – првата лига во Европа која продолжува со навивачи на трибините

Шампионатот во Црна Гора ќе продолжи во сабота, но за разлика од останатите првенства во Европа, во оваа земја стадионите ќе бидат отворени за фановите. Оваа одлука ја соопшти премиерот, Душко Марковиќ. „Фудбал ќе се игра пред навивачи, но со ограничен број и посебни мерки“, истакна Марковиќ. Во Црна Гора ќе продолжи само фудбалскиот шампионат, откако

Црна Гора – првата лига во Европа која продолжува со навивачи на трибините

Црна Гора – првата лига во Европа која продолжува со навивачи на трибините

Шампионатот во Црна Гора ќе продолжи во сабота, но за разлика од останатите првенства во Европа, во оваа земја стадионите ќе бидат отворени за фановите. Оваа одлука ја соопшти премиерот, Душко Марковиќ. „Фудбал ќе се игра пред навивачи, но со ограничен број и посебни мерки“, истакна Марковиќ. Во Црна Гора ќе продолжи само фудбалскиот шампионат, откако

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, денеска доцна попладне најави дека неговата земја ќе ги отвори своите граници со државите што ги исполнуваат критериумите на Институтот за јавно здравје во првите денови од јуни. На прес-конференцијата во Подгорица, Марковиќ рече дека критериум би биле најмалку 25 заболени на 100.000 жители. Тој најави дека Црна

Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Нагласи дека Црна Гора беше последна држава во Европа во која е регистран вирусот и прва во Европа која го победи. Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска најави, откако Црна Гора стана прва држава во Европа без коронавирус, дека земјата ќе ги отвори границите на 1.јуни. Марковиќ, кој на почетокот на обраќањето на нацијата ја симна маската и појасни

Регионот ги отвора границите, Македонија ја „крчка“ одлуката

Регионот ги отвора границите, Македонија ја „крчка“ одлуката

Црна Гора прогласи победа над Ковид-19 и е на добар пат и формално да прогласи крај на епидемијата доколку и во наредните осум дена не бидат пријавени позитивнилица. Земјата веќе 20 дена во низа не регистрирала ниту еден заболен, а од вчера нема ниту еден активен случај на вирусот. Црна Гора првиот позитивен пациент го имаше пред 68 дена, оттогаш забележа

Марковиќ најави отворање на границите на Црна Гора

Марковиќ најави отворање на границите на Црна Гора

Во првите денови од јуни, Црна Гора ќе ги отвори своите граници кон оние земји што ги исполнуваат епидемиолошките критериуми на Институтот за јавно здравје. Ова го изјави на прес-конференција премиерот на земјата, Душко Марковиќ. Тој објасни дека границите ќе бидат отворени за оние земји каде што бројот на заразени е 25 или помалку во однос на 100